Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy ignorují ratingové agentury. Dluhopisy nereagují na 53 % revizí

Trhy ignorují ratingové agentury. Dluhopisy nereagují na 53 % revizí

18.12.2012 14:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Downgrade sem downgrade tam - vnímá to ještě někdo? Podle dostupných dat se zdá, že ne. Verdikty ratingových agentur Moody´s a Standard & Poor´s (S&P) letos globální trhy se stáními dluhopisy v převážné většině naprosto ignorovaly.

Data agentury Bloomberg ukazují, že výnosy státem emitovaných cenných papírů v 53 % ze 32 sledovaných případů revizí ratingů a výhledů zareagovaly opačně, než by se podle nových známek či výhledů dalo předpovídat. Dlouhodobý průměr protichůdných reakcí, v němž je započteno 300 změn od roku 1974, činí 47 %. Z hlediska jednotlivých agentur si jednoznačně nejhůř vede Moody´s, kterou letos investoři neposlechli v 56 % případů. U S&P činí bilance 50 %.

To je studená sprcha ty ministry financí, kteří se při prosazování drakonických úsporných opatření zaklínají ratingy. „Vlády by se místo ratingových agentur měly víc soustředit na dění na trhu, jelikož na nich se určují reálné náklady zadlužení,“ tvrdí Brett Wander, šéf sekce dluhopisových aktiv fondu Charles Schwab Investment Management, který spravuje aktiva za 200 mld. USD. Podle něj agentury svým hodnocením vždycky zaostávaly za vývojem makroekonomického fundamentu.

Moody´s, která stála u zrodu branže v roce 1909, letos u evropských a amerických dluhopisů šestkrát častěji přistupovala ke snížení ratingu než ke zvýšení, což je nejvyšší poměr od roku 2002. V případě S&P převažovaly downgrady v poměru 4,3 ku 1. Přesto se evropským státním dluhopisům daří nejlépe od roku 1998: průměrný výnos se od ledna do poloviny prosince vyšplhal na 11,5 %. V čele již tradičně kráčely řecké obligace a pokladniční poukázky, které vynesly 84 %, následovány portugalskými s 55% výnosem. Trh se státními cennými papíry v globálu vynesl 4,5 %.

„Pokud někdy existoval důkaz, že ratingy jsou opožďující se ukazatel, pak za něj zcela jistě lze považovat způsob, jakým agentury odpověděly na tři roky trvající dluhovou krizi eurozóny,“ tvrdí Bonnie Baha ze společnosti DoubleLine Capital LP. Podle ní je spolehlivějším ukazatelem mezera mezi výnosem amerických obligací a výnosem vybraného dluhopisu.

Finsko, které má od všech tří hlavních ratingových agentur nejvyšší známku „AAA“, v příštím roce hodlá rozšířit úsporná opatření, i když jeho ekonomika již dva kvartály za sebou klesá. Finové hodlají ve škrtech pokračovat, aby si prvotřídní hodnocení udrželi.

Samotné agentury se brání s tím, že ratingy nemají předurčovat výnosy, ale pouze vyjadřovat postavení zemí ve srovnávacím žebříčku důvěryhodnosti a solventnosti, a to na základě stanovené palety kritérií. Výnos se utváří na trhu, kde různé skupiny investorů vyhodnocují situaci podle různých měřítek.

Jedním z důvodů divergence mezi názory agentur a chováním trhů může být fakt, že investoři, kterým jde o hodně, jsou o stavu svých věřitelů informováni stejně dobře jako agentury, takže na události reagují ještě před vydáním revize. Ta poté jen potvrdí tendenci, kterou trh do svých očekávání dávno započetl.

Mnoho analytiků poukazuje na masivní zásahy centrálních bank na dluhopisových trzích, které tlumí reakce investorů. Rating Španělska je jen jeden stupeň nad odpadovým pásmem, a přesto výnos na jeho desetiletém dluhopisu činí zvládnutelných 5,4 %.

Rozpojení ratingů a výnosů se ale týká i zemí, které nejsou ve zdaleka tak svízelné situaci jako po uši zadlužení Španělé. Když Francie 19. listopadu přišla o nejlepší známku „AAA“ (od Moody´s), výnos na jejím desetiletém dluhopisu klesl z 2,07 % na 1,98 %. Ještě pregnantněji byl rozdíl vidět na amerických obligacích, kterým agentura S&P loni v srpnu taktéž upřela nejlepší hodnocení. Výnos desetiletého amerického dluhopisu od té doby klesl z 2,56 % na současných 1,76 %.

Chování agentur během finanční krize, zejména přístup k hodnocení rizikových cenných papírů navázaných na hypotéční trh, vyvolalo velkou kritiku na obou březích Atlantiku. Americký zákon Dodd-Frank Act z roku 2010 regulačním úřadům nařizuje neřídit se ratingy a zvýšit dohled nad subjekty, které je vydávají. Australský soud v listopadu rozhodl, že S&P „oklamala a podvedla“ investory, když derivátům, jejichž hodnota v průběhu krize propadla, přiřazovala nejvyšší rating. Agentura se proti rozsudku hodlá odvolat. „Domníváme se, že investoři jsou inteligentní a znalí a musí číst příslušné dokumenty,“ prohlásil prezident S&P Douglas Peterson.

(Zdroje: Bloomberg, YahooFinance, Reuters)


Váš názor
  •  
    18.12.2012 15:13

    Je dobře, že investoři již nereagují na doporučení ratingových agentur. Většina incestorů, stejně jako já, je přesvědčena, že doporučení jsou vyráběna na základě objednávka velkých finančních korporací.
    Juniper
    •  
      19.12.2012 9:56

      Čeho je moc, toho je příliž... se říká, nebo tak nějak, že... Nato přijde ukolébání, hejlové si zvyknou a pak udeří BÁC !:-) V nejnevhodnější chvíli díky matoucí medializaci nastana takový výplach, jaký svět zažil naposledy v černý pátek. Přesycenost, únava... to jsou pro mne varovné indikátory. Já ty analýzy prostě vnímat budu pořád. Chybu tím určitě neudělám:-))
      Jesse
      • jesse
        19.12.2012 10:16

        bez té čárky nad tím velkým " A ", bych to chápala snadněji :-))) odkud ten úder může zase vytrysknout . -)
        AMN
        • Re: jesse
          19.12.2012 10:20

          Pod tím vroucím hrncem, plným roztaveného olova je to už jedno :-))
          Jesse
          •  
            19.12.2012 10:24

            vařila myšička kašičku na roztaveném rendlíčku....v lednu bude na akciových trzích zase jako v cukrárně.....tedy jak pro koho, že :-))
            AMN
            •  
              19.12.2012 10:29

              Na lednový defekt se obzvlášť těším...:-))
              Jesse
  • No konečně
    18.12.2012 14:38

    na to už někdo začíná intenzivně poukazovat.Debilozní americké agentury tady již opravdu nemají místo.Italové už s nimi točí a doufejme,že se přidají i ostatní.Jejich hodnocení je ostudou ,nemající obdoby a trhy samy se jimi/doufám/ za chvíli přestanou řídit.
    paja
    • Bohuzel budou ridit
      19.12.2012 9:45

      Bohuzel, to, že se jimi lidi prestanou ridiz je stejne naivni jako si myslet, ze prestanou jist hamburgery. Jsou neustale noví, neznalí investoři a averze (krize) uz konci, tak to zase pojede podle doporuceni jako driv.
      Syndi
Aktuální komentáře
20.01.2025
17:58Rozpad některých ekonomických „pravidel“
17:19Evropské akcie začaly týden úspěšně, americká cla prý nepřijdou hned  
16:20JPMorgan: Americké zisky v letošní výsledkové sezóně překonají Evropu
15:44Průzkum: Americké firmy čekají zhoršení hospodářských vztahů mezi USA a Evropou
15:24Trumpův návrat do Bílého domu vede západní firmy k přehodnocení postoje k Rusku
14:40Největší hrozba pro světovou ekonomiku? Tvrdošíjná inflace
14:13Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu a maturitě dluhopisu XS277033553
13:43EU se obrátila na WTO kvůli praktikám Číny v oblasti duševního vlastnictví
12:55Týdenní výhled: Donald Trump začne vládu desítkami dekretů, Tiktok se vyhne zákazu a obnovuje služby  
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW