Když nějaká společnost vykáže čtvrtletní zisk přes 50 mld. USD, což je víc než za celý loňský rok vydělali giganti jako Mobil či , dá se spolehlivě předpokládat, že se kupci jen pohrnou. Přesně to se před pár dny stalo americkému znárodněnému hypotéčnímu ústavu Fannie Mae, který za 1Q13 vykázal ohromující čistý zisk 58 mld. USD. Akcie společnosti od ohlášení výsledků posílily 100 %.
Dobrá koupě, řeklo by se. Jenže i tak přišla trochu pozdě: v tříměsíčním horizontu si titul (na německé burze v eurech) polepšil o 514,29 %. Na to, že od splasknutí realitní bubliny a propuknutí finanční krize je Fannie znárodněná společnost, která převádí všechny zisky americkému ministerstvu financí formou dividend a ostatní akcionáři nedostávají ani cent, se jedná o velmi slušný výkon.
Z teoretického hlediska by akcie Fannie (a její sestřičky Freddie Mac) měly hodnotu pouze tehdy, pokud by Kongres schválil odstátnění a rekapitalizaci. To je podle většiny analytiků docela odvážná sázka.
„Tenhle Kongres chce a potřebuje hodně peněz. Proč by se vzdával tohoto zdroje příjmu, obzvlášť pokud by měl sloužit jen spekulantům na Wall Street?“ ptá se Ed Mills z FBR Capital. Investoři podle něj mají velké oči, ale šťastného konce by se dočkat nemuseli.
Ze začátku se do riskantních nákupů pouštěli individuální investoři, teď se přidávají velké hedgeové fondy jako Paulson či Perry Capital. Počítají snad s tím, že až budou američtí zákonodárci rozhodovat o budoucnosti hypotéčních molochů, nerozhodnou se ani pro jejich rozdělení, ani pro ponechání ve státních rukou, ale pro jejich návrat soukromému sektoru? Poslední jmenovaný scénář se prozatím zdá nepravděpodobný.
Senátor Bob Corker, republikán z Tennessee dohlížející na legislativu o Fannie a Feddie, jasně prohlásil, že v rámci jím navrženého plánu akcionáři nedostanou nic, i když se obě společnosti dostaly do černých čísel. Nejdřív je prý třeba reformovat realitní sektor, aby se „nevrátila doba, kdy zisky šly soukromým investorům a ztráty museli hradit daňoví poplatníci,“ uvádí se Corkerově posledním prohlášení.
„Příběh Fannie/Freddie je nesmírně vzrušující. Letos obě společnosti pravděpodobně vykážou kombinovaný zisk přes 100 mld. USD, což je víc než a dohromady,“ tvrdí James Fenkner z Kalifornie, který drží akcie obou firem. I když se podle něj zatím nejedná o jistou záležitost, v případě plného zotavení hypotéčních bank by jejich kmenové akcie mohly vzrůst na osminásobek současné hodnoty a preferenční akcie na pětinásobek. „Takové zisky by však předpokládaly pohádkové zakončení příběhu. Pravděpodobnost toho se v asymptotě blíží nule,“ dodává Fenkner.
Úplně beznadějně ale osud Fannie a Freddie nevypadá. Fannie od státu na sanaci dostala 116 mld. USD, z čehož už 95 mld. USD vrátila na dividendách. Investoři lobbují zákonodárce v Kongresu. Jim Millstein, bývalý úředník ministerstva financí, zodpovědný za restrukturalizaci a rekapitalizaci pojišťovny , nakoupil akcie Fannie.
Svoji investici se pokusil podpořit i v Kongresu. Ve svém svědectví pro sněmovní výbor pro finanční služby Millstein prohlásil, že po pokrytí ztrát by ministerstvo financí mělo své preferenční akcie (s nárokem na dividendu) přeměnit na kmenové, aby se zajistilo, že peníze daňových poplatníků se vrátí. Obě společnosti by pak měly být prodány soukromým investorům, kteří převezmou i manažerskou kontrolu.
Ať už to s Freddie a Fannie dopadne jakkoli, samotné spekulace o jejich budoucnosti dávají dostatečný prostor pro zajímavé obchody. Stačí vědět, kdy vystoupit.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg)