Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhy nechápou, že periferie je insolventní a ECB nepomůže

Trhy nechápou, že periferie je insolventní a ECB nepomůže

13.9.2013 20:32
Autor: Redakce, Patria Online

Výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů zemí na periferii eurozóny výrazně poklesly. Zvýšila se i jejich stabilita a odolnost vůči šokům. Situace, ve které se tyto země nacházejí, je ale stále velmi složitá a poměr veřejného dluhu k HDP dále roste. I přesto se zdá, že investory už krize v eurozóně nezajímá a nedomnívají se, že může opět dojít k jejímu rozhoření. Argumentují především tím, že ECB udělá vše, co bude třeba, aby se situace už nezhoršila.

První z grafů ukazuje, jak po prudkém růstu rizikových spreadů dluhopisů došlo na periferii v roce 2012 k obratu a spready se vrátily na relativně nízké úrovně. Z druhého grafu ovšem vidíme, že tento vývoj není doprovázen poklesem zadlužení. Poměr veřejného dluhu k HDP roste v případě Španělska, Portugalska i Itálie, k mírnému poklesu došlo u Irska: 

001

Jak bylo řečeno, investoři se spoléhají na to, že v případě problémů zasáhne ECB. Tento jejich postoj je ale založen na nepochopení role, kterou banka hraje. ECB může nakupovat vládní dluhopisy a zabránit tak krizi likvidity. Nezabrání ale krizi solvence, protože vlády zemí na periferii musí dále splácet i dluh, který ECB nakoupí. Tyto nákupy tedy nesnižují míru zadlužení a na solvenci jednotlivých zemí mají pouze marginální dopad. Pokud by na ni měly mít rozhodující vliv, ECB by musela nakoupené dluhopisy eliminovat. To ale za současné institucionální a politické situace není možné.

Fundamentální problém se solvencí na periferii zůstává proto, že nedochází ke změně potenciálního růstu, výše zadlužení, ani ke změně trendu ve vývoji sazeb. Španělsko, Itálie, Portugalsko a Irsko tak zůstávají insolventní. Pokud vezmeme do úvahy zadlužení a nominální růst ekonomiky, dosáhlo by Španělsko fiskální solvence jen v případě, že by snížilo fiskální deficit o 7 procentních bodů (relativně k letošní úrovni). U Itálie by to byly 3 procentní body, u Portugalska 7,5 procentního bodu a u Irska 4,5 procentního bodu.

Nesmíme zapomínat na to, že pokud se hovoří o monetizaci veřejného dluhu, tuto monetizaci provádí subjekt, který je zároveň vládou a zároveň centrální bankou. Jestliže pak nakupuje dluh za nově vytvořené peníze, je jasné, že si dluh nebude splácet sám sobě a vydané dluhopisy tak vlastně ihned ničí. Dnes jsou ale centrální banky a vlády rozdílnými institucemi a vlády musí splácet i dluh, který drží centrální banka. 

(Zdroj: Natixis)


Čtěte více:

ECB sazby nemění, diskutovala ale o snížení. Výhled zůstává beze změny
5.9.2013 13:50
Evropská centrální banka dnes rozhodla o ponechání úrokových sazeb bez...
OMT a neomezené QE - rok poté
10.9.2013 13:19
Je tomu už rok, co dvě hlavní centrální banky světa přišly se zásadním...
Slovinsko samo záchranu bankovního sektoru nezvládne, píše Handelsblatt. ECB prý tlačí na žádost o pomoc
12.9.2013 8:21
Evropská centrální banka (ECB) má prý zájem na tom, aby Slovinsko požá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y