Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský průmysl bojuje o přežití, ne o oživení, tvrdí firmy

Evropský průmysl bojuje o přežití, ne o oživení, tvrdí firmy

17.05.2013 13:53
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Zástupci nejvýznamnějších evropských společností se sjeli na fórum European Business Summit, aby zde diskutovali o budoucnosti soukromého sektoru na kontinentu. Jedním z hlavních témat se stal návrh Evropské komise na „reindustrializaci Evropy“. Podle výkonného orgánu Evropské unie má podíl průmyslu na HDP sedmadvaceti členských zemí do roku 2020 vzrůst ze současných 16 % na 20 %. Někteří top manažeři ale tvrdí, že si Evropa dělá plané naděje a bude ráda, když zastaví pokračující deindustrializaci.

Problémy evropského průmyslu jsou vícevrstvé. Nejde jen o to, že země eurozóny vězí v nejdelší recesi od druhé světové války. Řada společností není schopná prosadit se ani za mořem, drtí je svěrací kazajka pracovního zákonodárství, vysokých nákladů na energie a silného eura. Z jedné strany se na ně valí americká konkurence, povzbuzená levným břidlicovým plynem, na druhé se tlačí čínské firmy, podporované levnými úvěry mateřské vlády a nízkými vstupními náklady.

Proti Číně vede EU obchodní válku na několika frontách. Naposledy uvalila antidumpingová cla na solární panely a připravuje podobná opatření proti dodavatelům telekomunikační techniky. Lidé z vrcholového vedení evropských firem se shodnou, že čínská konkurenční výhoda nebude trvat věčně. Daleko závažněji vnímají situaci v energetice, kde panují nejvyšší ceny na světě a společný trh je jen vzdáleným snem.

Tvrdou ránu evropskému průmyslu zasadily snahy o omezování emisí oxidů uhličitého. Podle nizozemské agentury PBL na EU v roce 2011 připadalo jen 11 % celosvětových emisí, zatímco podíl Číny dosáhl 29 % a u Spojených států to bylo 16 %. Za pokles může částečně recese, řada hlasů ale tvrdí, že potenciál Evropy přispět k dalším redukcím je minimální.

Vysoké ceny energií z Evropy vyhánějí celá odvětví, například zpracování oceli či hliníku. Naproti tomu roste dovoz produktů, které jsou často vyráběny daleko méně úspornou cestou. Tento proces přispívá k růstu škodlivých plynů vypouštěných do atmosféry. Efektivní, ale drahé továrny v Evropě se zavírají a poskytují prostor pro špinavou konkurenci v zahraničí. Zelené cíle také vedly k tomu, že na starém kontinentu začal zemní plyn vyklízet pozice a do popředí se vrací uhlí.

Podle Pascala Lamyho, odcházejícího šéfa Světové obchodní organizace, jsou úvahy o oživení průmyslu staromódním přístupem, jelikož jsou výrobky stále více napojovány na služby: „Hranice mezi zbožím a službami se úplně rozmývá.“

Jiné hlasy nicméně tvrdí, že právě země, které se rozhodly co nejvíc chránit svoji průmyslovou základnu (Německo), přestály krizi nejlépe. Každé pracovní místo v průmyslu podporuje dva lidi ve službách, tvrdí předseda sdružení Business Europe Jürgen Thumann.

Důvodem k uměřenému optimismu jsou reformy v předluženém jižním křídle a také rozplývající se obavy z rozpadu eurozóny. Energetické dilema ale bude Evropu tížit stále víc. Prezident Evropské rady Herman Van Rompuy poukázal na fakt, že reálné ceny energií v EU mezi lety 2005 a 2012 vzrostly o 27 %, víc než v jiných rozvinutých ekonomikách. Do roku 2035 má závislost kontinentu na dovozu ropy a plynu překročit 80 %. „To bude mít dopad na konkurenceschopnost našich firem a našeho hospodářství jako takového,“ prohlásil na fóru Rompuy.

Jako řešení navrhuje zvýšit energetickou efektivnost, modernizovat infrastrukturu, diverzifikovat zdroje a dokončit integraci národních trhů do jednoho celoevropského. To by prý spotřebitelům ušetřilo kolem 30 mld. EUR ročně na účtech za plyn a 35 mld. EUR ročně u elektřiny.

(Zdroje: WSJ, Presseurop.eu)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2023
10:02Víkendář: Risher chce větší konkurenceschopnost Lyftu, na prodej není
31.03.2023
22:07Nasdaq 100 posílil o 1,7 %, Tesla +6,24 %  
19:46Růst akcií Groupon (+26 %): Povede jej Dušan Šenkypl z české Pale Fire Capital
17:18Proč si investoři cení amerického trhu o tolik více, než zbytku světa?
16:52Akciím se nepostavilo nic do cesty za pozitivním zakončením měsíce  
15:19Lasry: Aktuálním tématem je odliv vkladů z menších bank. Zajímavou investicí může být i sport
14:11Tržby i zisk výrobce obuvi Prabos plus loni klesly. Firma čelila růstu nákladů i poklesu prodejů
13:54Inflace v eurozóně výrazně klesla, činí 6,9 procenta a je nejníže za rok
12:57Americká inflace bude příští rok stagnovat na 3 procentech, uvádí prognóza newyorského Fedu
12:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:52Akcie směřují k úspěšnému březnu při smíšených signálech o inflaci  
11:29Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52Perly týdne: Medvěd, ale jen cyklický
10:02Česká ekonomika se v loňském čtvrtém kvartálu dostala to technické recese. Klesly reálné příjmy i výdaje domácností
9:04Rozbřesk: Inflace v eurozóně znovu hlavním tématem
8:53Komerční banka, a.s.: Zpráva o udržitelnosti KB za rok 2022
8:47ČNB loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 mld. Kč způsobenou vyššími sazbami vyplacenými bankám a poklesem hodnoty portfolií
8:47Akcie vstoupí do závěru týdne nevýrazně. Spojené státy zpřísní vůči menším bankám  
8:17Bílý dům chce po otřesech odvětví bank prosadit přísnější pravidla pro regionální banky
5:52Technická analýza S&P 500: Konečně růstový signál...  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data