Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komoditní rally v roce 2013? Fondy mají zainvestováno, Goldman a Morgan přizvukují, ale Citi varuje

Komoditní rally v roce 2013? Fondy mají zainvestováno, Goldman a Morgan přizvukují, ale Citi varuje

18.12.2012 13:37

Letošní rok komoditám nevyšel a poprvé od roku 2008 nejspíš investorům přinesou ztrátou. Je to jen přestávka v dlouhodobém růstovém trendu? Významné hedge fondy po celém světě věří, že ano. Letos tak své investice do komodit ještě „přisladily“ o dalších 21,6 miliardy dolarů, tedy o celých 92 procent více než v roce 2011. Podobně vyznívají aktuální výhledové zprávy analytiků bank Goldman Sachs (123,49 USD, 3,46%) a Morgan Stanley (18,53 USD, 2,66%). Citi ale před komoditními trhy vykresluje černější budoucnost.

Zatímco v posledních letech komodity často platily za nejschopnější multiplikátory hodnoty vložených prostředků mezi všemi kategoriemi aktiv, letos zatím přinesly investorům spekulujícím na jejich růst jen ztráty. Index Standard & Poor’s GSCI shrnující vývoj spotových cen hlavních komodit od začátku roku ztratil 1,24 procenta. Na poklesu indexu se přitom nejvíce podepsala klesající cena ropy a nafty, jelikož energetické komodity mají v indexu Standard & Poor’s GSCI asi 70% váhu. 

Vývoj komoditního indexu Standard & Poor’s GSCI za 15 let

2012 komodity
 
(zdroj: Bloomberg)

Stejně nad „výdělkem“ splakal také ten, kdo po loňském Silvestru vsadil na posílení dolaru proti koši šesti hlavních měn (EUR, JPY, GBP, CAD, CHF a SEK). Měřeno dolarovým indexem totiž přišel o 0,8 procenta vložených peněz. Investice do akcií, měřeno celosvětovým indexem MSCI All-Country World Index, oproti tomu nabídla za dosavadní průběh letošního roku 13% zisk. Americké vládní dluhopisy jsou podle indexu dat Bank of America (11 USD, 3,97%) druhým dosavadním vítězem, když YTD vynesly zhodnocení investice o 2,3 procenta.

Nesuďte 2013 podle 2012

„Komodity směřují k první celoroční ztrátě od roku 2008,“ komentuje situaci na trhu nedávná zpráva Morgan Stanley, investiční divize Bank of America. „Děje se tak kvůli slabšímu globálnímu ekonomickému růstu a silnější nabídkové straně, které mají dohromady za následek převis nabídky na trhu s cukrem, hliníkem, mědí a zinkem,“ vysvětluje Morgan Stanley a očekává, že poptávka letos zaostane za nabídkou i u bavlny, niklu a olova.

Příští rok však bude všechno úplně jinak, shodují se analytici bank Morgan Stanley a Goldman Sachs a jako společný jmenovatel svých investičních tezí nacházejí vírů v posun globální ekonomiky do vyšších růstových obrátek v druhé polovině příštího roku. „Rostoucí spotřeba ztenčí dostupné zásoby komodit a povzbudí tak ceny krátkodobých kontraktů,“ píše Jeffrey Currie v prosincové zprávě Goldman Sachs a slibuje investorům 7% výnos ze současných investic do komodit.

Morgan Stanley sází na to, že centrální banky nebudou mít v příštím roce jinou možnost, než opět sáhnout k další stimulaci ekonomik, což skrze nárůst poptávky všech sektorů pozitivní ovlivní ceny komodity. K vyhlídkám jednotlivých komodit potom Peter Richardson, analytik Morgan Stanley říká: „Poptávka po elektřině a obilovinách bude nezdolná a zpoždění sklizně v Jižní Americe omezí zásoby kukuřice a sójových bobů.“

Opětovná snaha investorů zajistit své prostředky proti zubu inflace v důsledku dalšího tištění peněz centrálními bankami podle Morgan Stanley v příštím roce vyžene zlato na průměrných 1 853 dolaru za troyskou unci. Goldman Sachs ale neradí příliš dlouhé sázky na zlato, jelikož soudí, že návrat americké ekonomiky k vyšším tempům růstu v průběhu příštího roku bude znamenat konec investičního výsluní pro zlato.

Vybírejte pečlivě

Optimismus výše zmíněné dvojice významných investičních domů ale nesdílí Citigroup (39,15 USD, 4,12%). Tato třetí největší banka ve Spojených státech před pár týdny ústy svého hlavní analytik komodit bankovní skupiny Citigroup Edward L. Morse doporučila investorům, aby raději zapomněli na předkrizové výnosy komodit. „Strategie čistě dlouhých pozici již v prostředí komodit nebudou vynášet tolik, kolik to bylo v letech 2002 až 2008,“ uvedl v listopadové zprávě hlavní komoditní analytik Citi.

Důvodem hlavního komoditního experta Citi přeřazení čínské ekonomiky na nižší rychlostní stupe a rostoucí zásoby na straně producentů komodit. Pozitivní vyhlídky přitom neslibuje ani v delším výhledu. „V blízké době se také nevrátí podmínky podobné těm, které pomáhaly komoditám k vysoké výnosnosti v uplynulé dekádě,“ upozornil Edward L. Morse. A dodal, že výnosy na komoditních trzích budou nyní více „diferenciovány“ dle jednotlivých typů komodit a jejich vývoj bude nyní úžeji svázán s (ne)rovnováhou nabídky a poptávky, dodal Morse.

Nejlépe tak možná situaci na přelomu roku zhodnocuje následující komentář hlavního investičního stratéga společnosti Wells Capital Management. „Nebude to přímá čára vzhůru, ale velmi dobré podhoubí pro růst mají,“ řekl James Paulsen, zodpovědný za investiční tipy pro fond s aktivy v hodnotě přes 325 miliard dolarů, ke startovní pozici komodit pro rok 2013 po letošním poklesu. „Obecně ceny v následujících několika letech budou mířit vzhůru, ale je zde nemalý prostor pro selektivitu,“ dodává.

(Zdroj: Bloomberg, Citi, Morgan Stanley, Goldman Sachs, EPFR Global)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba