Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nemohoucí obři: ropná produkce Exxonu i Chevronu klesá navzdory břidlicové revoluci

Nemohoucí obři: ropná produkce Exxonu i Chevronu klesá navzdory břidlicové revoluci

01.08.2013 11:43
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Těžba ropy a plynu ve Spojených státech zažívá nebývalý rozkvět díky novým technologiím a využití nekonvenčních ložisek. Ani břidlicová revoluce však nedokázala zastavit pokles výstupu největších amerických těžařských gigantů Exxonu a Chevronu.

Navzdory miliardám dolarů investovaných do průzkumných a těžařských aktivit v tvrdších podložích, ve větších hloubkách a dál od pobřeží američtí mološi v posledních třech letech produkují méně a méně plynu i ropy. Trend by měly potvrdit dnešní výsledky Exxonu a zítřejší čísla Chevronu za 2Q13. Všeobecně se očekává další pokles objemů těžby.

Jen za minulý rok kombinovaný výstup Exxonu, donedávna největšího veřejně obchodovatelného těžaře podle produkce, klesl meziročně o 6 % na 4,2 mil. barelů denně. Chevron ve stejném období vykázal 2,6% pokles na 2,6 mil. barelů denně. Místo světové jedničky mezi burzovně obchodovanými ropnými kolosy zaujala po akvizici velkého konkurenta ruská Rosněfť, jejíž očekávaný výstup by měl letos dosáhnout 4,5 mil. barelů denně.

Nemohoucnost amerických obrů ostře kontrastuje s vývojem v odvětví. Podle údajů Energetického informačního úřadu (EIA) celosvětová těžba ropy v posledních deseti letech vzrostla o 12 %. Cena černého zlata rostla ještě rychleji. Od roku 2003 se ztrojnásobila a nyní se už delší dobu pohybuje nad 100 USD za barel. Zdražování by těžaře mělo pobízet k větší aktivitě a pomáhat i jejich cash flow, takže by si pak teoreticky mohli dovolit víc investovat.

Velké ropné koncerny se však potýkají se vzestupem surovinového nacionalismu, který omezuje přístup k slibným ložiskům, a také se stále horší dostupností ropy, což vyžaduje vyšší investice a nákladnější technologické postupy.

Fakt, že všechny snadno dostupné a politicky přístupné zásoby jsou víceméně vyčerpány, podtrhuje statistika nákladů na těžbu jednoho barelu. Ty v případě Exxonu (bez započtení podílů z těžby dceřiných společností) od roku 2010 vzrostly o 23,5 %, u Chevronu dokonce o 41 %.

Rozmach břidlicové těžby obě společnosti přiměl investovat víc prostředků do vrtných aktivit v severní Americe, kde těžbu s pomocí revoluční technologie horizontálního vrtání a hydraulického štěpení úspěšně posunovali vpřed menší hráči. Břidlicová ropa však zatím není schopná kompenzovat pokles produkce v jiných částech světa. Barclays odhaduje, že globální zisk Exxonu z těžby ropy a plynu ve 2Q13 klesl o 17 %, a to navzdory 24% růstu zisku z amerických vrtů. Banka také očekává osmý kvartální pokles těžby Exxonu (v meziročním srovnání).

Ve snaze o zvrat trendu Exxon letos plánuje investice v rozsahu 38 mld. USD. Do roku 2017 hodlá zvýšit produkci o milion barelů denně, což by představovalo 14% nárůst v porovnání s rokem 2012. Chevron, jehož tržby jsou proti Exxonu poloviční, chce letos vydat téměř ty samé peníze (34 mld. USD), aby do čtyř let zvýšil těžbu o 26 %.

Každá ze společností volí trochu jinou strategii. Chevron je vůči břidlicím opatrnější a soustředí se na produkci s vyššími maržemi. Exxon se začal víc spoléhat na plyn, což se mu kvůli poklesu cen krátkodobě vymstilo. Chevron se tak může pochlubit o něco vyšší produkční marží než jeho konkurent. Exxon i tak v zisku na vytěžený barel překonává Royal Dutch Shell.

Na osudu dvou největších amerických těžařů je ale nejzajímavější to, co vypovídá o poměrech v odvětví jako celku a o očekávaném vývoji cen ropy. Náklady produkce rostou stejně rychle jako ceny ropy, ne-li rychleji. Chevron od roku 2010 zvýšil kapitálové investice o 70 % a jeho hotovostní pozice se zhoršuje. Exxon, jehož jednotkové produkční náklady od roku 2003 vzrostly na trojnásobek, měl ke konci 1Q13 na účtech pouhých 6,6 mld. USD, nejmenší objem hotovosti za deset let. Společnost musela poprvé po letech omezit program zpětného odkupu akcií.

Podle květnové zprávy konzultantské firmy Sanford Bernstein, která zkoumala 50 největších energetických koncernů, náklady v odvětví rostou a marže se tenčí. „Takhle to nemůže dál pokračovat. Dokud ceny ropy zůstanou na nezměněné úrovni a náklady budou dál růst, sektor nebude schopen udržet stávající úroveň investic,“ napsali autoři zprávy.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg, EIA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC