Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OMT a neomezené QE - rok poté

OMT a neomezené QE - rok poté

10.09.2013 13:19
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Je tomu už rok, co dvě hlavní centrální banky světa přišly se zásadními opatřeními, která značně zlepšila situaci na finančních trzích a především skrze ně pak pomohla i ekonomikám. První svou akci oznámila ECB. Spustila OMT, program neomezených nákupů dluhopisů na sekundárním trhu, podmíněný dohledem EU nad fiskální politikou dané země. O takové možnosti banka hovořila už dřív, ale k formálnímu spuštění došlo 6. září. O týden později pak americký Fed ohlásil třetí vlnu kvantitativního uvolňování. Tentokrát však nebyl stanoven celkový objem a nákupy aktiv s cílem zlepšit situaci na trhu práce měly pokračovat, dokud bude nutné.

Oba programy vedly k výraznému zlepšení na finančních trzích a nejde pouze o dluhopisy, na které byly primárně zaměřeny. Oba také nepřímo umožnily posílení ekonomik. V případě Fedu pomohla vyšší hodnota nemovitostí a akcií, která vedla k většímu pocitu bohatství a podpořila domácí spotřebu. V případě ECB šlo o stabilizaci dluhopisových trhů, která umožnila vládám zvolnit fiskální konsolidaci a méně tak ekonomiku dusit.

V obou případech se centrální banky pustily do hodně nestandardních akcí a musely odrážet kritiku. U Fedu kvůli neúčinnosti na reálnou ekonomiku, riziku inflace a bublin. U ECB kvůli možnému nelegálnímu financování vlád nebo narušení důvěryhodnosti. Evropská centrální banka je svým mandátem svázána více než Fed a musela ho tak patřičně široce vyložit - šla na to přes nápravu transmisních mechanismů.

Pokud budeme pokračovat do dalších detailů, bude už naopak narůstat počet rozdílů a vyplynou i důvody, proč program Fedu zřejmě bude postupně končit, zatímco ECB se o žádné změně ani náznakem nezmínila.

Evropská centrální banka se nakonec obešla bez faktického nákupu jediného dluhopisu pod novým programem. Dokonce má nyní na knihách o něco méně dluhopisů než před rokem. Není ničím tlačena, aby OMT měnila. Vedle tohoto programu v nedávné době podnikla i jiné věci - snížení úrokových sazeb a poskytnutí výhledu, že zůstanou nízko delší dobu.

Fed dluhopisy reálně nakupuje, takže při zotavení ekonomiky by výhledově bylo riziko pro inflaci reálné. Díky nákupům má Fed také výrazný vliv na globální trhy skrze uvolňování levné likvidity. ECB nikoli - dluhopisy nenakupuje a i kdyby, nákupy by sterilizovala. Vzhledem k tomu je tu i větší vliv zámořské měnové politiky na tu v eurozóně, než je tomu opačným směrem. Nejde samozřejmě o přímé ovlivňování. Spuštění třetího kola QE ale pomohlo ECB zklidnit trhy a naopak nyní jeho blížící se útlum tlačí výnosy vzhůru. ECB tím méně bude chtít svou politiku v blízké době zpřísňovat, byť by šlo o fakticky nepoužívaný program. Svou roli ve větším vlivu směrem z USA do Evropy má i předstih, který má americká ekonomika před tou evropskou.

Americký Fed tedy o něco dříve čelí problému, který je pro obě banky společný. Jde o návrat do normálního stavu bez mimořádných programů. Jeho správné provedení bude stejně důležité jako spuštění a udržování a bude od centrálních bank zřejmě vyžadovat ještě větší odvahu. Fed čelí problému závislosti finančních trhů a ekonomiky na měnovém stimulu, který může exit zpomalovat. Ještě větší výzva ale zřejmě čeká na ECB. Při omezení či odložení fiskální konsolidace v mnoha zemích eurozóny a po skončení přílivu levných peněz na trhy z USA může být zrušení OMT značným rizikem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data