Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Egypt se stal pohřebištěm arabského jara

Egypt se stal pohřebištěm arabského jara

19.08.2013 11:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Egypt je považován za hřbitov arabského jara od chvíle, co egyptská armáda vyhnala z ulic stoupence islamistického Muslimského bratrstva a svrhla prezidenta Muhammada Mursího. Krvavé události v Egyptě mají dopad na celý region, ale v každé zemi se projeví jinak. V Egyptě jde o to, na jakých principech bude země stát, avšak od Sýrie po Jemen a od Libye po Irák jde o existenční boj o přežití, napsala agentura Reuters.

Egyptská revoluce v roce 2011 skoncovala s režimem Husního Mubaraka. Nahradilo ho do té doby zakázané bratrstvo a zvítězilo v prezidentských i parlamentních volbách, avšak do roka zničilo samo sebe. Mursí si znepřátelil kdekoho, protože místo aby se snažil pomoci ochromené ekonomice a zklidňoval politické rozdělení, věnoval veškerou energii upevňování kontroly nad státními institucemi.

"Ten rychlý pád islamistů mne překvapil. Očekával jsem, že Muslimské bratrstvo zůstane dlouho u moci, že vytěží ze zkušenosti islamistů v Turecku," říká tuniský analytik Džamil Arfaví. Turecká proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje vyhrála troje volby po sobě. Muslimské bratrstvo nebo také Al-Ichván má teď důvod se obávat, že ho čeká nová ilegalita, protože armáda minulý týden vyhlásila výjimečný stav. Naposledy se to stalo po zavraždění prezidenta Anvara Sadata v roce 1981 a toto opatření zůstalo v platnosti přes 30 let.

Když bylo bratrstvo u moci, nedokázalo spolupracovat s islamistickými spojenci ani sekulárními protivníky. Znepřátelilo si i armádu. Egypt je nyní rozdělný více než kdykoli od vzniku republiky v roce 1953. "Nemají nejmenší ponětí o tom, jak funguje demokratická politika. Je těžké pochopit, jak se může někdo, kdo se dostane k moci, chovat tak hloupě. To je ohromující neschopnost," řekl odborník na oblast severní Afriky z univerzity v Cambridge George Joffe.

"Muslimské bratrstvo spáchalo politickou sebevraždu. Dostat se z toho jim bude trvat několik desetiletí, protože teď jim většina Egypťanů nedůvěřuje. V Egyptě a celé oblasti je nyní Al-Ichván nebezpečnou značkou," tvrdí americký akademik Fawaz Gerges. Bratrstvo ztratilo důvěru lidí také v Tunisku, Jordánsku i v pásmu Gazy. Potěšeni jsou vládci Saúdské Arábie, kteří mají tradičně obavy z konkurenta v islámu, i syrský prezident Bašár Asad. Ten převrat v Egyptě vidí jako ospravedlnění vlastního boje proti islamistům.

Podle autora knihy Egypt on the Brink Tareka Osmana se při střetu v Egyptě rozhoduje o tom, zda se prosadí vlády, které budou vést zemi v duchu sekulárního nacionalismu, anebo zda se bohatá a dávná tradice nechá vměstnat do islamistické svírací kazajky bratrstva. Tento boj o identitu se týká Egypta a Tuniska, zemí se silnými politickými strukturami. Avšak v Libyi a Jemenu, kde chybí fungující instituce a kde mezi sebou bojují jednotlivé kmeny, jde o boj o udržení státu.

V Libyi mocenské vakuum zaplnily ozbrojené milice, v Jemenu mnohá území ovládla Al-Káida a zemi trhá na kousky sektářství a kmenová rivalita. Boje v Sýrii vytvořily prostor pro Al-Káidu s její spojence. Novou krev do žil dostal souboj sunnitů a šíitů v Iráku.

Analytici se shodují, že budoucnost blízkovýchodních zemí jako Irák, Sýrie a Libanon je ohrožena. Těmto zemím vládly po rozpadu osmanské říše Británie s Francií. Obě daly přednost vlastním zájmům a nestaraly se o sektářskou a etnickou celistvost nových států. Tuto slabou stránku dosud kompenzoval arabský stát založený na bezpečnosti. Pád diktátorů, jako byl Saddám Husajn, nebo boj, jemuž čelí Asad, vynesly do popřední islamismus a souboj šíitů se sunnity.

Al-Káida rychle využila napětí v Iráku, mocenské vakuum v Jemenu i občanskou válku v Sýrii. Může sehrát významnou roli i v Egyptě. Tamní ministerstvo zahraničí hromadí důkazy potvrzující svůj výklad událostí a šíří fotografie, na nichž členové Muslimského bratrstva třímají nejenom tyče a střelné zbraně, ale také černý prapor Al-Káidy.

Generálové i noví vládci arabských států si ale musejí uvědomit, že čelí nové generaci, která se nedá zastrašit. Muslimské bratrstvo sice v Egyptě prohrálo, avšak jeho mladí členové nepřestávají proudit do ulic bez ohledu na tanky a odstřelovače. V Egyptě, Tunisku i Sýrii tvoří více než dvě třetiny obyvatel lidé do 30 let. "Mají nejen ekonomické požadavky. Je to první generace Arabů, která ovládá prostředky rychlé komunikace a chce rychlé řešení. Má k dispozici internet a satelitní televizi. Dokáže se rychle domluvit, vyjádřit nespokojenost, šířit svou verzi událostí a napadat jinou. Není ochotná čekat a dávat nezkušeným politikům čas, aby se učili svému řemeslu," soudí Osman. 

 

(Zdroj: Reuters, čtk)


Čtěte více:

Egypt vyhlásil výjimečný stav a mobilizuje armádu
14.08.2013 16:55
V Egyptě byl vyhlášen prozatím s platností na měsíc výjimečný stav. Za...
Proč je pro Egypt představa vojenské vlády tak lákavá?
16.08.2013 9:31
U hlavní silnice vedoucí z mezinárodního letiště v Káhiře do centra mě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y