Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká jaderná energetika těžce zápasí s novými reaktory. Průmysl nezvládá vysoké nároky

Americká jaderná energetika těžce zápasí s novými reaktory. Průmysl nezvládá vysoké nároky

26.9.2013 11:56
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Když se v roce 1976 začaly stavět první dva reaktory jaderné elektrárny Vogtle v americké Georgii, předpokládaná cena činila 660 milionů dolarů. Reaktory byly nakonec spuštěny o jedenáct, respektive třináct let později s cenovkou 8,9 miliardy dolarů. Vzhledem k 1200% navýšení nákladů, které z větší části zaplatili odběratelé elektřiny, se nelze divit, že jádro nemá ve Spojených státech v posledních desetiletích na růžích ustláno.

Vogtle měl do velké míry smůlu. Nehoda na elektrárně Three Mile Island z roku 1979, při které došlo k uvolnění malého množství radioaktivního xenonu, vyvolala razantní reakci regulátorů v podobě zpřísněných nároků na bezpečnostní prvky a robustnost reaktorového designu, což značně prodražilo již probíhající stavby. Ty plánované byly zrušeny úplně. Osud jaderné energetiky v zemi, která provozuje nejvíc reaktorů na světě, se zdál být v dlouhém období zpečetěn.

Vyčerpávání fosilních zdrojů, snaha omezit emise CO2 a nutnost obnovit zastarávající výrobní kapacity začaly jádru v Americe v posledních letech znovu hrát do karet. Co čert nechtěl, smůla přišla i tentokrát, jenomže mnohem větší – nejdřív levný zemní plyn uvolněný břidlicovou revolucí a pak Fukušima.

 
Vidět je to opět na Vogtlu, kde se v roce 2009 začalo se stavbou dalších dvou bloků (AP1000). Design pro ně dodal americko-japonský Westinghouse, který se s AP1000 uchází i o zakázku na dostavbu Temelína. První nový reaktor měl být původně dokončen v roce 2016, další o rok později. Management společnosti Georgia Power, která bude bloky provozovat a spoluvlastnit s okolními regiony, nyní připouští, že termín spuštění prvního bloku by mohl být posunut na konec roku 2017. Společnost také místní úřady požádala, aby schválený rozpočet na dostavbu byl zvýšen o 737 milionů dolarů na 6,85 miliardy dolarů. Z projektovaného prodražení by zhruba 400 milionů uhradili spotřebitelé skrze vyšší účty za elektřinu.

Za zpožděním a rostoucími náklady nestojí ani tolik přísnější nároky regulátorů, jako spíš nepřipravenost a nezkušenost amerických strojírenských a hutních podniků. Fenomén je dobře pozorovatelný u dodavatelů řady klíčových součástí reaktorů a dalších prvků Vogtlu 3 a 4.

Loni v září objevili inspektoři amerického jaderného regulátora (NRC) nedostatky na 211 ocelových pleších, které se používají k vyztužení struktury reaktorového obalu. Materiál, dodaný místní firmou Cives Steel, měl podle zprávy NRC „nevyhovující svary, opravy svarů, chybějící závrtné šrouby, špatný nátěr, chybné rozměry a nečitelné identifikační znaky.“ Lajdácká práce si vyžádala přísnější kontroly ze strany zadavatele zakázky i autora reaktorového designu. Podle manažerů Georgia Power bude na zevrubný monitoring v závodech subdodavatelů třeba 150 dodatečných pracovníků, kteří pochopitelně něco stojí.

S nevyhovující kvalitou běžného materiálu typu armatur se setkávají i další energetiky (v USA je nyní ve výstavbě pět bloků). Podle odborníků potíž spočívá v tom, že na tyto výrobky, používané i v řadě jiných odvětví, mají jaderní energetici vyšší nároky, na což někteří producenti nejsou připraveni.

Ocelové pláty nebo výztuhy jsou vcelku maličkost a lze je přinejhorším objednat jinde. Problémy má ale i jeden z hlavních dodavatelů ve Vogtle, společnost Shaw Group. Podle jaderného inženýra Williama Jacobse, který v srpnu svědčil před Komisí pro veřejné služby státu Georgia, výroba obřího čtyřpatrového modulu CA20 o váze 700 tun v továrně Shaw Group v Lake Charles „výrazně zaostává za harmonogramem.“ Velké zpoždění v továrně nabrali i při produkci součástí parogenerátorů a palivových kanálů.

Komplikace jdou podle Jacobse i na vrub toho, že AP1000 je v podstatě revolučním konceptem, s jehož realizací nemají subdodavatelé žádné zkušenosti. To se odráží v nejistotě ohledně data dokončení Vogtle 3 i 4. „V současné fázi nejsme schopni určit, jestli je harmonogram rozumný a dosažitelný, dokud konsorcium neprokáže schopnost vyrobit a sestavit modul CA20,“ uvedl Jacobs před při slyšení. Konsorciem měl na mysli spojení Westinghouse a Shaw Group. Náklady dalšího zpoždění se podle něj mohou vyšplhat do stovek milionů dolarů.

Krom revoluční technologie mají v Lake Charles navíc zřejmě potíže s pracovní morálkou. Inspektoři NRC zde letos v květnu začali vyšetřovat podezření z nedostatečného dozoru kvality produkce. Podle regulatorních hlášení Shaw Group, kterou v únoru převzala společnost CB&I, se několik zaměstnanců továrny přiznalo manažerům s tím, že při vyplňování záznamů o tom, kdo prováděl svary na komponentech pro jaderné reaktory, občas záměrně udávají identifikační kódy svých kolegů. Uplatňovaná taktika „na mě tu díru v reaktoru nehodíte“ sice nutně neznamená, že výrobky z Lake Charles obsahují defekty, ale zadavateli zakázky trvajícímu na striktním dodržování vysokých standardů v době pofukušimské tato praxe rozhodně radost neudělá. Také do Lake Charles museli z Westinghouse a Georgia Power vyslat své vlastní dohlížitele.

Potíže s výstavbou nových reaktorů mají jednoho společného jmenovatele: nedostatek zkušeností a zakrněné dovednosti vyplývající z dlouhého období jaderného útlumu. Westinghouse si místo vybírání několika schopných dodavatelů, kteří by mezi sebou soupeřili, musí složitě zajišťovat kontrolu kvality u jednoho dodavatele, kterému nemůže důvěřovat. Všeobecný kvalitativní posun vpřed si podle odborníků vyžádá delší čas, a hlavně další a další projekty. Ty však v zemi kvůli konkurenci levného zemního plynu jeden po druhém umírají. V následujících deseti letech by podle Světové jaderné asociace (WNA) mohlo být v USA spuštěno kolem pěti reaktorů.

(Zdroje: Platts, Augusta Chroncile, WSJ, WNA)


Čtěte více:

Z Fukušimy prosakuje radioaktivita. Co se děje uvnitř elektrárny, nikdo neví
23.7.2013 11:48
Na nedávno skončené konferenci o jaderné energetice v Petrohradu se sk...
TEPCO nezvládá radioaktivní únik z Fukušimy, experti varují před prohranou bitvou
7.8.2013 9:46
Na zastavení radioaktivní vody unikající z nešťastné jaderné elektrárn...

Váš názor
  • dělostřelecká příprava
    26.9.2013 13:12

    Soudruzi nás neomylně vedou k již rozhodnutému faktu, že dostavbu musí provést rusáci. Loutkové divadlo pokračuje.
    obchodník
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data