Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamrazilová (ČNB): Vstup do eurozóny je podmíněn pružnou fiskální politikou a trhem práce

Zamrazilová (ČNB): Vstup do eurozóny je podmíněn pružnou fiskální politikou a trhem práce

12.9.2013 12:16

Česká koruna měla od roku 2000 dlouhodobě tendence posilovat vůči euru, trend apreciace byl přerušen až během chronické recese po roce 2010. Připomněla to v rámci své prezentace o budoucnosti koruny, resp. jejím nahrazení společnou měnou eurozóny, členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. Krize dle ní na příkladu periferních ekonomik potvrdila, že „členství v EMU je předčasné, dokud fiskální politika nemá dostatečný anticyklický manévrovací prostor a dokud není dostatečně pružný trh práce“.

Členství v EMU v případě periferních zemí odebralo individuální možnost reakce měnověpolitickými nástroji, jako je výše sazeb a úroveň kurzu, přičemž fiskální politika jako jediný nástroj hospodářské politiky tíhu situace (krize) neunesla, uvádí Zamrazilová. Krize přitom nejsilněji zasáhla právě země s nižší ekonomickou úrovní. Členství v EMU podle ní vede k jediné možnosti, jíž jsou vnitřní úspory a strukturální reformy. 

Vývoj kurzu koruny k euru
koruna
 
Podle Zamrazilové bude klíčové nastavení centrální parity (úroveň měnového kurzu a fluktuační pásmo) při vstupu ČR do systému ERM II, které dlouhodobě předurčí budoucnost ekonomiky. Země zapojené do ERM II musí kurz své měny udržovat v povoleném pásmu od stanoveného středního kurzu (centrální parity) k euru. Setrvání v ERM II po dobu nejméně dvou let je jedním z konvergenčních kritérií, jejichž splnění je nutnou podmínkou pro přijetí země do eurozóny.

Česká národní banka vyčerpala své standardní nástroje pro uvolňování měnové politiky, když loni v listopadu srazila sazby k nule (2T repo sazba je na úrovni 0,05 %) a následně opakovala, že je tam nechá „v delším časovém horizontu“. Bankovní rada v srpnu poprvé hlasovala o zahájení devizových intervencí proti koruně, tuto možnost se zatím rozhodla nevyužít. Z jednání ČNB vyplynulo, že přes kumulaci protiinflačních faktorů není riziko deflace zatím patrné a že inflační očekávání neklesají. 

 
Janáček: Fáze vyčkávání pokračuje

Včera odpoledne řekl člen bankovní rady Kamil Janáček, že česká ekonomika nečelí bezprostřednímu riziku deflace, které by vyžadovalo uvolnění měnové politiky. Na druhou stranu by Janáček dle svých slov podpořil intervence proti domácí měně, pokud by viděl signály rychle se blížící deflační pasti. Jejím hlavním signálem by byl návrat do recese, z níž se česká ekonomika vymanila na konci druhého čtvrtletí po šesti kvartálech poklesu HDP v řadě. „Inflace je pod středem cílového pásma, ale je pořád v kladném teritoriu, čili nevidím bezprostřední riziko deflace. Podle mého tak nejsou zatím splněny všechny nezbytné argumenty pro další uvolnění měnových podmínek v následujících týdnech. Jsme ve fázi vyčkávání,“ řekl Janáček.

Kurz koruny je dle Janáčka poblíž poslední prognózy ČNB, česká měna je „velmi mírně nadhodnocena“. Prognóza centrální banky počítá s úrovní kurzu koruny vůči euru ve třetím čtvrtletí na 25,80 CZK/EUR při předpokládané výši 3M sazby PRIBOR 0,1 procenta.

Podle posledních zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2013 meziročně o 1,3 %. Celková meziroční inflace tak oproti červenci nepatrně zpomalila a v porovnání se stávající prognózou ČNB byla o 0,3procentního bodu nižší. Měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, v srpnu rovněž zpomalila, a to na úroveň 0,5 %. Nacházela se tak pod dolní hranicí tolerančního pásma cíle, uvedla v pondělí ČNB.

(Zdroj: ČNB, Bloomberg)


Čtěte více:

ČNB: Část bankovní rady pro okamžité intervence, část se bojí destabilizace ekonomiky
9.8.2013 9:35
Několik členů bankovní rady ČNB se na měnovém jednání 1. srpna postavi...
Lízal (ČNB): V ekonomice jsou volné kapacity, potřebuje další uvolnění měnových podmínek
2.9.2013 10:08
Devizové intervence ČNB přímo na trhu by česká ekonomika potřebovala a...
Komentář ČNB k HDP: Česká ekonomika se nachází poblíž dna svého cyklu
3.9.2013 13:29
Vývoj ekonomiky byl ve srovnání s odhady České národní banky (ČNB) ve ...
ČNB: Srpnová inflace zaostala pod prognózou kvůli nečekanému zlevnění plynu
9.9.2013 13:12
Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2013 mez...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů