Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec trhu s povolenkami se vzdaluje. Brusel našel nové kličky

Konec trhu s povolenkami se vzdaluje. Brusel našel nové kličky

06.03.2013 18:39, aktualizováno: 6.3. 19:03

Aktualizováno

Před pěti týdny se cena emisních povolenek propadla na historické dno a trh ztrácel víru v přežití celého systému, europoslanci ale svůj boj  zdaleka nevzdali. V lednu průmyslovým výborem Evropského parlamentu zavržený návrh na omezení objemu emisních povolenek nabízených v aukcích příliš šancí na úspěch stále nemá. Úředníci v Bruselu ale našli další způsoby, kterými mohou obchodování s emisemi oxidu uhličitého oživit ještě výrazněji. To by byla dobrá zpráva pro energetiky včetně skupiny ČEZ (612 CZK, 0,66%). 

Již příští týden budou poslanci Evropského parlamentu hlasovat o zprávě vytyčující hlavní rysy energetické koncepce Evropské unie do roku 2050 (Energy Roadmap 2050). Součástí tohoto nezávazného dokumentu mají být právě i opatření směrující k omezení nabídkové strany evropského trhu s emisemi (ETS). Jedná se o snížení ročních přídělů emisních povolenek a zpřísnění celkového cíle pro snižování emisí CO2 do roku 2020.

„Opravdu potřebujeme vyjádřit pevný postoj, a opět tak činíme,“ uvedla Judith Merkies zastupující v Evropském parlamentu Nizozemsko. „Ačkoliv jsou ceny emisních povolenek velmi nízko, stále musíme postupovat směrem k nulovým emisím,“ dodala.

Snížení ročního stropu

Pokračující převis nabídky povolenek na trhu s emisemi Evropské unie stlačil ceny na úrovně, které již velké průmyslové znečišťovatele nijak nenutí investovat do provozů, které by méně zatěžovaly životní prostředí. První z možných kroků vedoucí k nápravě této situace je návrh nové evropské legislativy, v jejímž důsledku by došlo ke snížení objemu každoročně přidělovaných emisních povolenek.

Aktuální návrh počítá s tím, že by snížení počtu povolenek distribuovaných členským zemí EU měl v období do roku 2020 poklesnout o 1,74 procenta. Výsledkem tohoto kroku by bylo snížení objemu emisí CO2 do roku 2050 o 70 procent. To je však stále pod cílem Evropské komise usilující v rámci dlouhodobé strategie řízení emisí o pokles do intervalu 80 až 95 procent úrovní z roku 1990. Je zde proto prostor pro ještě radikálnější seškrtání každoročního přídělu emisních povolenek.

Je s podivem, že takto výrazné snížení objemu emisních povolenek v důsledku lineárního snižování objemu alokovaných povolenek již dostalo zelenou od průmyslového výboru Evropského parlamentu. Toho samého výboru, který na konci ledna na chvíli srazil ceny emisních povolenek o 40 procent až na nové historické dno 2,81 EUR/t, když vydal zamítavé stanovisko proti bezzubějšímu návrhu Evropské komise na odsun/zrušení aukčního prodeje až 900 milionů povolenek platných do roku 2020.

Ambicióznější cíle a dlouhodobý výhled

K větší ambicióznosti evropské politiky vybízejí zástupci evropských energetik, na jejichž ziskovost na přelomu roku velmi silně dolehl propad cen elektřiny na německé burze až na nové historické dno. Cena emisních povolenek je totiž jednou ze složek celkové velkoobchodní ceny elektřiny na burze.

Generální sekretář asociace Eurelectric sdružující evropské producenty elektřiny Hans ten Berge na konci minulého týdne vyzvala Brusel, aby zajistil dlouhodobé fungování evropského trhu s emisemi a navrhl zrychlení tempa snižování objemu alokovaných povolenek rovnou na 2,3 procenta ročně. Dodal, že nutné se může ukázat i trvalé stažení části povolenek z trhu.

Evropská komise minulý týden navrhla vydat se v rámci dlouhodobé strategie cestou rasantnějších cílů pro snižování emisí. V rámci strukturální studie trhu s emisními povolenkami totiž doporučila navýšit cíl pro snižování emise skleníkových plynu do roku 2020 z dosavadních 20 procent až na 30 procent.

Zatímco energetici skrze sdružení Eurelectric označili tento krok za „tu správnou myšlenku ve správnou chvíli“. U politiků podpora zůstává sporadická. „Ať jsem se snažil nutit vás ke zvednutí rukou sebevíc, hlasů pro bylo jen velmi málo,“ přiznal na konci minulého týdne Artur Runge-Metzger sedící v čele výboru pro klima v rámci Evropské komise.

Za průchodnější Runge-Metzger nyní označil kroky směrující k odebrání částí „přebytečných“ povolenek z trhu a hlubší revizi limitů pro emise největších průmyslových znečišťovatelů.

Povolenky a ČEZ

Cena emisních povolenek je důležitým determinantem ceny elektřiny, která na začátku roku vytyčila nová historická minima a donutila tak elektrárny k drastickým odpisům a prodejům aktiv. Největší česká energetika ČEZ byl propadem cen elektřiny také silně zasažena. Vztah k povolenkám má však složitější, protože jejich cena pro ni neznamená jen nákladovou položku.

Vývoj cen povolenek na rok 2013

000 povolenky

Česká republika je jednou ze zemí, která získala výjimku opravňující ji k bezplatné distribuci části emisních povolenek ještě v období 2013 až 2020. ČR rozdělí mezi lety 2013 až 2020 třetinu potřebných emisních povolenek „zdarma“. Dle půl roku starých odhadů se očekává se, že ČEZ v tomto období obdrží 75,2 mil. volných povolenek, výměnou za investice do modernizací a čistých technologií. Pro energetickou skupinu ČEZ proto klesající ceny povolenek znamená také klesající konkurenční výhodu proti západním energetikám, které si musejí povolenky odpovídající jejich emisím nakupovat na trhu.

„Věříme, že se přesunutí části povolenek do dalších let třetího období projeví ve stabilizaci jejich hodnoty a celý systém tak dostane znovu impuls k tomu, aby plnil svou úlohu, tedy vedl výrobce elektřiny k investicím do technologií s nízkými emisemi CO2. Dojde tím de facto k odstranění umělého přebytku povolenek CO2, který vznikl nikoliv modernizací a ekologizací výrobních zdrojů, ale především nižší výrobou danou výrazným ekonomickým zpomalením,“ uvedl minulý týden v online rozhovoru na Patria.cz Martin Novák, finanční ředitel ČEZ. Následně ale přiznal, že zůstává nejisté, zda se nakonec podaří prosadit toto opatření.

Jaké další kroky v nejbližší době sledovat?

- duben 2013: EU má vydat Zelenou zprávu určující cíle pro ochranu klimatu do roku 2030,
- duben 2013: Plenární hlasování Evropského parlamentu o reformě trhu s emisemi CO2.

(Zdroj: EK, Euractive, Reuters, BusinessGreen)


Čtěte více:

Cena povolenek padá až o 40 % po zamítnutí opravy trhu průmyslovým výborem EP. Blíží se konec obchodu s emisemi?
24.01.2013 14:21
Až na nové historické dno se dnes propadla cena emisních povolenek EU ...
Leden a energetické trhy: Propad povolenek, pokles plynu a elektřiny, ale růst uhlí. Elektrárny šlapou na brzdu…
04.02.2013 11:39
První měsíc roku byl velmi těžkým začátkem nového fiskálu pro evropské...
Novák (ČEZ) na Patria.cz: V energetice nepanuje mnoho optimismu. Dividendovou politiku ale měnit nehodláme
01.03.2013 18:17
„Pokles ceny akcií je bohužel závislý na vývoji cen elektřiny, které v...

Váš názor
 • jak příznačné
  07.03.2013 12:10

  Kličky... opět kličky... a zase kličky... nic jiného totiž byrokratická mašinerie nedovede. Zasajrajtili ekonomiku zhovadilými smernicemi a život společnosti uvrhli do nesnesitelných mantinelů... a jelikož ješitnost eurořvounů je nekonečná, jsou sami nuceni další kličky vymýšlet.
  Jesse
 • blábol
  07.03.2013 10:59

  EK ani EU nemá žádnou novou cestu jak oživit cenu povolenky. Důvod je jednoduchý, pro žádný návrh nezíská dostatek podpory členských států. Zvýšení limitu z 20 na 30% pro rok 2020 už jednou neprošlo. Tento návrh vetovalo Polsko a to bude vetovat obdobné návrhy vždy! Jediná šance je backloading. V polovině dubna se v EP rozhdone zda je vůbec naděje. Později pokud projde EP budou hlasovat členské státy EU. Aktuálně počet hlasů podle vyjádření vlád zemí EU vypadá následovně: PRO 191, PROTI 31, 123 nerozhodnuto (včetně ČR). pro schválení návrhu je nutné získat 256 z 345 hlasů.
  Mike
Aktuální komentáře
21.09.2021
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb