Aktualizováno Spotřebitelské ceny v eurozóně v dubnu podle předběžných čísel stouply o 1,2 procenta meziročně. Inflace tak výrazně zvolnila z březnových 1,7 procenta, a to více, než se čekalo. Konsensus trhu byl nastaven na 1,6 procenta. Eurostat současně zveřejnil i data o nezaměstnanosti, která byla podle očekávání. Míra nezaměstnanosti mírně narostla na 12,1 procenta.
Snižování inflace v eurozóně je překvapivě rychlé. Ještě v prosinci rostly ceny o 2,2 procenta. Dubnové číslo pomohly snížit ceny energií, které klesly o 0,4 procenta. Na druhou stranu potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,9 procenta, tedy výrazněji než v předchozích dvou měsících. Jádrová inflace, očištěná o obě tyto položky, tedy zpomaluje také. V dubnu činila 1 procento po 1,5 procenta za březen. O něco vyšší je přitom růst cen u služeb (1,1 procenta) než u zboží (0,8 procenta). Zvláště kvůli překvapivě nízké jádrové inflaci data podporují očekávání volnější měnové politiky ECB, která bude jednat tento čtvrtek.
Dnešní data Eurostatu zároveň ukazují, že se počet nezaměstnaných v eurozóně za březen zvýšil o 62 tisíc na celkových 19,2 milionu. Meziročně nezaměstnaných přibylo 1,7 milionu. Míra nezaměstnanosti na úrovni 12,1 znamená další posunutí rekordu z únorových 12,0 procenta. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti zůstala meziměsíčně beze změny na 10,9 procenta. Data jsou sezónně očištěná.
Smutnými rekordmany zůstávají Řecko se Španělskem, kde míra nezaměstnanosti v březnu činila 27,2, respektive 26,7 procenta. S odstupem za nimi se drží Portugalsko (17,5 procenta) a skupina zemí s nezaměstnaností kolem 14 procent zahrnující Slovensko, Irsko, Lotyšsko, Litvu a Kypr. Výrazně pod průměrem se naopak drží Rakousko (4,7 procenta), Německo (5,4 procenta) a Lucembursko (5,7 procenta).
Znepokojivý zůstává také vývoj nezaměstnanosti mladých (pod 25 let) na periferii eurozóny, zatímco Německo s Rakouskem a Nizozemskem jsou na tom podle tohoto hlediska celkem dobře.