Aktualizováno Ekonomika eurozóny se v druhém čtvrtletí zvedla a vystoupila tak z recese trvající od posledního čtvrtletí 2011. HDP stoupl o 0,3 procenta, zatímco odhady byly nastaveny na 0,2 procenta. V předchozím kvartále došlo k poklesu o 0,3 procenta. Jde o dobré zprávy, ale překvapení se už nekoná, když lepší čísla publikovaly největší tři ekonomiky bloku. V meziročním srovnání hospodářství eurozóny dál klesalo, ale mírněji. V druhém čtvrtletí to bylo o 0,7 procenta, zatímco v tom prvním o 1,1 procenta.
Hlavní role při ukončení recese připadla dle předpokladů na Německo, jehož ekonomika přidala 0,7 procenta (mezikvartálně). Překvapivě silně ale přispěla také Francie, kde vidíme růst o 0,5 procenta. Ten táhla stejně jako v Německu hlavně domácí poptávka, respektive pouze domácí poptávka, když vliv zahraničního obchodu byl neutrální. Z domácí poptávky to byly spotřeba domácností, vládní výdaje a změna zásob.
Větší či menší zlepšení vidíme i jinde než v jádru eurozóny. Markantní byl například odraz vzhůru v Portugalsku, jehož ekonomika stoupla o 1,1 procenta po 0,4procentním poklesu v 1Q. Itálie se Španělskem zatím pouze zmírnily pokles - HDP se zde snížil o 0,2, respektive 0,1 procenta. Recese dál trvá také v Nizozemsku, zatímco Rakousko a Slovensko už rostly a ve 2Q zrychlily. Lepší, než se čekalo, byla už dříve zveřejněná data z Řecka.
Detaily ze struktury HDP Eurostat v prvním odhadu ještě nenabízí, vypadá to však na důležitou roli domácí poptávky v jádru eurozóny, částečně podpořenou vládními výdaji. Zveřejněná data jsou v souladu s předpokladem postupného oživení v eurozóně. To by podle odhadů mělo pokračovat zhruba stejným tempem i v dalších kvartálech, což ale nebude stačit na celoroční růst. K tomu by mělo dojít až v příštím roce. Pro měnovou politiku neznamená vývoj ekonomiky impuls k další akci. ECB tak může dál zůstat u vyčkávání, pro úrokové sazby je nejpravděpodobnější stabilita v nadcházejícím období.
Celá EU za druhé čtvrtletí hlásí stejný mezikvartální nárůst hospodářství jako eurozóna. Meziroční změnou je na tom lépe, když pokles dosahuje jen 0,2 procenta. Jak Británie, tak Švédsko či Polsko totiž za 2Q hlásí meziroční růst.
