Průmyslová výroba, investice i maloobchodní tržby v čínské ekonomice v říjnu zrychlily růst nad očekávání a potvrdily tak opětovné oživení druhé největší ekonomiky světa z útlumu řízeného i vyvolaného globálním zpomalením. Meziroční inflace přitom klesla nejníže za tři roky.
Meziroční růst čínského průmyslu zrychlil na 9,6 procenta ze zářijových 9,2 procenta a překonal tím odhad ekonomů, kteří dle konsensu Bloomberg počítali s polovičním růstem na 9,4 procenta. Průměrné tempo růstu čínského průmyslu od počátku roku se udrželo na 10,0 procenta, když bylo očekáváno mírné zvolnění na 9,9 procenta.
Na oživení ukázal vedle průmyslu i maloobchod. Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly o 14,5 procenta po růstu o 14,2 procenta v září, očekáváno bylo zrychlení na 14,4 procenta.
Investice do fixního kapitálu se za deset měsíců roku zvýšily o 20,7 procenta proti růstu o 20,5 procenta od ledna do září, i zde bylo očekáváno 20,6 %. Na změnu proti předchozímu utažení hospodářské politiky ukazuje vývoj výdajů. Výdaje na investiční projekty centrální vlády vzrostly za deset měsíců roku o 5,1 %, přičemž do září bylo tempo poloviční.
Čísla potvrzují, že Čína opět začíná nabírat tempo a překonávat útlum. Ten vyvrcholil ve třetím čtvrtletí, kdy se meziroční růst hrubého domácího produktu zpomalil na 7,4 procenta, nejslabší tempo od druhého čtvrtletí roku 2009.
"Klíčovou otázkou pro investory je, zda Čína skutečně překonala dno v tempu svého růstu. Zcela jistá odpověď je ano," uvedl Lu Ting, hlavní ekonom pro Čínu v Bank of America v Hong Kongu.
"Říjnový růst průmyslové výroby překonal očekávání trhu a potvrdil trend oživení," řekl analytik Ťiang Čchao z šanghajské makléřské firmy Guotai Junan Securities. "Vzhledem k nejistotám ve světě však bude dynamika oživení omezená a celoroční růst průmyslu se bude pohybovat kolem deseti procent," dodal. Zůstat tedy má u současného tempa od počátku roku.
Zrychlování čínské ekonomiky není doprovázeno růstem inflace, ukázala říjnová data. Ba naopak. Meziroční míra inflace klesla v říjnu na 1,7 procenta ze zářijových 1,9 procenta a sestoupila tak na minimum za téměř tři roky. Výrobní inflace, reprezentovaná cenami producentů, po zářijových meziročních -3,6 % v říjnu meziročně klesala o 2,8 % při očekávání poklesu o 2,7 %.
Vládě a centrální bance to dává možnost poskytnout ekonomice další podporu, ekonomové to však už vzhledem k oživování považují vesměs za zbytečné. Peking letos podpořil ekonomiku opakovaným snižováním úrokových sazeb a povinných bankovních rezerv a schválil rozsáhlé investice do infrastruktury.
Spotřebitelská inflace vrcholila 6,5% tempem v červenci, tažena potravinami. U těch v říjnu rostly ceny o 1,8 % po zářijových 2,5 %
Dnešní údaje naznačují, že celoroční růst HDP dosáhne letos 7,5 procenta, řekl novinářům při sjezdu čínských komunistů šéf statistického úřadu. Tento odhad se shoduje s vládním cílem. V roce 2011 HDP zpomalil růst na 9,2 procenta z úrovně 10,4 procenta v předloňském roce.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Xinhua, AP)