Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch potvrzuje „A+“ rating České republiky se stabilním výhledem. Oceňuje pokles strukturálního schodku i banky

Fitch potvrzuje „A+“ rating České republiky se stabilním výhledem. Oceňuje pokles strukturálního schodku i banky

11.12.2012 17:30, aktualizováno: 11.12. 17:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Pokles strukturálního schodku veřejných financí, stabilita a síla českého bankovního sektoru, umírněné zadlužení i makroekonomická stabilita, podpořená samostatnou měnovou politikou s režimem volně plovoucího kurzu. To jsou dle mezinárodní ratingové agentury Fitch Ratings hlavní faktory, které ji vedly k potvrzení dlouhodobého cizoměnového ratingu České republiky, hlavní známky hodnotící závazky, na stupni „A+“ se stabilním výhledem. Krátkodobý IDR rating zůstal „F1“, dlouhodobý v domácí měně „AA-„, známka země „AA+“.

„Důvěryhodnost České republiky zvyšuje pokračující snaha o nápravu veřejných financí. Jednorázový účetní vliv v souvislosti dotací z EU sice přivede letošní celkový rozpočtový schodek na úroveň 5 procent, tedy nad 3,2% vládní cíl, strukturální schodek ale klesl o 0,9 % na odhadovaných 2,1 % a pro rok 2013 očekáváme naplnění cíle celkového rozpočtového schodku,“ uvedla agentura Fitch k prvnímu z důvodu, potvrzujících rating ČR.

Aktuální ratingová hodnocení ČR:

Moody's S&P Fitch Japan Credit Rating Dagong China Capital Intelligence
LT Foreign A1 AA- A+ A A+ A
ST Foreign P-1 A-1+ F1 A1
Outlook Stable Stable Stable Stable Stable Stable

 

Fitch dále vyzdvihla zdraví českého bankovního sektoru i silnou pozici tohoto parametru vůči kritériím parametrů současné ratingové známky. Fitch vyzdvihuje vysokou 16,4% kapitálovou vybavenost a nízké loan to depozit ratio na úrovni 76 %.

Za umírněné považuje Fitch celkové zadlužení na úrovni 45,5 % HDP za letošní rok, dobrý splatnostní profil dluhu a robustní pozici vnějšího financování. „ČR je čistým věřitelem v rozsahu 6,7 procenta HDP,“ připomíná Fitch a doplňuje, že úrokové platby vlády a splatný dluh k HDP jsou v souladu či dokonce pod mediánem ratingových kategorií „A“ a „AA“. „ČR také těží z hloubky domácího dluhopisového trhu,“ dodala Fitch. Již analytici Moody’s dnes ráno uvedli, že poptávka českých bank přispívá k nízkým zápůjčním nákladům vlády a celkově jsou banky podporou ratingovému hodnocení závazků vlády.

Makroekonomickou stabilitu České republiky dle Fitch podporuje režim volně plovoucího kurzu české koruny a samostatná měna jako taková. „Autoritám umožňuje pružnou reakci na vývoj cyklu. Nízké zadlužení soukromého sektoru dává podnikům i domácnostem možnost pružně přizpůsobovat spotřebu i investice (výdaje),“ dodala pak Fitch.

Stabilní výhled by dle analytiků Fitch mohla negativním směrem odchýlit otočka ve fiskální konsolidaci, z vnějšku přicházející napětí na finančních trzích či prohloubení recese v eurozóně nebo oslabení výhledu růstu samotné ČR.

K pozitivnímu přehodnocení by mohlo vést naplnění či překonání cílů fiskální konsolidace, stabilizace dluhu k HDP a vyšší potenciál růstu ekonomiky, uvedla Fitch.

„Naším očekáváním je, že česká vláda, zastoupená stávajícím kabinetem Petra Nečase, bude plnit cíle fiskálního ozdravění, stanovené ve střednědobém výhledu 2013 až 2015 z listopadu tohoto roku. Od eurozóny neočekáváme výrazné zhoršení situace, které by zprostředkovaně dopadlo na hodnocení také českých bank,“ dodala Fitch. „Polštář, který poskytují české banky, je velmi významný v období, kdy naplnění cílů fiskální konsolidace vládou je klíčové pro udržení její (mezinárodní) důvěryhodnosti,“ dodala již ráno Moody’s.


(Zdroj: Fitch, Moody's, Bloomberg)


Čtěte více:

Moody’s: Na síle českých bank stojí rating vlády. Nebojme se prodávat korunu, říká Janáček z ČNB
11.12.2012 9:50
Stabilita českého bankovního sektoru a jeho mimořádná odolnost za podm...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Index ekonomické důvěry
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y