Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Uškodil více soukromý či veřejný sektor?

Uškodil více soukromý či veřejný sektor?

22.10.2013 21:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých ekonomů jsou základem krize v eurozóně veřejné finance. Zdrojem problémů jsou vlády a jejich vrozená neschopnost nežít nad poměry. Řešením by pak měla být lepší fiskální pravidla, která by měla zabránit i další krizi. Jiní ale tvrdí, že hlavní obavy by mělo vzbuzovat zadlužení soukromého sektoru. Podle tohoto pohledu je krize v Evropě odrazem úvěrového boomu a bubliny na trzích s nemovitostmi. Po jejich prasknutí byly vlády donuceny absorbovat ztráty, které vznikly bankám. K nim se přidaly cyklické deficity a růst vládního dluhu tak představuje pouhý důsledek prvotní příčiny ve formě soukromého dluhu.

Popsaná diskuse se ale jen málokdy obrací k pohledu do historie. V naší studii jsme se tak zaměřili na vývoj v 17 vyspělých ekonomikách od roku 1870. Jde o první systematickou analýzu dynamiky chování soukromého a veřejného dluhu během novodobých ekonomických cyklů. Graf ukazuje vývoj veřejného a soukromého dluhu a je z něj patrné zejména následující: Veřejný dluh rostl od konce 70. let až do poloviny let 90., pak ale až do krize 2008 klesal. Dluh soukromého sektoru si pak relativně k HDP držel poměrně stabilní vztah až do 70. let. Pak ovšem došlo k nevídanému růstu.

sektory

Poučení je jednoznačné: Jestliže hledáme příčiny krize, měli bychom se v první řadě zaměřit na dluh soukromého sektoru, ne sektoru veřejného. Pohled na jednotlivé země pak tento názor potvrzuje. V minulosti byl totiž hlavní hrozbou pro finanční stabilitu dluh soukromého sektoru. S výjimkou Řecka to potvrzuje i vývoj roku 2008, protože většina vyspělých zemí v té době neměla přímé problémy s dluhem. Chaos ve veřejných financích vyvolal až zdevastovaný finanční systém. Po krizi se pak ukázalo, že vysoký dluh soukromého sektoru může brzdit oživení. Domácnosti se totiž snaží snížit svůj dluh, firmy posílit své rozvahy a tento proces oddlužení brzdí poptávku. Podobně ale někteří varují před tím, že ekonomiku může brzdit vysoký veřejný dluh. Co znamená větší hrozbu?

Podle naší studie může vysoký vládní dluh představovat brzdu oživení, a to zejména v situaci, kdy je doprovázen vysokým zadlužením soukromého sektoru. Velmi problematický se v takové situaci stává veřejný dluh převyšující 100 % HDP. Produkt pak po krizi zůstává utlumen po mnoho let a v modelovém případě ještě ani pět let po krizi nedosahuje předkrizového vrcholu. Vysoký veřejný dluh je tak nebezpečný a z preventivních důvodů by měl být držen nízko. Vysoký dluh totiž snižuje schopnost vlády reagovat na oddlužení soukromého sektoru a vláda nemusí být schopna plnit ani svou schopnost věřitele poslední instance.

Uvedené je výtahem z „Sovereigns versus banks: Crises, causes and consequences“. Autory jsou Oscar Jorda, Moritz Schularick, Alan Taylor.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data