Provozovatel nejrozšířenějšího internetového vyhledavače na světě, americká společnost , reportoval za první čtvrtletí roku zisk, jímž překonal očekávání. Tržby firmy výrazně vzrostly, zaostaly však za konsensem. Čísla byla trhem vnímána jako veskrze pozitivní a akcie Googlu v režimu after-marketu reagovaly více než 3procentním růstem, který nakonec snížily na +1,4 %.
Čistý zisk společnosti vzrostl o 16 procent na 3,35 mld. USD. Po očištění o jednorázové položky činil v přepočtu na akcii 11,58 USD a překonal průměrný odhad analytiků 10,68 USD. Konsolidované tržby společnosti vzrostly na 13,97 miliardy dolarů z 8,14 mld. USD a zaostaly za konsensem 14,09 mld. USD.
Počet placených kliků, který vyjadřuje četnost kliků na reklamy umístěné na Googlu, vzrostl meziročně o 20 procent. Příjmy od inzerentů, které určuje průměrný náklad jednoho kliku (tj. kolik inzerent zaplatí za jeden klik uživatele na svou reklamu) meziročně klesly zhruba o 4 procenta, což značí zlepšení proti 6procentnímu poklesu ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku.
Kvartální výsledky Googlu jsou podle analytiků dalším důkazem, že firma již přišla na to, jak vydělávat více peněz v době, kdy uživatelé webu přecházejí od osobních počítačů k tabletům a chytrým telefonům. Šéf Googlu Eric Schmidt v úterý předpověděl, že během půl až tři čtvrtě roku se bude na světě používat více než miliarda chytrých telefonů se systémem Android od společnosti .
Android je systém s otevřeným zdrojovým kódem, takže si jej kdokoli může upravovat podle svých potřeb. uvedl systém na trh před pěti lety a produkt se pro internetového giganta stal mimořádným úspěchem, protože díky němu se výrazně rozšířil přístup na internet z mobilních telefonů namísto z počítačů. Nyní se podle Reuters na světě používá více než 750 milionů mobilních zařízení se systémem Android.
Podle analytické firmy Gartner se loni ve světě prodalo celkem 1,75 miliardy mobilních telefonů a podíl chytrých telefonů na celkovém prodeji dosáhl 44 procent. Výrobci smartphonů se systémem Android získali loni na světovém trhu podíl zhruba 70 procent. Konkurenční telefony iPhone od společnosti měly podíl asi 21 procent.
Technologický gigant International Business Machines (IBM) v prvních třech měsících roku snížil zisk i tržby. Společnost uvedla, že důvodem slabších kvartálních čísel byl propad v hardwarové divizi i odklad několika obchodních transakcí. IBM zároveň oznámila plán propouštění, na který vyčlenila 1 miliardu dolarů, a divestic ještě v letošním roce. Akcie IBM v after-marketu propadly o 4,3 %.
Firma za 1Q vytvořila čistý zisk 3,03 miliardy USD. Byl tak o jedno procento nižší než ve stejném období loni, kdy činil 3,07 miliardy USD. Zisk bez započtení jednorázových položek činil 3 USD na akcii. Analytici na Wall Street však očekávali 3,05 USD na akcii a společnost tak podle agentury Bloomberg poprvé od roku 2005 nedostála očekáváním. Firma potvrdila svůj celoroční výhled EPS na nejméně 16,70 USD, do roku 2015 chce zisk na akcii navýšit na 20 USD.
Tržby klesly o pět procent na 23,41 miliardy USD, zatímco analytici v průzkumu společnosti FactSet očekávali, že zůstanou beze změny na zhruba 24,7 miliardy USD. IBM se v období slabé poptávky po hardwaru a poradenství především v Evropě pokouší proniknout na výnosnější trhy, jako je analýza dat nebo zabezpečení mobilních telefonů.
IBM je možné brát za ukazatel zdraví v technologickém sektoru. Společnost své výrobky prodává velkým společnostem a státům po celém světě. Může tak podléhat ekonomické nejistotě a výkyvům v měnových kurzech, které se na čtvrtletních výsledcích podepsaly. Finanční ředitel Mark Loughridge uvedl, že příjmy poškodilo i oslabení japonské měny. Slabší jen pro společnost znamená nižší příjmy z prodeje v Japonsku. Zdroje Bloomberg dnes přinesly informaci, že čínský počítačový výrobce Lenovo nejspíš podá nabídku na odkup části divize serverů IBM.
Své čtvrtletí výsledky včera po závěru trhu odhalil také výrobce počítačových čipů Advanced Micro Devices (AMD), největší konkurent Intelu. Společnost zaznamenala ztrátu 13 centů na akcii po ztrátě 0,14 USD v předchozím čtvrtletí a proti očekávání -0,17 USD. Tržby na úrovni 1,09 mld. USD překonaly konsensus nastavený na 1,05 USD. Společnost očekává, že tržby v současném čtvrtletí dosáhnout 1,08 až 1,14 mld. USD (konsensus trhu je 1,07 mld. USD). Akcie v after-marketu propadly o 4 procenta.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Google, IBM)