Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oficiální statistiky jsou problematické  Číně, ale i v zemích jako Velká Británie

Oficiální statistiky jsou problematické Číně, ale i v zemích jako Velká Británie

22.02.2013 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Spolehlivost a vypovídací schopnost oficiálních čínských statistik zpochybňuje Toshiya Tsugami z Asahi Shimbun Asia & Japan Watch. Tsugami porovnává vývoj investic a úvěrů a dochází k následujícímu závěru: Investice tvoří asi polovinu čínského HDP, mezi roky 2009 a 2012 dosáhly celkem 110 bilionů renminbi. Celková bankovní aktiva jsou ale mnohem nižší, než by se podle tohoto čísla zdálo. Depozita dosahují v souhrnu 94 bilionů renminbi a bankovní úvěry 67 bilionů renminbi. Dvě pětiny z nich přitom tvoří úvěry krátkodobé. Jiné formy financování, jako např. dluhopisy a různé investiční fondy, se pohybují někde mezi 20 – 30 biliony renminbi.

Pokud by investice byly vysoce ziskové, nebyl by uvedený rozdíl překvapivý, protože zisky by splácely úvěry a peníze půjčené v roce 2009 by nyní již mohly být splaceny. V takovém případě by neexistoval důvod k obavám. Ve skutečnosti je ale vývoj podle Tsugamiho přesně opačný. Ziskovost investic je totiž slabá a stále více je financuje stínový bankovní sektor. Tsugami odhaduje, že tento systém dnes operuje s aktivy ve výši 20 – 30 bilionů renminbi. To je výsledkem snahy vlády o dosažení cílů na straně oficiálního bankovního sektoru a současného udržení vysokého růstu ekonomiky, tvrdí Tsugami.

Stephen Green ze StanChart pak přímo zpochybňuje oficiální tempo růstu čínské ekonomiky. To podle něho dosahuje pouhých 5,5 %. Tento odhad ekonom zakládá na sledování vývoje nepřímých ukazatelů ekonomické aktivity, spotřeby a investic. Problémem by pak měl být zejména deflátor, za jehož pomoci se převádí nominální HDP na reálný. Ten podle Greena například nedostatečně reflektuje růst cen v sektoru služeb. Green tak namísto něj používá alternativní měřítko odvozené od vztahu mezi mírou úspor a růstem HDP v Číně. Na jeho základě pak provádí hrubý odhad růstu, který je mnohem nižší než oficiální čísla: V roce 2011 podle Greena rostla čínská ekonomika o 7,2 % a v roce 2012 dokonce jen o 5,5 % (oficiální čísla hovoří o 9,3 % a 7,3 %).

Jak ukazuje hlavní ekonom Tullett Prebon Tim Morgan, problémy s oficiálními čísly nenajdeme jen v Číně. Je známo, že reálné příjmy Britů v posledních letech znatelně snižuje inflace. Tyto příjmy tak v roce 2012 ležely o 6,3 % níž než v roce 2007. Morgan však tvrdí, že pokud namísto celkového růstu cen bereme v úvahu pouze ceny nezbytných položek, je obrázek ještě mnohem horší. Do indexu těchto cen promítá položky jako potraviny, alkohol a tabákové výrobky, poplatky za vodu a pojištění domácností, náklady na topení a elektřinu, silniční daně a pojištění vozidel, dopravu vlaky, autobusy, apod. Závěry shrnuje následující tabulka. První sloupec ukazuje podíl jednotlivých položek v oficiálním cenovém indexu, druhý sloupec v tom výše popsaném. Následuje jeho změna od roku 2002, od roku 2007 a v roce 2012. 
 
001

Od roku 2002 tedy ceny nezbytného zboží a služeb ve Velké Británii vzrostly o 62 %, zatímco nominální mzdy jen o 36 %. Mezi roky 2002 a 2007 byl ale růst obou položek podobný, takže nejhorší vývoj nastal během posledních pěti let. Lidé sice nekupují pouze nezbytnosti, ale s tím, jak roste tlak na reálné příjmy, určitě poroste i jejich podíl na celkových nákupech.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y