Deficit veřejných financí Francie loni klesl méně, než se čekalo, čímž si Elysejský palác dále pošramotil svou fiskální důvěryhodnost. Podle údajů statistického úřadu INSEE se schodek za rok 2012 sice snížil, ale jen na 4,8 procenta hrubého domácího produktu z 5,3 procenta HDP v roce 2011. Vláda přitom v návrhu rozpočtu plánovala snížení schodku na 4,5 procenta.
Francouzská vláda již dříve varovala, že se jí možná nepodaří její cíl splnit kvůli nákladům na záchranu francouzsko-belgického finančního ústavu (0,05 EUR, 0,00%), které schodek podle údajů ministerstva financí navýšily o jednu desetinu procentního bodu. Naznačovala však, že deficit bude činit zhruba 4,6 procenta.
Statistici INSEE oznámili také, že zadlužení země loni stouplo na rekordních 90,2 procenta HDP z 85,8 procenta v roce 2011. Vláda počítala s růstem zadlužením, ale pouze na úroveň 89,9 procenta HDP. Rostoucí dluh negativně dopadá na rozpočet Francie, skrze rostoucí náklady na dluhovou službu.
„To není něco, co změníte za rok,“ řekl k vývoji rozpočtu francouzský ministr financí Pierre Moscovici pro RTL Radio. „Zadlužení vytvořené v posledních pěti letech Francouze tíží,“ dodal. Moscovici ale upozornil, že nebýt kroků, které současná vláda přijala od květnových voleb, byl by schodek rozpočtu za loňský rok 5,5 procenta HDP.
Ekonomický růst ve Francii navíc zůstává slabý, což je dalším faktorem způsobujícím, že se zemi nedaří dostat schodek pod tříprocentní limit stanoveným Evropskou unií v rámci maastrichtských kritérii. Francie kvůli tomu i požádala své partnery v EU o odklad splnění tohoto cíle. Vláda je však pod tlakem z Bruselu a Berlína, aby pokračovala v utahování opasků. Chystá se proto představit v příštích týdnech revidované plány, které jí mají pomoci schodek dále snížit.
Francouzská vláda původně očekávala, že letos ekonomika vzroste o 0,8 procenta a podaří se jí snížit deficit pod tři procenta. Minulý měsíc však prezident Francois Hollande připustil, že růst bude slabší, v rozmezí 0,2 až 0,3 procenta, a deficit zřejmě klesne jen na 3,7 procenta HDP, jelikož nechce přidávat „k úsporám ještě další úspory“.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, RTL Radio)