Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?

Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?

04.07.2025 15:36

Je rozdíl mezi tím, když neustále hledáme nějaké zdroje obav, a tím, když nezavíráme oči před ne zrovna potěšujícím vývojem. Podle některých názorů (třeba Steve Eisman) patří dluhově rozpočtový vývoj v USA stále spíše do kategorie první. A možná to tak je. Co když se ale po řadě desetiletí přece jen toto téma přesouvá do kategorie druhé? Dnes pár dalších slov o související tzv. fiskální dominanci.

S tématem fiskální a dluhové udržitelnosti ve Spojených státech se úzce pojí diskuse o tom, zda může taková země skutečně padnout do defaultu. Linka úvah jde pak často následujícím směrem: Pokud by ceny vládních dluhopisů začaly prudce padat a výnosy růst, protože by investoři ztráceli zájem o dluhopisy již vydané a ty nově vydávané, může zasáhnout centrální banka. Může tedy dojít k tomu, že Fed bude tyto dluhopisy kupovat. Co je důležité – ne s cílem podpořit ekonomiku, trh práce, či poskytnout likviditu trhům kvůli problémům ve finančním sektoru. Ale aby přímo podpořil vládní finance.

V měkké formě této fiskální dominance by vláda dluhy stále splácela, jen Fedu (jen za nižší než čistě tržní sazby. V tvrdé formě fiskální dominance by se na nějakém splácení nelpělo. Obojí nyní zní ve vztahu k USA jako finance fiction. Ale David Beckworth na stránkách Macroeconomic Policy Nexus připomíná jednu zajímavou věc: Fiskální dominance není pro Fed jen teoretickým problémem, je součástí jeho historie. V letech 1942 až 1951 totiž Fed fungoval na základě explicitní dohody s ministerstvem financí o limitu úrokových sazeb napříč výnosovou křivkou. Tak, aby podpořil financování vlády v době války. Dlouhodobé sazby byly konkrétně fixovány na 2,5 %.

Aby Fed tyto limity udržel, byl připraven nakupovat státní dluhopisy v jakémkoli potřebném množství, čímž efektivně monetizoval fiskální politiku. Fed tak podřídil svůj inflační cíl finančním potřebám vlády. A v důsledku toho cenová hladina nakonec prudce vzrostla. Až dohoda mezi ministerstvem financí a Fedem z roku 1951 obnovila Fedu jeho kontrolu nad svou rozvahou a jeho nezávislost. Jak píše pan Beckworth, tato epizoda je učebnicovým případem fiskální dominance. Dodat můžeme, že samozřejmě její měkké formy, tu tvrdou bychom museli hledat v jiných zemích.

Podle některých názorů k (měkké) dominanci v USA došlo i během roku 2020 - George Hall a Thomas Sargent tvrdí, že k tomu došlo, když Fed rychle zvýšil svou rozvahu. Aby absorboval prudký nárůst emisí státních dluhopisů, podpořil finanční trhy a udržel sazby blízko nuly. To už podle mne není tak jasný případ a i kdyby, dá se uvažovat o tom, že i tehdy šlo o dostatečně mimořádnou situaci. Nyní se ale bavíme o fiskální dominanci plynoucí ne z prudkých nečekaných šoků, ale z dlouhodobě neudržitelné fiskální trajektorie.

Americký prezident se nyní snaží o „prezidentskou“ dominanci svými slovními útoky na Fed, těžko ale podle mne tvrdit, že ten jí nyní podléhá. Co by naznačovalo, že se situace skutečně otáčí směrem popsaným výše? Pan Beckworth píše o následujících signálech:

Za prvé, změna rétoriky kolem inflačního cíle. Tedy „nenápadný odklon od 2 % inflačního cíle, zejména pokud se točí kolem udržitelnosti dluhu.“

Za druhé, rostoucí prémie za inflační riziko: Pokud trhy požadují vyšší výnosy z amerických státních dluhopisů nezávisle na očekávaném vývoji politiky Fedu. Podotýkám, že tato prémie skutečně roste, ale z historického hlediska se drží stále na hodně nízkých úrovních. Tady bych tedy spíše hovořil o určité kritické hranici, kterou ale v praxi těžko určit.

Za třetí, snaha o management výnosové křivky. Tedy situace, kdy Fed limituje výnosy dlouhodobých státních dluhopisů, aby udržel náklady na obsluhu dluhu pod kontrolou, stejně jako tomu bylo v letech 1942–1951. Z mého pohledu to ale není ani tak signál fiskální dominance, ale její jasný projev, či samotná definice.

Za čtvrté, konec úroků z rezerv: Fed v takovém případě přestává platit úroky z bankovních rezerv, čímž je promění v bezúročné závazky a „rozšíří základ inflační daně“. Zde si nejsem jist, co tím ekonom přesně míní - zdá se mi, že jde o trochu jiné téma, než fiskální dominance, ale úplnost ponechávám.

Za páté, návrat povinných minimálních rezerv: To by „banky donutilo držet více neúročených rezerv, a tím by byl efektivně zdaněn bankovní systém“. Z mého pohledu podobné, jako předchozí bod.

Za šesté, trvalé nákupy státních dluhopisů,. Tedy obnovené nákupy státních dluhopisů Fedem, které nejsou v souladu s makroekonomickými cíli. Podle mne v principu bod třetí.

Pan Beckworth dodává, že fintech nástroje, stablecoiny a kryptoměny by mohly veřejnosti poskytnout nové způsoby, jak se vyhnout některým důsledkům fiskální dominance – jako jsou nízkoúročené vklady, inflační zdanění a finanční represe. Tato dodatečná flexibilita pro veřejnost by však mohla přimět vládu, aby zdvojnásobila své úsilí o fungování fiskální dominance, včetně zpřísnění kontroly nad finančními inovacemi.

Já na závěr dodám dvě věci úzce související, ale zdaleka ne tak často zmiňované – dluhová trajektorie Číny není o moc lepší, než v USA. A podstatné je, že pokud se mají dluhové trajektorie měnit, musí se samozřejmě změnit chování těch, kteří si půjčují. Ale i těch, kteří půjčují. Tedy těch, kteří chtějí soustavně vydělávat více, než spotřebovávat (nechtějí spotřebovat vše, co vydělají). A tudíž chtějí někam parkovat své úspory. Dluhy (pro přesnost dodám, že ty držené soukromým sektorem) jsou společným dílem obou stran. A obě musí změnit své chování, pokud se má oddlužovat.

Více z trhů a ekonomiky i na X: https://x.com/JiriSoustruznik


Čtěte více:

Apollo: Americká výjimečnost je zpět
01.07.2025 6:10
Prezident Apollo Global Management Jim Zelter na Bloombergu uvedl, že ...
Zmatení kolem snížení ratingu amerického ministerstva financí
01.07.2025 16:22
Robert N. McCauley na stránkách VoxEU připomíná, že v pátek 16. května...
Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
04.07.2025 12:09
Torsten Slok z Apollo Global Management na CNBC uvažuje o konkrétních ...
04.07.2025 8:42
Americká Sněmovna reprezentantů dnes po dlouhé rozpravě schválila návr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data