Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stimulující centrální banky pouze vyvážejí deflaci

Stimulující centrální banky pouze vyvážejí deflaci

31.12.2013 12:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka se svojí 200miliardovou palbou proti silné koruně připojila k deflačním válkám, které nastoupily po těch měnových. I tak by se dal interpretovat široce diskutovaný krok ČNB, alespoň podle banky HSBC.

Její analytici v nedávno vydané zprávě poukazují na skutečnost, že navzdory záplavě levných peněz, kolujících ve světovém finančním systému díky kvantitativnímu uvolňování a dalším stimulačním opatřením centrálních bank, se inflace drží znepokojivě nízko. Vysvětlení by podle HSBC mohlo spočívat v tom, že centrální banky skrze divoce rozjeté tiskařské lisy exportují deflaci.

„Je to monetární verze měnových válek. Místo likvidace deflačních trendů měnová stimulace centrálním bankám pouze umožňuje vyvážet deflaci do dalších částí světa,“ uvádí se ve zprávě banky pro investory.

Kvantitativní uvolňování řady velkých centrálních bank doprovází pokles směnného kurzu jimi spravovaných měn, který následně vede ke zvýšení inflace v „domovských“ státech QE. „Avšak na každý pokles hodnoty jedné měny nevyhnutelně připadá nárůst hodnoty jiných měn. A těm, kteří se potýkají s ´nechtěným´ posilováním kurzu, se inflace dostala pod očekávání nízko a často na nižší než chtěnou úroveň,“ uvedla HSBC s odvoláním na nižší než očekávanou inflaci v eurozóně ve druhé polovině roku 2013.

Evropská centrální banka se vyhnula novému kolu stimulace (v jejím podání nazvané LTRO), avšak americký Fed nadále na trhy chrlí desítky miliard dolarů měsíčně a Bank of Japan v dubnu začala s vlastním rozsáhlým programem nákupů aktiv všeho druhu. „Jestliže nekonvenční měnová politika funguje hlavně skrze směnný kurz, spíš než k vyléčení dezinflačních tlaků slouží primárně k jejich exportu. Je stále jasnější, že monetární stimulace jedné země je koulí na noze jiné,“ uvádí se ve zprávě HSBC. Ta také připomíná, že s výjimkou Japonska, jehož měna klesla v uplynulém roce nejvíc, všude ve světě došlo k neočekávanému poklesu inflace.

V prostředí nulových úrokových měr slouží měnová stimulace pouze k umělému zvyšování cen aktiv, aniž by však zrychlovala hospodářský růst. „Pokud mají společnosti, domácnosti i vlády plné ruce práce s oddlužováním, měnová stimulace nemusí padnout na úrodnou ekonomickou půdu. Pokud panuje nejistota ohledně dlouhodobé fiskální situace, růst státního zadlužení by mohl ostatní nutit pouze k vyšším úsporám nebo k urychlení splácení vlastních dluhů. Za těchto okolností může být aktivita každé jednotlivé centrální banky neschopná zabránit globálnímu deflačnímu trendu,“ domnívají se analytici HSBC.

Podle Richarda Duncana z Blackhorse Asset Management se kvůli QE nafoukla obrovská úvěrová bublina, která by po splasknutí mohla způsobit extrémní deflaci po celém světě. Podobně uvažují i lidé z HSBC a nevěstí kvůli tomu mnoho dobrého. „Ve standardním ekonomickém cyklu vede aktivita k inflaci. V prostředí po splasknutí bubliny, kdy se zadlužení pohybuje vysoko a panuje snaha o jeho redukci, platí opak: příliš nízká inflace zvyšuje reálnou hodnotu dluhů, což ztěžuje jejich splácení a, v důsledku, doléhá na poptávku a aktivitu.“ Názorným příkladem je stagnace Japonska, které se s deflací potýká už od poloviny 90. let.

(Zdroje: CNBC, HSBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data