Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké fondy přečkávají propad emerging markets. Sází na postupný obrat

Velké fondy přečkávají propad emerging markets. Sází na postupný obrat

10.09.2013 20:22
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Drastické výprodeje, které od konce jara zasáhly téměř všechny významné rozvíjející se trhy krom Číny, neodradily některá známá jména finančního světa. Fondy Franklin Templeton či Pimco své pozice drží navzdory utrženým ztrátám a očekávají zotavení, i když má trvat delší dobu.

Templeton Developing Markets Trust, patřící pod obří skupinu Franklin Templeton Investments, letos odepisuje 8,6 %. Portfolio v hodnotě 2,1 mld. USD zasáhl úprk kapitálu z Indie, Indonésie, Brazílie a dalších zemí. Investorský guru Mark Mobius, jehož divize rozvíjejících se trhů pro Franklina spravuje aktiva za 50 mld. USD, přesto nevzal nohy na ramena, a naopak přikoupil vybrané akciové tituly v Rusku a Mexiku. Michael Gomez, který spravuje aktiva rozvíjejících se ekonomik v Pimcu, nakupuje cenné papíry v Brazílii. Divize správy aktiv americké banky Goldman Sachs dává přednost brazilskému realu a mexickému pesu.

Portfolioví manažeři zmíněných firem se shodnou na jednom: výprodeje na měnových, dluhopisových a akciových trzích emerging markets jsou přechodnou záležitostí, a v některých případech dokonce zbytečně dramatizovanou.

„Je to do velké míry psychologická věc, která pomine, jakmile lidé přijdou k rozumu,“ tvrdí Mobius s tím, že jeho strategií je využít jakéhokoli poklesu.

Akcie v zemích z kategorie emerging markets letos v průměru odepsaly 10,2 %, tamní dluhopisy denominované v dolarech jsou na tom zhruba stejně. Z 50 akciových a dluhopisových fondů orientovaných na skupinu rozvíjejících se trhů letos podle údajů společnosti Morningstar jen dva vykazují zisky. Odliv prostředků z dluhopisových fondů mening markets podle EPFR Global trvá již 15 týdnů za sebou.

Obrat trendu by přitom mohl být za dveřmi. Řada rozvíjejících se trhů v pátek pozitivně zareagovala na neuspokojivé zprávy z amerického pracovního trhu. Méně nových pracovních míst totiž znamená nižší pravděpodobnost, že americká centrální banka začne omezovat program stimulační nákupů státních a hypotéčních dluhopisů (QE), které několik let stlačovaly jejich výnosy a podněcovaly „investiční turistiku“ – hledání vyššího zhodnocení na exotických trzích a příliv prostředků do zemí jako Indie, Turecko, Filipíny či Rusko.

Obavy z brzkého ukončení QE minulý týden krátce vyhnaly výnos desetileté americké obligace nad 3 %, čímž se zvýšila atraktivita amerického dluhu. Řada investorů se však domnívá, že 3% hranice je v nejbližších měsících maximem možného a že výnos by mohl dokonce klesnout. Potenciál pro další velké přesuny kapitálu z rozvíjejících se do vyspělých ekonomik by tak mohl být vyčerpán.

Emerging markets mají v rukávu další trumfy. V porovnání s vyspělým světem rostou jejich ekonomiky rychleji a jejich dluhopisy nabízí zpravidla vyšší zhodnocení. Podle údajů Morningstar obligace rozvíjejících se trhů v posledních pěti letech vynášely 6,6 % ročně. Pomoci by mohla i přízeň velkých hráčů – podílových, penzijních a státních fondů, které podle správců portfolií drží pozice.

Podle Pimca nelze očekávat plošné zotavení, avšak jen málo trhů je na cestě k úplnému zhroucení. Fond, který celkem spravuje aktiva za 1,97 bilionu USD, v probíhajícím kvartálu nakoupil brazilskou měnu a dluhopisy v ní denominované; uzavřel ale pozice na indické rupii. Investoři prý stlačili brazilská aktiva příliš nízko. Real od začátku roku vůči dolaru oslabil o 12,5 %.

Brazílie je favoritem i pro Goldman Sachs Asset Management, která spravuje aktiva v hodnotě 849 mld. USD. Krom brazilské měny v GS nakoupili mexické peso. Stále však sází na pokles turecké liry a indonéské rupie.

Řada správců portfolií varuje, že návrat na předvýprodejové úrovně by mohl chvilku trvat. Podle Steffena Reicholda ze Stone Harbor Investment Partners se toho nedočkáme ani do konce roku.

(Zdroje: WSJ, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y