Aktualizováno Rusal, světová jednička v produkci hliníku, jejímž hlavním konkurentem je americká , je ve ztrátě. Propadl se do ní kvůli poklesu cen komodity na 4leté dno v červnu a necitlivosti poptávky ze strany dopravy, autoprůmyslu i nápojového průmyslu. Akcie padly nejníž od ledna 2010, v asijském obchodování oslabovaly o 4 %.
Rusal ve 2Q propadla do celkové ztráty 208 milionů dolarů a očištěné ztráty 191 milionů dolarů při očekávání ztráty 142 mil. USD ze strany analytiků. Před rokem Rusal hospodařil se ziskem 125 milionů dolarů. Očištěný EBITDA výsledek ale dosáhl úrovní 174 milionů USD nad konsensus 158,7 milionu dolarů, za první půlrok je to 420 milionů dolarů. Také celkové příjmy rozsahem 2,52 miliardy dolarů naplnily konsensus 2,5 miliardy dolarů.
Pololetní čistá ztráta Rusalu dosáhla 439 milionů dolarů. Obsahuje také mimořádnou negativní položku v rozsahu 234 milionů dolarů v souvislosti prodeje podílu v největším světovém producentovi niklu a palladia Nickel. Na druhé straně ale výnos z transakce v rozsahu 620 milionů dolarů umožnil splacení části dluhů. Prodej 3,87 milionu akcií Norilsku do rukou Millhouse Capital miliardáře Abramoviče ukončil čtyřleté spory kolem toho, kdo bude výrobce niklu ovládat. Třetí stranou byl akcionář Vladimir Potanin.
Problémem skupiny, kterou ovládá miliardář Oleg Děripaska, jsou ale zejména klesající ceny komodity na trzích v situaci, kdy se odvětví, podobně jako jiná komoditní odvětví, potýká s nadbytkem produkčních kapacit. Ceny hliníku, který nalézá odbyt v odvětví dopravy, automobilového průmyslu nebo u výrobců nápojů v plechovkách, v průběhu června nalezly 4leté dno pod úrovněmi 1800 dolarů za tunu. Následně přišlo mírné oživení komodity, ta ale stále zůstává cenou meziročně zhruba o 6 % níž. Průměrnou cenou hliníku na burze v Londýně je za druhé čtvrtletí roku 1871 USD/t, což je o 8 % pod průměrem prvního čtvrtletí.
Vývoj tržní ceny hliníku za poslední rok (USD/t):

„Naše odvětví zůstává v krizi své vlastní výroby," uvedl k situaci firmy i celého sektoru Děripaska. Podle Děripasky pád cen komodity poslal do ztrát zhruba třetinu světové produkce hliníku. „Není pochyb o tom, že odvětví čelí hrozivému převisu na straně nabídky. Čekají jej nekonvenční rozhodnutí, jak překonat strukturální krizi,“ uvedl předseda představenstva Matthias Warnig.
Děripaska dále uvedl, že hliník není odvětvím, kde by poptávka reagovala pozitivně na pokles cen. „Poptávka zůstává stabilní, budoucnost odvětví leží mezi jeho jednotlivými hráči a odpovědném přístupu k neefektivní a neziskové části produkce,“ řekl.
Odpovědí Rusalu na vývoj je vynucený pokles produkce. Firma rozhodla, že sníží produkci hliníku o 8,5 procenta, což je proti dříve oznámenému plánu pokles o dalších 1,5 %. Za celý loňský rok Rusal vyrobil 4,2 milionu tuny hliníku, ve druhém čtvrtletí letos to bylo 992 tisíc tun a celoroční produkci 2013 chce omezit o 357 tisíc tun. V březnu hovořil o eliminaci 300 tisíc tun výroby.
Další opatření podnikají, čelíc rekordním světovým zásobám kovu, i jiní přední výrobci hliníku. Domovsky americká nedávno byla nucena přerušit výrobu v tavicích pecích v Brazílii.
(Zdroj: Rusal, Bloomberg, , čtk, Reuters, AP)