Největší německá banka se v prvním čtvrtletí díky razantnímu snižování nákladů dostala do černých čísel, poté co v posledním kvartálu loňského roku propadla do ztráty kvůli nákladům na propouštění a soudní spory, a ziskem výrazně předčila odhady analytiků. Banka zároveň oznámila, že zvýší svůj kapitál prostřednictvím emise akcií v hodnotě 2,8 miliardy eur. Akcie na dnešní report reagují pozitivně a rostou o více než 6 %.
zvýšila v 1Q čistý zisk na 1,65 miliardy eur, výrazně nad očekávání 1,21 mld. EUR. Celkové výnosy banky vzrostly o dvě procenta na 9,39 mld. EUR, což bylo zhruba 300 mil. EUR nad odhady. Hrubý zisk divize investičního bankovnictví přitom meziročně klesl o 2 procenta na 1,85 mld. EUR. Banka snížila náklady v divizi, což ovšem nevyvážilo 4procentní pokles výnosů na 4,6 mld. EUR.
Banka oznámila plán emitovat až 90 milionů kusů nových akcií v hodnotě 2,8 miliardy eur. Výkonný ředitel DB Anshu Jain přitom v lednu řekl, že prodej nových akcií není v zájmu investorů a raději by přistoupil na prodej aktiv se ztrátou. Snaha o navýšení kapitálu přichází po varování agentury Standard & Poor’s před možným snížením ratingu banky. „Kroky k navýšení kapitálu měly přijít a přišly. Obáváme se ale, že jeho objem nebude dostatečný, aby zaplnil mezery v rozvaze,“ okomentoval plán analytik Espirito Santo Andrew Lim. Nově vydané akcie, které budou opravňovat k plné dividendě z výsledku za rok 2012, putují do rukou institucionálních investorů, uvedla banka.
Banka uvedla, že kromě zvýšení kapitálu emisí nových akcií bude v příštích dvanácti měsících potřebovat vylepšit kapitálovou pozici dalšími dvěma miliardami eur. je přitom jednou z dlouhé řady evropských bank, které kvůli požadavkům regulačních orgánů na větší zajištění bankovního sektoru před ztrátami potřebují posílit kapitálovou základnu. Oznámený prodej akcií by navýšil ukazatel kapitálové přiměřenosti (Tier 1) dle Basel III na zhruba 9,5 procenta z 8,8 procenta ke konci března. Při současných cca 938 mil. akcií obchodovaných na trhu znamená emise cca 90 mil. nových rozředění až o 10 procent.
Šéfové Anshu Jain a Jürgen Fitschen loni na podzim předložili plán snižování nákladů, omezení rizikových investic a manažerských bonusů. se tím přizpůsobuje nové situaci, kterou charakterizuje zpřísněná regulace, nepříznivé ekonomické podmínky v Evropě i ve světě a do určité míry také nevraživost veřejnosti k příliš vysokým odměnám bankéřů.
Největší švýcarská banka UBS v letošním prvním čtvrtletí dosáhla zisku, který překonal očekávání. Navzdory meziročnímu poklesu na 988 mil. CHF z 1,04 mld. CHF čistý zisk výrazně předčil konsensus 412,3 mil. CHF. Celkové výnosy vzrostly na 2,78 mld. CHF, zatímco do lepšího zisku se promítly především výnosy divizí investičního bankovnictví a wealth managementu. V posledním čtvrtletí loňského roku banka utrpěla ztrátu 1,9 miliardy franků kvůli vysoké pokutě a nákladům na restrukturalizaci.
Hrubý zisk investiční divize vzrostl v 1Q o 92 procent na 977 mil. CHF, výrazně nad očekávaných 321 mil. CHF. Objem spravovaných prostředků v divizi wealth managementu ve čtvrtletí vzrostl o 15 mld. HCF, což je nejvíce od roku 2007, zisk divize přesto klesl o 28 procent na 664 mil. CHF kvůli vyšším nákladům a ve srovnání s obdobím před rokem, kdy banka naopak zaznamenala mimořádně nízké náklady.
Banka upozornila, že obavy ohledně vývoje ekonomiky by mohly mít i nadále negativní dopad na její příjmy. "Zůstáváme nicméně přesvědčeni, že naše aktivity budou nadále přitahovat nové peníze."
UBS se loni rozhodla propustit 10.000 zaměstnanců. Patří mezi banky, které byly nejvíce postiženy světovou finanční krizí. Předloni byla firma navíc zasažena skandálem kolem nepovolených obchodů jednoho z jejích makléřů. Ty banku údajně připravily o 2,3 miliardy dolarů. Koncem loňského roku musela banka zaplatit 1,5 miliardy dolarů za manipulace s úrokovou sazbou Libor.
(Zdroj: Bloomberg, čtk, Deutsche Bank, UBS)