Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonská vláda slabším jenem útočí na domácí střadatele

Japonská vláda slabším jenem útočí na domácí střadatele

08.01.2013 14:27
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Japonský jen za čtvrtý kvartál minulého roku výrazně oslabil. Jeho kurz k dolaru nastartoval rychlý růst a dostává se nejvýš od poloviny roku 2010. Odhady pro letošní rok přitom kurzu věstí pokračování trendu, čemuž skutečně nasvědčuje hodně věcí od ekonomické recese a schodku zahraničního obchodu po možný konec amerického QE a oživení USA i rozvíjejících se zemí. Klíčovým bodem je potom zvýšená snaha nové japonské vlády měnu oslabit. Co však na jedné straně může přinést vzpruhu zahraničnímu obchodu, je zároveň velkým rizikem pro celou ekonomiku z jiné strany.

Země, která bez problémů zvládá nejvyšší veřejný dluh na světě, to je už delší dobu obrázek Japonska. S dluhem nad 230 procent HDP skutečně těžko hledá konkurenci. Odpovědí na otázku, jak je to možné, jsou pokaždé vysoké soukromé úspory, které skrze banky veřejný dluh financují. Na finančních trzích je tato představa silně zakořeněna a Japonsko se i díky tomu těší nízkým výnosům a její měna pozici bezpečného přístavu. Narušení této představy by ale přineslo vážné problémy.

Zahraniční investor vidí veřejné dluhy, proti kterým stojí dostatečné soukromé úspory, v souhrnu tu tedy není žádná velká nerovnováha. Zahraniční investoři drží jen lehce přes 9 procent dluhu. Bude se ale na tuto věc dívat stejně domácí střadatel, jehož úspory jsou považovány za případnou kompenzaci veřejných dluhů? Ochota Japonců držet peníze v domácích bankách je evidentně vysoká, ale i to se může změnit. Vládní plány, tedy další nafouknutí dluhu, nastartování inflace a oslabení jenu jsou v podstatě útokem na střadatele a výzvou, aby své chování změnili.

Motivací převést peníze jinam přitom zprvu nemusí být strach, ale i lepší kondice zahraničních ekonomik. S ní jdou ruku v ruce příležitosti k investicím v zahraničí a slábnoucí domácí měna se přidává jako další pobídka. Při známkách odlivu peněz by však s dalším oslabením měny ochotně pomohli i spekulanti zvyklí využívat jen k carry tradům a výrazný pohyb kurzu by už strach spotřebitelů mohl spustit. Celý proces by pak snadno začal živit sám sebe.

Peněz pro domácí dluhopisy by ubylo a oslabující jen by pak znamenal malou atraktivitu japonských dluhopisů i pro zahraniční investory. Důsledek je jasný - tlak na růst výnosů. Není třeba dodávat, že při obrovském dluhu by stačilo relativně málo, aby země obsluhu dluhu přestala zvládat, a rychle by proto nastala otázka, jak krizi včas zastavit. Obrat hospodářské politiky o 180 stupňů a intervence ve prospěch jenu by pravděpodobně zabraly jen krátce, protože by hráčům na trhu pouze potvrdly vážné problémy ekonomiky. Tím se s možnými opatřeními dostáváme zpět k úsporám - mimořádné zdanění, monetizace dluhu, omezení pohybu kapitálu apod. Nebo by se našel vnější zachránce, který by pomohl Japonsku krizi překlenout a věřil, že z dluhů vyroste?


Váš názor
  • Tak trochu ČESKO,ne?
    08.01.2013 15:10

    Ochota Japonců(Čechů) držet peníze v domácích bankách je evidentně vysoká, ale i to se může změnit. Vládní plány, tedy další nafouknutí dluhu(rozpočet má v ČR k vyrovnanosti daleko), nastartování inflace a oslabení jenu(avizované intervence ČNB) jsou v podstatě útokem na střadatele a výzvou, aby své chování změnili.
    ERSTEMAN
Aktuální komentáře
08.04.2020
22:01Koronavirový optimizmus v USA
17:51WTO: Světový obchod letos klesne až o 32 %
17:46František Kronus: Ohledně trhu začínám být mírný optimista
17:06Obrat sentimentu se nekoná. Akcie smíšené, eurodolar odvrátil pokles  
16:59Jak přistupovat k akciím v koronavirové době? Přihlaste se na webinář 15. dubna
15:45čnBlog: První odhad dopadů pandemie COVID-19 na ekonomiku ČR
15:18Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB
15:08Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2020
14:58Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:44Damodaran: Investiční přístup a strategie v době COVID-19
12:54Cochrane: K ekonomice sociálního distancování a boji mezi biologií a ztrátou paměti
12:47Bernanke: Ekonomika USA může ve čtvrtletí klesnout o 30 %
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Tesco PLC (02/20 Q4)
0:00Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC