Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V americké ekonomice v říjnu výrazně přibylo nových míst. Ale také nezaměstnaných

V americké ekonomice v říjnu výrazně přibylo nových míst. Ale také nezaměstnaných

02.11.2012 14:00, aktualizováno: 2.11. 14:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Nových pracovních míst v ekonomice Spojených států v říjnu přibylo výrazně více proti očekáváním, v rozporu s nimi ale došlo také na růst celkové míry nezaměstnanosti. Obrázek amerického trhu práce je posledním před listopadovými prezidentskými volbami. Eurodolar se po datech posouvá níže až na 1,2846  USD/EUR. Futures na americké akciové indexy indikovaly úvodní růst Wall Street o 0,2 až 0,4 %, ta nyní o 0,3-0,4 % roste.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že zaměstnavatelé mimo sektor zemědělství v říjnu vytvořili celkem 171 tisíc nových pracovních míst při očekávání pouze 125 tisíc míst. Výrazně vzestupnou revizí prošla také zářijová data, na 148 ze 114 tisíc. Údaje dokreslují v posledních týdnech přicházející lepší data o sentimentu amerických spotřebitelů.

Nejvíce nových pracovních příležitostí přišlo ze sektoru služeb, celkem 150 tisíc míst. Vládní sektor jako celek zaznamenal ústup o 13 tisíc míst. Soukromý sektor jako celek vytvořil v říjnu 184 tisíc míst při očekávání pouze 123 tisíc míst, září bylo vzestupně revidováno na 128 ze 104 tisíc nových pracovních míst. Celkově revize údajů přidaly předchozím dvěma měsícům 84 tisíc nových míst navíc.

V souladu s očekáváními se ale zvýšila celková míra nezaměstnanosti na 7,9 procenta ze zářijových 7,8 procenta. Více lidí totiž s říjnem vstoupilo do statistiky pracovní síly a část z nich je bez zaměstnání. Nicméně také část nezaměstnaných Američanů se rozhodla začít znovu hledat práci a vrátila se tak do registrů nezaměstnaných. 

Nezaměstnanost je klíčovým tématem prezidentských voleb v USA. V úterý 6. listopadu Američané rozhodnou, zda dalším prezidentem USA bude znovu demokrat Barack Obama nebo republikán Mitt Romney. Vykázaný zářijový spokový pokles nezaměstnanosti vyvolal na trhu vášně, padala slova o cílené manipulaci dat k lepšímu v rámci prezidentské kampaně prezidenta Obamy. Podle posledních průzkumů oba kandidáti stojí bok po boku.

Když Barack Obama v lednu 2009 nastupoval do svého úřadu, míra nezaměstnanosti v americké ekonomice dosahovala 7,8 procenta. Následně počínaje zářím na 43 měsíců v řadě vystoupala nad úroveň 8 procent.

Situaci na trhu práce dokreslují další dílči data. Míra podzaměstnanosti, tedy nedobrovolně kratší úvazky těch, kdo by chtěli pracovat naplno, v říjnu klesla na 14,6 % ze zářijových 14,7 %.

Průměrná hodinová mzda v říjnu meziměsíčně stagnovala proti očekávanému růstu o 0,2 %, meziročně stoupla o 1,6 % při očekávání růstu na 1,7 %. Počet v průměru odpracovaných hodin za týden po revizi září stagnoval v říjnu na předchozích 34,4 hodiny.

Ministerstvo obchodu minulý pátek oznámilo, že americká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla o dvě procenta. Její růst tak zrychlil z 1,3 procenta v předchozích třech měsících.

Bill Gross, šéf největšího světového dluhopisového fondu PIMCO na dnešní data zareagoval prohlášením, že přes zlepšení tvorby nových míst bude Fed pokračovat ve své superuvolněné měnové politice a "nic jiného mu nezbývá".


V 15 hodin přijdou z americké ekonomiky další data v podobě průmyslových objednávek za září. Ty mají dle očekávání analytiků a ekonomů v anketě Bloomberg růst o 4,6 % po předchozím vykázaném poklesu o 5,2 %.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Čtěte více:

USA: Prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v září předčily odhady, tahounem ale jen letadla. Po očištění za 3Q propad o 23 %
25.10.2012 14:55
Americká ekonomika dále signalizuje slábnutí investic ve druhém polole...
Rating USA se teď snižovat nechystáme, vyvrátil Fitch spekulace
26.10.2012 9:46
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings se nechystá bezprostředně...
Americká ekonomika ve 3Q zrychlila nad očekávání, podporou výdaje spotřebitelů i oživení trhu nemovitostí
26.10.2012 14:56
Ke dvouprocentnímu tempu v přepočtu na celý rok se vybičovala americká...
USA: Soukromý sektor vytvořil v říjnu více pracovních míst. S novou metodologií přišla i výrazná revize
01.11.2012 13:39
Americký soukromý sektor v říjnu vytvořil 158 tisíc nových pracovních ...

Váš názor
  • klasika
    02.11.2012 14:17

    v US bylo vytvořeno rekordních 171.000 nových pracovních míst, to je výrazně nad těmi i nejoptimističtějšími predikcemi, ale přesto opět stoupla míra nezaměstnanosti... Názorná ukázka žonglování s čísly. Válím se smíchy po zemi :-)))
    Jesse
    • Re: klasika
      04.11.2012 22:01

      To neni nic zvlastniho a ne k smichu. Jestli sechces hodne nasmat tak si tady procitej co pisou odbornici z Patrije. To se nejen budes valet smichy ale primo smichy navic poseres. Asi jako kdyz pada cena ropy a benzin je drazsi a drazsi. Takyse valis smichy kdyz to ctes? Musis mit velice vesely zivot a co teprve kandidatura na prezidenta - radeji koncim abys te neklepla.
      Novotrksky
    • Re: klasika
      03.11.2012 9:13

      A proc si myslis ze to tvoje valeni se smichy nekoho zajima - mne pes pochcal koberec a taky si nemyslim ze bych to mel vykrikovat do sveta :o)).
      oooooooo
      •  
        04.11.2012 22:32

        Musíš ho občas vyvenčit.
        Velkamedvědice
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)