Aktualizováno Škrty prosazované evropskými vládami a nemožnost firem půjčit si na trhu, (za) kolik by chtěly, podrží ekonomiku eurozóny pod hladinou recese i v letošním roce, shodují se nové prognózy největšího světového dluhopisového fondu PIMCO a ratingové agentury Fitch. Zatímco první ústy svého šéfa Mohameda El-Eriana ale varuje před poklesem v dalším roce až 1,5 procenta, Fitch se drží konzervativnější prognózy ECB počítající pro letošek s 0,5% poklesem ekonomiky.
„Soukromý sektor stále umírá hladem po potřebných úvěrech. Za daných úsporných opatření ekonomiky (eurozóny) klesne, což je špatné pro nezaměstnanost, zvláště u mladé generace,“ upozornil tento týden v rozhovoru pro rádio “Bloomberg Surveillance” Mohamed El-Erian, generální ředitel největšího světového dluhopisového fondu Pacific Investment Management Co (PIMCO). V následujících 12 měsících ekonomika eurozóny poklesne o 1 až 1,5 procenta,“ odhadl.
Dnes vydané nové zhodnocení posledního vývoje a dalšího výhledu nejvýznamnějších ekonomik světa z pera agentury Fitch je vůči eurozóně o poznání smířlivější, ale také přiznává zhoršení situace. „Fitch revidoval níže prognózu (pro ekonomiku eurozóny) v letech 2013 a 2014 a nyní očekává pokles HDP o 0,5 procenta v roce 2013 a růst o 1,0 procenta v roce 2014,“ píše se v dnešní zprávě agentury s tím, že se recese ve 4Q12 prohloubila (-0,6 % q/q) a výstup klesl i jádrovým zemím eurozóny včetně Německa.
Agentura Fitch na jednu stranu očekává, že v eurozóně v pololetí letošního roku začne zapouštět kořeny ekonomické oživení díky uvolňování utažené fiskální politiky a zlepšení podmínek na finančních trzích. Odraz ekonomiky eurozóny ale bude prý „pomalý a nerovnoměrný“. Nezaměstnanost v eurozóně má podle nové prognózy zůstat nad hladinou 12 procent nejen letos, ale i celý příští rok a může spolu s vysokým dluhovým zatížením některých zemí znamenat riziko hlubšího poklesu ekonomiky.
Také šéf PIMCO tento týden varoval před problémy, které může Evropě přinést další vývoj v periferiích, s nimiž je společnou měnou a dluhovým poutem propojena řada dalších zemí eurozóny. „V Itálii a Španělsku Jsme svědky toho, jak obyvatelstvo pochybuje nad směřováním tradičních politických stran a politického uspořádání vůbec,“ upozornil Mohamed El-Erian.
S ohledem na nejistou prognózu pro evropský kontinent agentury Fitch dnes upozornila na možné rozevírání nůžek mezi očekáváními, které nyní odrážejí rally vyšroubované trhy a skutečností. „Nedávné zlepšení podmínek na finančních trzích se zatím nesetkává s vývojem reální ekonomiky,“ varuje dnešní zpráva ratingové agentury v situaci.
„Zatímco některé významné světové burzy obchodují poblíž svých historických maxim, eurozóna Spojené státy předvedly v posledním kvartále loňského roku nejslabší výkon od recese v roce 2009,“ dodává Fitch a v nové prognóze pro celosvětovou ekonomika zhorčuje výhled růstu pro letošní rok z 2,4 procenta na 2,2 procenta a v případě americké ekonomiky dokonce z 2,3 procenta na 1,9 procenta.
(Zdroj: Fitch, Bloomberg, PIMCO)