Aktualizováno Nálada amerických spotřebitelů se v posledních měsících dostala na slušně vysokou úroveň. Podle indexu sestavovaného Michiganskou universitou v červenci vystoupala na 85,1 bodu. V srpnu se čekalo další nepatrné zlepšení na 85,2 bodu, to se však podle předběžných výsledků nedostavilo. Index naopak padá na 80 bodů, tedy nejníž od dubna. Podílelo se na tom jak hodnocení současné situace, tak očekávání. V prvním případě došlo ke zhoršení indexu na 91 z červencových 98,6 bodu, v druhém případě index klesl na 72,9 z 76,5 bodu.
Na důvěru spotřebitelů mohl dolehnout červencový pokles mezd a zpomalení tvorby pracovních míst. Stejně tak je možný vliv růstu hypotéčních sazeb. Podle průzkumu narostl počet respondentů, kteří čekají nárůst úrokových sazeb v následujícím roce.
Inflační očekávání se od července nezměnila. V ročním výhledu spotřebitelé čekají inflaci 3,1 procenta, v pětiletém období pak 2,8 procenta. Domácnosti s vyššími příjmy přitom čekají mírně nižší příjem v příštím roce v důsledku inflace.
Zpráva o důvěře spotřebitelů vyznívá negativně. Teoreticky by mohla vyvolávat spekulace, že Fed počká s omezováním měnové stimulace, když jsou tu náznaky negativního dopadu vyšších tržních sazeb na poptávku. Reálně se ale očekávání o politice Fedu zřejmě moc nezmění. Jedním z důvodů může být i to, že index Michiganské university byl v posledních měsících finální revizí většinou značně vylepšen. Vliv dat na finanční trhy je nevýrazný.
