Aktualizováno Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se na začátku března propadla na nejnižší úroveň za více než rok nabourala tak vizi postupného zotavení největší ekonomiky světa. Dle průzkumu University of Michigan důvěra spotřebitelů klesla ze 77,6 bodu na 71,8 bodu, což je nejnižší úroveň od prosince 2011. Analytici oslovení v průzkumu agentury Bloomberg přitom počítali s růstem tohoto ukazatele na rovných 78 bodů.
Nečekané zhoršení nálady mezi americkými spotřebiteli, kteří vytvářejí více než dvě třetiny výkonu této největší ekonomiky světa, přichází poté, co na začátku měsíce vstoupily v platnost rozsáhlé škrty výdajů federální vlády, které mají dosáhnout celkového objemu 85 miliard dolarů. Stalo se tak poté, co se republikáni a demokraté ani po několika odkladech nedokázali dohodnout na řízeném snižování zadlužení Spojených států.
„Frustrace vyjádřená spotřebiteli ukazuje především, jak málo bylo při rozhodování vlády přihlíženo k dopadu neschopnosti obou stran k nalezení kompromisu na ekonomickou situaci občanů,“ uvedl Richard Curtin zodpovídající za dnes vydaný průzkum. S hospodářskou politikou vlády Baracka Obamy bylo počátkem března nespokojeno rekordních 34 procent respondentů. To překonalo lednový rekord 31 procent.
Tuto situaci potvrzuje také dílčí průzkum univerzity, který ukázal, že pouze 20 procent dotázaných počítá s tím, že se jejich finanční podmínky v letošním roce zlepší. To je nejhorší výsledek v historii průzkumu.
Jedná se zatím o předběžné výsledky průzkumu, který University of Michigan, sestavuje na základě průzkumu u zhruba 300 amerických domácností. Konečný výsledek, který přijde ke konci března, se může změnit díky přidání dalších 200 odpovědí.
Data byla zveřejněna až po dnešním otevření Wall Street a okamžitě prohloubila mírný pokles z úvodu dnešní seance, který přišel navzdory lepším číslům z průmyslu za měsíc únor. Indexy se vzdalují od svých historických maxim poklesem až o půl procenta. Dnes dopoledne naposledy před situací, kdy trhy předbíhají vývoj reálné ekonomiky, varovala agentura Fitch.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Reuters)