Ministerstvo školství návrh nového vysokoškolského zákona upravilo tak, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident. Uvedla to MfD, podle níž tak ministr Petr Fiala "vyslyšel volání univerzit", které popudilo, že Miloš Zeman nechce jmenovat akademika Martina C. Putnu profesorem. Kvůli kauze kolem nejmenování akademika Martina C. Putny profesorem zvažují někteří kandidáti na profesuru svou účast na jmenování, prezidenta za jeho rozhodnutí nejmenovat Putnu také kritizovala ČSSD a v Brně proti tomuto protestovali studenti.
Dnešní Lidové noviny píší, že to samé chce ve vládě navrhnout vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). O podobě a osudu nového vysokoškolského zákona rozhodne parlament, podle Peake ale to, aby profesory napříště jmenovali přímo rektoři, může být už ve vládní předloze. "Je škoda nechávat to až na sněmovnu," uvedla v LN. Deník dodává, že ministerstvo chce novelu po vypořádání připomínek představit v druhé polovině června.
"Změnu jsme již dali do chystané širší novely vysokoškolského zákona, kterým se bude vláda zabývat v létě," cituje MfD mluvčího ministerstva Marka Zemana. Jmenování profesorů prezidentem je podle něj přežitek.
Prezident má dnes o sporu kolem jmenování Putny jednat jak s ministrem Fialou, tak s Václavem Hamplem, rektorem Univerzity Karlovy, která Putnu navrhla. Zeman své důvody pro nejmenování Putny přímo nesdělil, uvedl ale, že mu vadil Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru" na přehlídce sexuálních menšin Prague Pride. Na podporu Putny se postavila řada akademiků, studentů i politici napříč politickým spektrem, obávají se ohrožení akademických svobod. Pokud by Zeman Putnu nejmenoval, šlo by o první případ, kdy hlava státu nerespektovala kandidáta na profesuru schváleného vědeckou radou univerzity.
Studentskou výzvu na odmítnutí profesury kvůli kauze Putna podepsalo zatím sedm docentů a adeptů na tento titul. ČTK to sdělila Karolína Chloubová z Iniciativy Za svobodné vysoké školy, která otevřený dopis na podporu Putny v pondělí zveřejnila. Mezi signatáři je například docentka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty v Praze, která si má jít pro diplom už za tři týdny. "Pokud pan prezident nezmění svůj názor, nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně, nebo v komunikaci s představiteli univerzity, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," uvedla.
Otevřený dopis na podporu Putny podepsal také kardiolog Miloš Táborský z Univerzity Palackého v Olomouci s tím, že s postojem prezidenta zásadně nesouhlasí. Řada oslovených kandidátů se k celému případu ale nechtěla příliš vyjadřovat, čekají na výsledky jednání mezi rektorem UK a prezidentem. Podporu Putnovi vyjadřují i další akademici, například děkan filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach.
Prezident v pondělí uvedl, že mu nevadí Putnova sexuální orientace, ale to, s jakým transparentem přišel na festival sexuálních menšin Prague Pride. Text transparentu zněl "Katolické buzny zdraví Bátoru". Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů.
"Žijeme v jednadvacátém století a politici nemají právo někoho trestat za účast a projev na pravidelném pochodu, který podporuje práva sexuální menšiny. A už vůbec to nemůže souviset s udělováním akademických titulů. Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a akademická svoboda, načež pan prezident Martina C. Putnu profesorem jmenuje," napsal na svém blogu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož Zeman aférou odvádí pozornost od ekonomických problémů země. Pokud prezident Putnu nejmenuje, stojí také podle Sobotky za úvahu, zda by nebylo lepší, aby profesory jmenovali rektoři.