Aktualizováno Německá ekonomika se do recese neponoří, ukázal prosincový výsledek respektované indexu ekonomických očekávání ZEW, který se posunul do kladných 6,9 bodu proti očekávanému zlepšení na -11,5 bodu z listopadových -15,7 bodu. Ihned oživil hlavní akciové indexy a euro posunul na nová denní maxima na dosah 1,3000 USD/EUR. Do kladných hodnot se ZEW vrátil poprvé od května tohoto roku.
Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):

ZEW odráží důvěru investorů v německou ekonomiku pro období příštích šesti měsíců. A ta ukázala v prosinci na opravdu silný posun. „Německá ekonomika nebude čelit recesi,“ prohlásil šéf ZEW Wolfgang Franz. „Německo těží z výhodných podmínek, nastavených měnovou politikou. Pokud bude evropská dluhová krize změkčovat, ihned se to promítne ve skokovém oživení německé ekonomiky,“ komentoval hlavní ekonom ve Frankfurtu Ralph Solveeen.
Německý HDP ve 3Q12 zvolnil na 0,2 % z 0,3 % ve druhém čtvrtletí roku. Bundesbank v prosinci uvedla, že „výhled pro německou ekonomiku se výrazně zhoršil“, ale že „existuje silné přesvědčení, že fáze slabosti ekonomiky nebude trvat dlouho a Německo se navrátí k růstu“. Bundesbank silně překvapila trhy zejména snížením prognózy růstu německé ekonomiky v příštím roce na pouze 0,4 procenta z dosavadní předpovědi 1,6 procenta. Pro letošek očekává pouze 0,7% růst místo dosud očekávaného procenta.
S opatrnějším výhledem se dnes přidal rovněž respektovaný německý institut RWI. Zhoršil výhled růstu německé ekonomiky pro roky 2012 a 2013 při očekávání „hlubšího než očekávaného poklesu firemních investic a mírnějšího růstu exportu“.RWI nově pro rok 2013 očekává 0,3% tempo růstu HDP místo dosavadního 1 %, letošní růst zmírnil shodně s BuBa na 0,7 % z 0,8 %. „Německá ekonomika viditelně klesne v letošním posledním čtvrtletí,“ poznamenal RWI. U nezaměstnanosti očekává RWI růst z letošním 6,8 procenta na 7,0 procenta.
Také ekonom HSBC v Düsseldorfu Lothar Hessler upozorňuje, že situace v eurozóně je rizikem pro německou ekonomiku. "Poslední data o průmyslové produkci jsou zneklidňující. Očekávám výranější pokles v posledním čtvrtletí roku," uvedl. Říjnové údaje ukázaly na pokles o 2,6 %, v září to bylo polovičních 1,3 %. Služby i průmysl v eurozóně ukázaly za listopad na desátý ústup v řadě, za čímž stojí zejména Francie, Itálie a Španělsko.
"Němečtí investoři věří, že se situace v prvním čtvrletí příštího roku stabilizuje. Rizika u Itálie a Španělska jsou ale výrazná," poznamenal ekonom NordLB Jens Kramer.
Italská vláda vedená "technokratem" Montim ztratila podporu strany Silvia Berlusconiho a Mario Monti se následně rozhodl rezignovat, jakmile parlamentem projde rozpočet na rok 2013. Monti byl ale tím, kdo dokázal nasměrovat Itálii k potřebným reformám a ze své pozice bývalého eurokomisaře a premiéra úřednického kabinetu pro ně získat dostatek respektu i podpory doma i v zahraničí. Politická nestabilita v Itálii a možný návrat Silvia Berlusconiho se tak jeví být potenciální rozbuškou dalšího růstu napětí v rámci dluhové hrize v Evropě.
(Zdroj: ZEW, Bundesbank, RWI, Bloomberg)