Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar a obavy z amerického krachu

Dolar a obavy z amerického krachu

25.9.2013 18:18
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Navyšování amerického dluhového stropu už nějaký čas není samozřejmostí a naopak se stává předmětem politických bitev v Kongresu, když ani jedna ze stran nemá navrch v obou komorách. Nyní je tu čas, kdy bude třeba limit pro dluh opět zvednout. Ve vyjednáváních jde do tuhého a nervozita se začíná přenášet i na finanční trhy. Zatím nejde o velký tlak, ale možná s ubývajícím časem a agresivnější rétorikou vyjednávačů naroste.

Co to může přinést americkému dolaru? Prozatím to vypadá, že americkým dluhopisům ani dolaru rostoucí obavy nevadí, spíše naopak. Logika spočívá v tom, že jakýkoli faktor, který zvyšuje napětí, vede investory k nákupům bezpečných aktiv, mezi které dolar patří. Zní to jako paradox: Politické boje mohou v extrémním případě vést k zastavení navyšování dluhu, což by ohrozilo i splácení toho současného. Nedodržení závazků přitom technicky znamená krach. Obavy z amerického krachu by tedy vedly k nákupům amerického dolaru. Jenže je to trochu jinak.

Jde klasicky o hru, kdy nákup dolaru znamená především spekulaci na to, že vyhrocení situace přiměje k nákupům další a další hráče. Spolu s tím ale musí jít pevné přesvědčení kupců, že k žádným problémům se splátkami současného dluhu nedojde. V takovém případě by určitě nekupovali dolar a nic amerického a seděli by zřejmě na zlatě. To se však evidentně neděje - chování trhů ukazuje, že možnost krachu si vlastně nikdo moc nepřipouští. Převládá přesvědčení, že nakonec k nějaké dohodě dojde. Vláda může v nejhorším protlačit nějaké přechodné opatření, které by problém odložilo, zmrazit výdaje apod.

Pokud vezmeme léto 2011 jako vodítko, jak problémy s americkým rozpočtem mohou ovlivnit dolar, dospějeme k tomu, že vlastně docela málo. Silným růstovým faktorem pro eurodolar, který se projevoval hlavně v prvních měsících zmíněného roku, byly rozdíly v měnové politice. ECB i Fed svou rétoriku zpřísňovaly, načež ale ECB sazby skutečně zvýšila, zatímco Fed se rozhodl pokračovat ve svém QE. Na konci dubna, kdy agentura S&P zhoršila výhled amerického ratingu, se dolar pod další tlak nedostal a naopak zhruba v té době své oslabování přerušil.

V průběhu léta, kdy vyjednávání o rozpočtu nabírala na intenzitě, dolar mírně posiloval. Začátkem srpna přišla dohoda o zvýšení dluhového limitu, ale také snížení ratingu USA. Po krátkém nárůstu volatility se kurz nakonec vydal dolů - dolar zrychlil posilování. Tento pohyb ale táhly hlavně problémy periferie eurozóny a signály, že se ECB se zvýšením sazeb ukvapila a že bude muset obrátit. Americké fiskální problémy tak nenarušily silný vliv měnové politiky na trh a hrály i výrazně menší roli než problémy s dluhem na evropské straně.

I letos trh silně ovlivňují faktické a očekávané kroky Fedu, které doplňují sílící náznaky, že by ECB mohla svou politiku dál uvolnit. Dluhová krize v eurozóně už není tématem, které by aktuálně s trhem hýbalo. Také vliv amerického rozpočtu a dluhu by ale měl být menší. Dva roky stará zkušenost mohla jen posílit přesvědčení, že z Kongresu nakonec nějaké řešení vypadne, i když jednoduché to nebude. Navíc ratingové agentury tentokrát s hrozbami nepřicházejí, dvě hlavní nedávno vylepšily výhled pro USA na stabilní, u jedné mají Spojené státy stále negativní výhled.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že i tentokrát se trh trochu zavlní při spekulacích o důsledcích politického boje o rozpočet, ale směr kurzu bude ve finále stejně určovat rozjímání nad tím, zda se Fed odhodlá k omezení QE a kterému Bernankeho prohlášení víc věřit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data