Kotace niklu klesly na nejnižší úrovně za poslední čtyři roky. Na kov, který se v kombinaci se železem používá k výrobě nerezové oceli a nachází uplatnění v příborech, dřezech i mrakodrapech, silně doléhá zpomalení ekonomické aktivity v Číně, jeho největším spotřebiteli.
Jestliže kotace řady průmyslových kovů jsou úzce navázány na růst čínského hospodářství, o niklu to podle investorů i analytiků platí dvojnásob. Druhá největší ekonomika v loňském roce absorbovala 46 % celosvětové niklové produkce. Podle údajů sdružení Nickel Study Group se do toho započítává jak vytěžený, tak recyklovaný kov. V případě mědi, jež má opět široké využití v průmyslu i ve stavebnictví, činí čínský podíl na globální spotřebě 40 %.
Nikl letos následoval pokles cen napříč komoditním trhem. Od ledna jeho kotace ztratily 22 % a včera na londýnské burze LME propadly na 13 205 USD za metrickou tunu. Naposledy se takto nízko pohybovaly v květnu 2009, kdy světem otřásala finanční krize. Index kovů LME, který nezahrnuje ocel, od začátku roku klesl o 15 %, což je za uvedené období nejvíc od druhé poloviny roku 2011, kdy na trhy dolehla prohlubující se dluhová krize v eurozóně.

Investoři na trhu s futures v hodnotě 16 mld. USD všeobecně očekávají, že trend poklesu cen bude pokračovat. Nahrávat by tomu měl neutěšený stav těch sektorů čínské ekonomiky, které patří k největším spotřebitelům niklu. Průmyslová výroba v zemi podle jednoho indikátoru klesla dva měsíce za sebou. Nová výstavba měřená plochou v prvním pololetí klesla o 2,7 %.
Tempo růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí nečekaně zpomalilo na 7,7 procenta ze 7,9 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Za celý loňský rok čínská ekonomika vzrostla o 7,8 procenta, což byl její nejslabší výkon od roku 1999.
„Ceny niklu se budou točit kolem tohoto dna do konce roku,“ tvrdí Mark Pervan, šéf komoditní divize banky Australia & New Zealand Banking Group. V příštích šesti měsících se prý na obzoru neobjeví žádný katalyzátor zvýšení poptávky a následného růstu kotací.
Čínský import surového niklu v květnu klesl na 11 112 tun, a byl tak o 10 % nižší než před rokem. V prvním kvartále čínská produkce nerezové oceli klesla mezikvartálně o 2 %.
Ceny niklu také sráží růst těžby. Podle Nickel Study Group by důlní produkce měla letos podruhé za sebou předstihnout globální poptávku. Zatímco výstup by měl dosáhnout 1,86 mil. tun, poptávka by měla vyšplhat na 1,77 mil. tun. Zhruba 6% meziroční nárůst produkce niklu pochází z nově otevíraných dolů v Nové Kaledonii (u východního pobřeží Austrálie) či Madagaskaru.
„V nadcházejících měsících má nikl namířeno k dalšímu poklesu,“ tvrdí Joseph Murphy ze společnosti (253,8 EUR, 0,36%) Commodities. Krom slábnoucí čínské poptávky poukazuje na vysoké skladové zásoby, které navíc dál rostou. Ve skladech LME se od začátku roku tonáž niklu zvýšila o 37 % a je poblíž historických maxim.
Podle některých investorů byly nicméně kotace sraženy příliš. Na jejich růst sází švýcarský fond Tiberius Asset Management, který spravuje aktiva v hodnotě 2 mld. USD. Očekávání trhu odvozené ze současných cen se manažerům fondu zdají být „příliš medvědí“.
(Zdroje: WSJ, LME, Bloomberg)