Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar a obavy z amerického krachu

Dolar a obavy z amerického krachu

25.09.2013 18:18
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Navyšování amerického dluhového stropu už nějaký čas není samozřejmostí a naopak se stává předmětem politických bitev v Kongresu, když ani jedna ze stran nemá navrch v obou komorách. Nyní je tu čas, kdy bude třeba limit pro dluh opět zvednout. Ve vyjednáváních jde do tuhého a nervozita se začíná přenášet i na finanční trhy. Zatím nejde o velký tlak, ale možná s ubývajícím časem a agresivnější rétorikou vyjednávačů naroste.

Co to může přinést americkému dolaru? Prozatím to vypadá, že americkým dluhopisům ani dolaru rostoucí obavy nevadí, spíše naopak. Logika spočívá v tom, že jakýkoli faktor, který zvyšuje napětí, vede investory k nákupům bezpečných aktiv, mezi které dolar patří. Zní to jako paradox: Politické boje mohou v extrémním případě vést k zastavení navyšování dluhu, což by ohrozilo i splácení toho současného. Nedodržení závazků přitom technicky znamená krach. Obavy z amerického krachu by tedy vedly k nákupům amerického dolaru. Jenže je to trochu jinak.

Jde klasicky o hru, kdy nákup dolaru znamená především spekulaci na to, že vyhrocení situace přiměje k nákupům další a další hráče. Spolu s tím ale musí jít pevné přesvědčení kupců, že k žádným problémům se splátkami současného dluhu nedojde. V takovém případě by určitě nekupovali dolar a nic amerického a seděli by zřejmě na zlatě. To se však evidentně neděje - chování trhů ukazuje, že možnost krachu si vlastně nikdo moc nepřipouští. Převládá přesvědčení, že nakonec k nějaké dohodě dojde. Vláda může v nejhorším protlačit nějaké přechodné opatření, které by problém odložilo, zmrazit výdaje apod.

Pokud vezmeme léto 2011 jako vodítko, jak problémy s americkým rozpočtem mohou ovlivnit dolar, dospějeme k tomu, že vlastně docela málo. Silným růstovým faktorem pro eurodolar, který se projevoval hlavně v prvních měsících zmíněného roku, byly rozdíly v měnové politice. ECB i Fed svou rétoriku zpřísňovaly, načež ale ECB sazby skutečně zvýšila, zatímco Fed se rozhodl pokračovat ve svém QE. Na konci dubna, kdy agentura S&P zhoršila výhled amerického ratingu, se dolar pod další tlak nedostal a naopak zhruba v té době své oslabování přerušil.

V průběhu léta, kdy vyjednávání o rozpočtu nabírala na intenzitě, dolar mírně posiloval. Začátkem srpna přišla dohoda o zvýšení dluhového limitu, ale také snížení ratingu USA. Po krátkém nárůstu volatility se kurz nakonec vydal dolů - dolar zrychlil posilování. Tento pohyb ale táhly hlavně problémy periferie eurozóny a signály, že se ECB se zvýšením sazeb ukvapila a že bude muset obrátit. Americké fiskální problémy tak nenarušily silný vliv měnové politiky na trh a hrály i výrazně menší roli než problémy s dluhem na evropské straně.

I letos trh silně ovlivňují faktické a očekávané kroky Fedu, které doplňují sílící náznaky, že by ECB mohla svou politiku dál uvolnit. Dluhová krize v eurozóně už není tématem, které by aktuálně s trhem hýbalo. Také vliv amerického rozpočtu a dluhu by ale měl být menší. Dva roky stará zkušenost mohla jen posílit přesvědčení, že z Kongresu nakonec nějaké řešení vypadne, i když jednoduché to nebude. Navíc ratingové agentury tentokrát s hrozbami nepřicházejí, dvě hlavní nedávno vylepšily výhled pro USA na stabilní, u jedné mají Spojené státy stále negativní výhled.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že i tentokrát se trh trochu zavlní při spekulacích o důsledcích politického boje o rozpočet, ale směr kurzu bude ve finále stejně určovat rozjímání nad tím, zda se Fed odhodlá k omezení QE a kterému Bernankeho prohlášení víc věřit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.06.2025
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  
15:45Německá BioNTech za 1,25 miliardy USD převezme domácího konkurenta CureVac
14:59Oracle (+8 %) po výsledcích: Chtějí všechno, něco takového jsme ještě nezažili
14:52Akcie Boeing (-8 %) platí za pád letounu 787-8 Dreamliner z Indie do Londýna. Nepřežilo 242 lidí na palubě a další desítky na zemi
12:58Bloomberg: Dlouhodobé dluhopisy USA budou v aukci za 22 miliard dolarů čelit klíčové zkoušce
11:35Trump plánuje další cla, trhy však nepanikaří. Na programu důležitá aukce  
11:02Ifo zlepšil odhad růstu německé ekonomiky, na letošek na 0,3 procenta
9:59Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let o dvě procenta
9:16Rozbřesk: Dopad cel v americké inflaci zatím vidět není. Koruna se veze na slabém dolaru
8:56Nové Trumpovy celní hrozby v úvodu zatlačí trhy do ztrát  
6:03Strategové z Wall Street jsou ohledně amerických akcií čím dál optimističtější. Morgan Stanley očekává roční růst S&P 500 o 8 procent
11.06.2025
22:02Zámořské indexy v závěru obchodování ztrácely  
17:11UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
17:06Akcie v USA mírně posilují  
17:04J&T Global Finance XIII., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny
16:28Vzácné kovy za studenty. Čína a USA se dohodly na klíčových komoditách i omezení cel
15:12Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zmírnil. Pomohl levnější benzin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university