Letošní rok komoditám nevyšel a poprvé od roku 2008 nejspíš investorům přinesou ztrátou. Je to jen přestávka v dlouhodobém růstovém trendu? Významné hedge fondy po celém světě věří, že ano. Letos tak své investice do komodit ještě „přisladily“ o dalších 21,6 miliardy dolarů, tedy o celých 92 procent více než v roce 2011. Podobně vyznívají aktuální výhledové zprávy analytiků bank (123,49 USD, 3,46%) a (18,53 USD, 2,66%). ale před komoditními trhy vykresluje černější budoucnost.
Zatímco v posledních letech komodity často platily za nejschopnější multiplikátory hodnoty vložených prostředků mezi všemi kategoriemi aktiv, letos zatím přinesly investorům spekulujícím na jejich růst jen ztráty. Index Standard & Poor’s GSCI shrnující vývoj spotových cen hlavních komodit od začátku roku ztratil 1,24 procenta. Na poklesu indexu se přitom nejvíce podepsala klesající cena ropy a nafty, jelikož energetické komodity mají v indexu Standard & Poor’s GSCI asi 70% váhu.
Vývoj komoditního indexu Standard & Poor’s GSCI za 15 let

(zdroj: Bloomberg)
Stejně nad „výdělkem“ splakal také ten, kdo po loňském Silvestru vsadil na posílení dolaru proti koši šesti hlavních měn (EUR, JPY, GBP, CAD, CHF a SEK). Měřeno dolarovým indexem totiž přišel o 0,8 procenta vložených peněz. Investice do akcií, měřeno celosvětovým indexem MSCI All-Country World Index, oproti tomu nabídla za dosavadní průběh letošního roku 13% zisk. Americké vládní dluhopisy jsou podle indexu dat (11 USD, 3,97%) druhým dosavadním vítězem, když YTD vynesly zhodnocení investice o 2,3 procenta.
Nesuďte 2013 podle 2012
„Komodity směřují k první celoroční ztrátě od roku 2008,“ komentuje situaci na trhu nedávná zpráva , investiční divize . „Děje se tak kvůli slabšímu globálnímu ekonomickému růstu a silnější nabídkové straně, které mají dohromady za následek převis nabídky na trhu s cukrem, hliníkem, mědí a zinkem,“ vysvětluje a očekává, že poptávka letos zaostane za nabídkou i u bavlny, niklu a olova.
Příští rok však bude všechno úplně jinak, shodují se analytici bank a a jako společný jmenovatel svých investičních tezí nacházejí vírů v posun globální ekonomiky do vyšších růstových obrátek v druhé polovině příštího roku. „Rostoucí spotřeba ztenčí dostupné zásoby komodit a povzbudí tak ceny krátkodobých kontraktů,“ píše Jeffrey Currie v prosincové zprávě a slibuje investorům 7% výnos ze současných investic do komodit.
sází na to, že centrální banky nebudou mít v příštím roce jinou možnost, než opět sáhnout k další stimulaci ekonomik, což skrze nárůst poptávky všech sektorů pozitivní ovlivní ceny komodity. K vyhlídkám jednotlivých komodit potom Peter Richardson, analytik říká: „Poptávka po elektřině a obilovinách bude nezdolná a zpoždění sklizně v Jižní Americe omezí zásoby kukuřice a sójových bobů.“
Opětovná snaha investorů zajistit své prostředky proti zubu inflace v důsledku dalšího tištění peněz centrálními bankami podle v příštím roce vyžene zlato na průměrných 1 853 dolaru za troyskou unci. ale neradí příliš dlouhé sázky na zlato, jelikož soudí, že návrat americké ekonomiky k vyšším tempům růstu v průběhu příštího roku bude znamenat konec investičního výsluní pro zlato.
Vybírejte pečlivě
Optimismus výše zmíněné dvojice významných investičních domů ale nesdílí (39,15 USD, 4,12%). Tato třetí největší banka ve Spojených státech před pár týdny ústy svého hlavní analytik komodit bankovní skupiny Edward L. Morse doporučila investorům, aby raději zapomněli na předkrizové výnosy komodit. „Strategie čistě dlouhých pozici již v prostředí komodit nebudou vynášet tolik, kolik to bylo v letech 2002 až 2008,“ uvedl v listopadové zprávě hlavní komoditní analytik .
Důvodem hlavního komoditního experta přeřazení čínské ekonomiky na nižší rychlostní stupe a rostoucí zásoby na straně producentů komodit. Pozitivní vyhlídky přitom neslibuje ani v delším výhledu. „V blízké době se také nevrátí podmínky podobné těm, které pomáhaly komoditám k vysoké výnosnosti v uplynulé dekádě,“ upozornil Edward L. Morse. A dodal, že výnosy na komoditních trzích budou nyní více „diferenciovány“ dle jednotlivých typů komodit a jejich vývoj bude nyní úžeji svázán s (ne)rovnováhou nabídky a poptávky, dodal Morse.
Nejlépe tak možná situaci na přelomu roku zhodnocuje následující komentář hlavního investičního stratéga společnosti Wells Capital Management. „Nebude to přímá čára vzhůru, ale velmi dobré podhoubí pro růst mají,“ řekl James Paulsen, zodpovědný za investiční tipy pro fond s aktivy v hodnotě přes 325 miliard dolarů, ke startovní pozici komodit pro rok 2013 po letošním poklesu. „Obecně ceny v následujících několika letech budou mířit vzhůru, ale je zde nemalý prostor pro selektivitu,“ dodává.
(Zdroj: Bloomberg, , , , EPFR Global)