Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednotný bankovní dohled by mohl fungovat od 2013, hrozba českého veta trvá

Jednotný bankovní dohled by mohl fungovat od 2013, hrozba českého veta trvá

19.10.2012 9:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednotný bankovní dohled v zemích eurozóny by mohl začít fungovat během příštího roku, uvedl po prvním dnu summitu EU prezident EU Herman Van Rompuy. Cílem, na němž se lídři shodli, je dohodnout se na právním rámci pro supervizi do konce letošního roku. Český premiér Petr Nečas potvrdil, že hrozba českého veta nadále trvá.

Jednotný dohled by se měl týkat zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, budou-li chtít. Jde o jeden z hlavních bodů rodící se bankovní unie. Těmi dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank.

Dohledem bude pověřena Evropská centrální banka (ECB). Sledováním většiny finančních ústavů pověří národní regulátory. Bude mít ovšem možnost kdykoli zasáhnout, pokud to uzná za vhodné.

Některé důležité otázky ale zůstávají otevřeny. Jde například o to, jak přesně by se mohly zapojit i státy stojící mimo eurozónu, které by o to stály, avšak které nemají v ECB zastoupení. O tom by mělo být jasno na summitu v prosinci.

Hrozba, že by Česko mohlo zablokovat plán na vznik jednotného evropského bankovního dohledu, trvá i nadále, uvedl po skončení prvního dne summitu EU premiér ČR Petr Nečas. „Nejenom ČR, ale i některé další státy, například Švédsko, upozorňovaly na to, že neznáme podobu všech těch návrhů, které se týkají bankovní unie," řekl Nečas. "Čili to riziko českého veta tady samozřejmě pořád je. Protože pořád nemáme podrobnou znalost toho, jak by měly legislativní návrhy fungovat, a tudíž, zda jsou zde dostatečné garance pro to, aby bylo zabráněno potenciální destabilizaci českého finančního trhu," dodal.

ČR podle Nečase přijela na nynější summit s tím, že spíše než obsah návrhů k bankovní unii by se měla dohodnout procedura jejich projednávání. "Jsme rádi, že se nám to podařilo prosadit," podotkl Nečas. Faktické pozdější spuštění jednotného bankovního dohledu není podle něj odložením jeho vzniku, ale spíše odrazem realističtějšího přístupu evropských politiků vzhledem k možnostem časového a věcného zpracování zvažovaných námětů.

Předseda české vlády také připomněl, že některé členské země nyní na zavedení dohledu váží například možnost přímé rekapitalizace bank v eurozóně prostřednictvím nového mechanismu ESM.

Jednotný dohled by se měl týkat zemí eurozóny, avšak mohly by se k němu připojit i další země, budou-li chtít. Jde o jeden z hlavních bodů rodící se bankovní unie. Těmi dalšími jsou společný garanční systém vkladů a fond na řešení problémů bank. Dohledem bude pověřena Evropská centrální banka (ECB). Sledováním většiny finančních ústavů pověří národní regulátory. Bude mít ovšem možnost kdykoli zasáhnout, pokud to uzná za vhodné.

Některé důležité otázky ale zůstávají otevřeny. Jde třeba o to, jak přesně by se mohly zapojit i státy stojící mimo eurozónu, které by o to stály, avšak které nemají v ECB zastoupení. O tom by mělo být jasno na summitu v prosinci. „Všechny členské státy jsou zvány a mohou se připojit," řekl prezident EU Herman Van Rompuy. "Otevřenost by se měla odrážet v řídící struktuře - s odpovídajícími právy i povinnostmi pro všechny účastnící se země," dodal.

"Dáváme našim ministrům financí ambiciózní úkol vytvořit právní rámec (dohledu) do prvního ledna 2013. Tato bankovní supervize bude pak budována během roku 2013," řekla německá kancléřka Angela Merkelová

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data