Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vyhazují se ve zdravotnictví miliardy? Ano.

Vyhazují se ve zdravotnictví miliardy? Ano.

04.11.2013 19:11

V posledních dnech a týdnech se do popředí pozornosti opět dostává situace ve zdravotnictví. To bude kvůli sociálně-ekonomicko-demografickému vývoji „hitem“ nejen letošního roku, ale i přicházejících desetiletí. Nebude tomu tak jen u nás, jde o vskutku globální jev, který se nevyhýbá ani Spojeným státům. Jejich reforma zdravotnictví shrnovaná pod název Obamacare je dokonce jedním z centrem současného politického konfliktu. V rámci diskuse o „Obamově péči“ se před časem (znovu)objevila i studie zabývající se plýtváním v systému, z ní je pozoruhodná následující tabulka:

zdrav1

Zdroj: The Value Equation in Health Care, Harvard, David Cutler

Jde o shrnutí odhadů toho, kde se v US zdravotnictví plýtvá a nakolik. V řádcích za sebou jdou tzv. zbytné služby, neefektivně poskytnutá péče, nadměrné administrativní náklady, příliš vysoké ceny, nevyužité příležitosti k prevenci a nakonec přímé podvody. Suma sumárum promrhaných 765 miliard dolarů, či 31 % z celkových výdajů na zdravotnictví. Tabulku podle mne radno vnímat se zdravou mírou skepse, například odhadnout ztráty u nevyužité prevence asi bude trochu oříškem. Velký otazník by pak asi odborníci kladli k největší ztrátové položce – zbytné péči. To, co může být považováno za zbytečné účetním či ekonomem, se může jevit úplně opačně zdravotnímu personálu. I kdyby se ale neproplýtvala třetina, ale jen čtvrtina, či pětina, je to stále hodně.

Některé ekonomy vedla uvedená tabulka k úvahám o tom, zda je soukromý sektor (někde) skutečně efektivnější než sektor státní. Diskuse je to jistě výživná, shrnul bych ji do konstatování, že u dobrého managementu na tom, zda jde o stání, či soukromou firmu, nezáleží. Otázka je, jaká je pravděpodobnost existence dobrého managementu u jednoho a druhého typu firem. Vydat se zde ale chci trochu jiným směrem. Naši statistici tvrdí, že celkové výdaje na zdravotní péči v roce 2010 dosáhly 284,1 miliardy korun, největší podíl na financování zdravotní péče v České republice mají zdravotní pojišťovny – jde o plné tři čtvrtiny. Následující tabulka srovnává výdaje na zdravotnictví v poměru k HDP. Vidíme, že „plýtvající“ Spojené státy mají tento podíl podezřele vysoký – na zdravotní péči tam jde asi 18 % HDP. U nás to je asi 7 – 8 % a jsme tak spíše na druhém konci spektra:

zdrav2

Pokud bychom výdaje v USA snížili o onu „plýtvající“ třetinu, dostaneme se někam na 11 – 12 % HDP, což odpovídá zemím jako je Švýcarsko, Německo, Francie, apod. Svádí to tak k tomu říci, že se masivně plýtvá možná jen v USA. Pokud bychom vzali za bernou minci druhý extrém a tvrdili, že cca třetina se vyplýtvá všude, u nás to představuje nějakých 90 – 100 miliard . Pravda bude možná někde uprostřed, což je stále dost peněz. Obávám se ale, že tu při snaze o úspory pravděpodobně funguje podobný princip, jako ve státní správě: Sporné položky jsou osekány na kost, dennodenní provoz se dostane na hranici kolapsu z podvýživy, zatímco velké ryby, rybník si nevypouštějící, si dál plavou ve svém.

Přes výše uvedenou nejednoznačnost jsem si ale naprosto jist, že plýtvání ve zdravotnictví je obrovské. Není to ale plýtvání postižené na počátku prezentovanou tabulkou a úvahou. Je to plýtvání jiného řádu, jiné systémové úrovně. Vezměme si za reprezentativní příklad rozšířené problémy se zažíváním, játry a s tím související komplikace. O tom, kolik může stát „alternativní“ (neakutní) léčba a prevence, která je ale někdy účinnější než to, čemu trochu až naivně říkáme „tradiční“, vypovídá následující: 50 gramů semena ostropestřce stojí asi 16 (slovy šestnáct). 50 gramů hořce něco přes 60 (a ten vydrží opravdu dlouho). 50 gramů zeměžluči stojí 30 . Kopřiva na mezi nestojí vůbec nic (jen trochu popálené ruce), 50 gramů z obchodu stojí 20 . Podobně by vypadal výčet u řady dalších diagnóz, včetně dnes intenzivně diskutovaného problému nadužívání antibiotik. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

Uvedeným určitě nechci naznačovat, že vše lze vyřešit „alternativně“ (ve skutečnosti tradičně). Tvrdím ale, že tento přístup má daleko širší uplatnění než jakého se mu dostává. Stejně tak tvrdím, že „tradiční“ medicína jde někdy (!) cestou pouhého zahlazování symptomů a ta je v delším období kontraproduktivní (a mimochodem i velmi drahá). Takže: Je tu často mnohem levnější, fungující a v podstatě triviální „alternativa“. Využívána je ale ve srovnání s potenciálem minimálně. Co se děje? Jen to, že čelí jedné z nejsilnějších překážek, které existují: Neochotě měnit myšlenkové vzorce (u léčících i léčených). Čest výjimkám.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  04.11.2013 22:59

  Ve zdravotnictví se plýtvá, ale zrovna alternativní léčba není nic, co by nějak významně ušetřilo. Chtěl bych vědět, jakou bylinou by autor nahradil třeba léky proti HIV, astmatu nebo hepatitidě C. S HIV dnes díky lékům můžete žít desítky let, aniž byste měli nějaké významnější problémy. Nemoc, kterou vyléčí kopřiva, se vyléčí stejně dobře i bez jakýchkoliv léků.
  accurex
  • víc čti a poslouchej...
   05.11.2013 7:46

   nemocných HIV není naprostá většina lidstva, což se nedá říct o běžných civilizačních chorobách. Ty si naprostá většina "nemocných" přivodí stresem, špatnou životosprávou, leností a především psychickými bloky a principy které si neseme z dětství. Mluvím z vlastních zkušeností - a sám jsem tomu před lety nevěřil Astma je naprosto jasný příklad "nemoci", způsobené psychosomaticky. Sám jsem se zbavil těžké alergie jen tím, že mi přestala být užitečná v nějakých ulejvkách typu "já nemužu, já mám alergii". Nevěřili byste zázrakům, co se dá všechno léčit "přes hlavu" - cukrovka, rakovina, ekzémy, alergie... Farmakoncerny záměrně vyrábí drahé přípravky, které neléčí, pouze tlumí a skrývají nemoc!! zdravý člověk pro ně totiž není klient. Jejich cílem jsou především dlouhodobě a "nevyléčitelně" nemocní. Jejich lobby je tak silná kvůli naší pohodlnosti - zobnout prášeček a hodit zodpovědnost na doktora je přece pohodlnější, O tom by ten článek mohl být taky.
   marrtt
   • Re: víc čti a poslouchej...
    05.11.2013 20:31

    Já to četl pořádně, dokonce si i myslím, že klidně 20 % výdajů na léky je zbytečných. Jenže problematiku nelze zjednodušovat tímto způsobem. Pokud si myslíš, že cukrovku vyléčíš "přes hlavu", potom to jen dokresluje Tvou nevelkou znalost tématu a to samé je vidět i v komentovaném článku. Spousta lidí se zase neléčí, protože o nemoci nevědí (vysoký tlak, cukrovka) nebo ji pojišťovny neplatí (moderní léky proti rakovině,plicní hypertenzi, atd.). Ve skutečnosti největší výzvou zdravotních systémů bude péče o stárnoucí populaci, kdy výdaje zcela jistě porostou rychleji než HDP, a pokud neporostou, tak spousta lidí zůstane bez adekvátní léčby i péče, a nakonec dojde i na "alternativní" léčbu.
    accurex
   • Re: víc čti a poslouchej...
    05.11.2013 9:00

    S většinu, co jsi napsal se dá souhlasit. Pokud se týká článku, je tam zmíněna "nevyužitá prevence" a to je to, co Ti v článku chybí, takže pozorněji číst bys měl i Ty :-) Nic ve zlém.
    oh171
 • Pro autora
  04.11.2013 21:46

  Hezky napsáno, lze jen souhlasit. Kdyby se ta tabulka obrátila, tak se asi dá použít s nějakým koeficientem přepočítat na naše zdravotnictví :-)
  oh171
Aktuální komentáře
19.04.2021
22:05Wall Street zahájila týden poklesem, Altria -6 %  
17:46Rotace od defenzivy a „inflační očekávání“ akciového trhu
17:42Britcoin? Británie uvažuje o vlastní digitální měně, chce hodnotit její výhody
17:34Bez nového impulsu akcie ustupují z dobytých pozic  
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (03/21 Q1, Bef-mkt)
CSX Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Intuitive Surgical Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lockheed Martin Corp (03/21 Q1, Bef-mkt)
Netflix Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Procter & Gamble Co/The (03/21 Q3, Bef-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
12:45Johnson & Johnson (03/21 Q1)
13:00Philip Morris International Inc (03/21 Q1)
18:00ASM International NV (03/21 Q1)