Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OMT a neomezené QE - rok poté

OMT a neomezené QE - rok poté

10.09.2013 13:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Je tomu už rok, co dvě hlavní centrální banky světa přišly se zásadními opatřeními, která značně zlepšila situaci na finančních trzích a především skrze ně pak pomohla i ekonomikám. První svou akci oznámila ECB. Spustila OMT, program neomezených nákupů dluhopisů na sekundárním trhu, podmíněný dohledem EU nad fiskální politikou dané země. O takové možnosti banka hovořila už dřív, ale k formálnímu spuštění došlo 6. září. O týden později pak americký Fed ohlásil třetí vlnu kvantitativního uvolňování. Tentokrát však nebyl stanoven celkový objem a nákupy aktiv s cílem zlepšit situaci na trhu práce měly pokračovat, dokud bude nutné.

Oba programy vedly k výraznému zlepšení na finančních trzích a nejde pouze o dluhopisy, na které byly primárně zaměřeny. Oba také nepřímo umožnily posílení ekonomik. V případě Fedu pomohla vyšší hodnota nemovitostí a akcií, která vedla k většímu pocitu bohatství a podpořila domácí spotřebu. V případě ECB šlo o stabilizaci dluhopisových trhů, která umožnila vládám zvolnit fiskální konsolidaci a méně tak ekonomiku dusit.

V obou případech se centrální banky pustily do hodně nestandardních akcí a musely odrážet kritiku. U Fedu kvůli neúčinnosti na reálnou ekonomiku, riziku inflace a bublin. U ECB kvůli možnému nelegálnímu financování vlád nebo narušení důvěryhodnosti. Evropská centrální banka je svým mandátem svázána více než Fed a musela ho tak patřičně široce vyložit - šla na to přes nápravu transmisních mechanismů.

Pokud budeme pokračovat do dalších detailů, bude už naopak narůstat počet rozdílů a vyplynou i důvody, proč program Fedu zřejmě bude postupně končit, zatímco ECB se o žádné změně ani náznakem nezmínila.

Evropská centrální banka se nakonec obešla bez faktického nákupu jediného dluhopisu pod novým programem. Dokonce má nyní na knihách o něco méně dluhopisů než před rokem. Není ničím tlačena, aby OMT měnila. Vedle tohoto programu v nedávné době podnikla i jiné věci - snížení úrokových sazeb a poskytnutí výhledu, že zůstanou nízko delší dobu.

Fed dluhopisy reálně nakupuje, takže při zotavení ekonomiky by výhledově bylo riziko pro inflaci reálné. Díky nákupům má Fed také výrazný vliv na globální trhy skrze uvolňování levné likvidity. ECB nikoli - dluhopisy nenakupuje a i kdyby, nákupy by sterilizovala. Vzhledem k tomu je tu i větší vliv zámořské měnové politiky na tu v eurozóně, než je tomu opačným směrem. Nejde samozřejmě o přímé ovlivňování. Spuštění třetího kola QE ale pomohlo ECB zklidnit trhy a naopak nyní jeho blížící se útlum tlačí výnosy vzhůru. ECB tím méně bude chtít svou politiku v blízké době zpřísňovat, byť by šlo o fakticky nepoužívaný program. Svou roli ve větším vlivu směrem z USA do Evropy má i předstih, který má americká ekonomika před tou evropskou.

Americký Fed tedy o něco dříve čelí problému, který je pro obě banky společný. Jde o návrat do normálního stavu bez mimořádných programů. Jeho správné provedení bude stejně důležité jako spuštění a udržování a bude od centrálních bank zřejmě vyžadovat ještě větší odvahu. Fed čelí problému závislosti finančních trhů a ekonomiky na měnovém stimulu, který může exit zpomalovat. Ještě větší výzva ale zřejmě čeká na ECB. Při omezení či odložení fiskální konsolidace v mnoha zemích eurozóny a po skončení přílivu levných peněz na trhy z USA může být zrušení OMT značným rizikem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data