Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosněfť mírně zaostává za plánem těžby. Bude mít dost ropy pro všechny zákazníky?

Rosněfť mírně zaostává za plánem těžby. Bude mít dost ropy pro všechny zákazníky?

25.10.2013 17:06
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ambiciózní plány ruské státní Rosněfti, která v uplynulém roce uzavřela sérii velkých kontraktů na dlouhodobé dodávky ropy, by mohly narazit na nižší než očekávanou výkonnost jejích ložisek. Analytici zatím důvod k obavám nevidí.

Těžařská společnost, která po pohlcení významného konkurenta zodpovídá téměř za polovinu ruské ropné produkce, má podle informací agentury Reuters problémy s plněním těžebních cílů u velkého východosibiřského pole Vankor, jehož produkce je hlavním zdrojem dodávek do Číny. Vyplývá to prý z prognózy Krasnojarského kraje, kde se ložisko nachází.

Z jednoho z největších polí otevřených v novodobé historii měla Rosněfť v plánu letos získat 25 mil. tun ropy. Teď to ale vypadá, že skutečný výstup na konci roku bude jen 21,3 mil. tun. Společnost zprávu Reuters komentovat nechce. Informovaný zdroj deníku Kommersant označil zveřejněné údaje za „nepřesné“, vlastní čísla však uvést nechtěl.

Těžba na východosibiřském Vankoru začala teprve v roce 2009. Jeho zásoby činí 520 mil. tun ropy a 105 mld. m3 plynu. Loni z něj Rosněfť dostala 18,3 mil. tun ropy. Letos měla těžba dosáhnout maximální úrovně.

Všechna vankorská produkce jde na export, konkrétně do Číny. Od roku 2011 začalo přes odbočku z nově postaveného ropovodu ESPO k čínským rafineriím proudit 15 mil. tun ropy ročně. Letos v létě se Rosněfť s čínským státním koncernem CNPC dohodla na zdvojnásobení dodávek, což znamená dalších 360 mil. tun ropy v průběhu 25 let. V rámci aktualizace kontraktu ruská strana jako zálohu vyinkasovala 60 mld. USD. Krom toho se Rosněfť smluvně zavázala k dodávkám 10 mil. tun ropy ročně společnosti Sinopec, dalšímu čínskému ropnému koncernu. Podle dosavadních kontraktů by nejvyšší celkový objem dodávek měl vycházet na rok 2018, kdy Rosněfť bude muset do Číny poslat 58 mil. tun.

Významné závazky má ruský těžař také vůči obchodníkům Glencore, Vitol a Trafigura, kterým v následujících pěti letech slíbil celkem 77,11 mil. tun ropy. Dalších 18 mil. tun bude muset dodat během tří let polskému koncernu PKN Orlen. Část suroviny půjde i do tuzemských rafinerií v Litvínově a Kralupech.

V Rusku a zemích SNS Rosněfť disponuje rafinérskou kapacitou 103 mil. tun ročně. Do Evropy každý rok exportuje zhruba 40 mil. tun. Přitom má podle kalkulací Kommersantu v roce 2018 v rámci dlouhodobých kontraktů zákazníkům dodat 210 mil. tun. Loni společnost vytěžila 211 mil. tun, letos hodlá dobýt 215 mil. tun.

Ruský moloch má navíc plány na expanzi vlastních zpracovatelských kapacit. Nová rafinerie, kterou spolu s čínskými partnery chystá stavět na Dálném východě, by měla v roce 2020 pojmout 12 mil. tun ropy. Později by mohla být její kapacita rozšířena na 30 mil. tun ročně. Rosněfť by se také ráda stala exkluzivním dodavatelem ropy do Běloruska, které pro své velké rafinerie ročně odebírá kolem 20 mil. tun suroviny.

Lidé z Rosněfti tvrdí, že ropy bude dostatek. „Jsem o tom přesvědčen; existuje plán těžby do roku 2033, podle něhož by produkce měla růst po celou dobu díky postupnému otevírání nových ložisek na východě Sibiře a na poloostrově Jamal,“ tvrdí nejmenovaný představitel společnosti. Management má prý i spočítáno, kolik ropy bude muset vytěžit a poslat východním směrem, aby zároveň zbylo dost i na Evropu.

Během následujících pěti let Rosněfť hodlá spustit několik skupin vrtů na Jamale, východní Sibiři a v Tomské oblasti. V kategorii potvrzených a předpokládaných zásob by tato ložiska měla obsahovat 2,6 mld. tun ropy. V polovině října také společnost plně zkonsolidovala Sredněbotuobinské ložisko, které by od příštího roku mělo přinášet 1 mil. tun ropy a do čtyř let zhruba pětinásobek.

Podle ruských analytiků jsou možné nesrovnalosti mezi plánovanou a reálnou těžbou nevýznamné povahy. Nižší než očekávaná produkce Vankoru je prý spíš důsledkem zpoždění vrtných prací než nedoceněním potenciálu ložiska, a navíc nepředstavuje ani 2 % celkové těžby.

(Zdroje: Kommersant, Reuters)


Váš názor
  • Hmmmm, že prý....mírně zaostavá .......
    26.10.2013 5:21

    zaostáváni z 25mil tun na PŘEDPOKLÁDDNÝCH 21.3 tun je skoro 15%. A to je tam ještě to oblíbené slůvko "předpokládaných". Každý kdo zná ruská media přece ví jak všechno zkreslují. Oznámení takové prognozy by bylo všude jinde katastrofální. Ale u Rozněfu je to zase "mírné" Každý vime co se stane s akciemi na americké burze když firma oznámí jen 2 nebo 3 centy nesplnění očekávaných pozitivních výsledků. Oznámení propadu o 15% by znamenalo propad akcii o 50% ovšem v případě Rozněfu je to propad mírný. Děkujeme Patrije za nepodjaté ocenění situace.
    xxx
Aktuální komentáře
17.05.2021
15:09EU dosáhla dočasného příměří s USA ohledně cel na kovy
15:00České dráhy, a.s.: Oznámení o výplatě kupónů k Eurobondům 2016 a 2019
13:24Týdenní výhled: Data vrátí pozornost k cyklickému oživení  
13:16AT&T potvrdil dohodu o spojení svého mediálního impéria s Discovery
12:56Úpis nových akcií Primoco UAV skončil. Od investorů získalo 90,5 milionu korun
11:54Analytik Michal Křikava k hlavním bodům konferenčního hovoru Monety k potenciální akvizici  
11:42MONETA Money Bank, a.s (nástupce Wüstenrot hypoteční banka a.s.): Informace o výplatách výnosů 2 kotovaných emisí HZL WHB
11:21Čínská data nezaujala, trhy se budou snažit odpoutat od inflace  
11:12Bitcoin po spekulacích okolo Elona Muska klesl nejníže za tři měsíce
10:53Gundlach: Akciový fyzikální zákon
10:03Ceny v průmyslu stouply v dubnu nejvýrazněji od podzimu 2011. Zdražily stavební práce i ceny v zemědělství
9:04Rozbřesk: Nový hlavní problém pro trhy = inflace
8:55Další vlna rozvolnění: Rozšířuje se výuka na školách, otevřou restaurační zahrádky
8:50Přichází další rozvolnění, bitcoinu vévodí Muskovy tweety, futures jsou dnes smíšené  
8:13Vláda projedná Národní plán obnovy, plánuje investice za 200 mld. Kč
5:55Rozžhavená část "zodpovědných" investic rychle chladne. A ztrácí peníze
16.05.2021
14:54Vakcínu proti koronaviru nepřineslo státní řízení, ale starý dobrý kapitalismus
8:11Víkendář: Inflace, čínské stárnutí a úvěrový impuls
15.05.2021
19:22Project Syndicate: Odboráři po covidu
14:04Víkendář: Reaktivní Fed a „radši dříve, než později“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Riot Blockchain Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Ryanair Holdings PLC (03/21 Q4)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index