Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stimulující centrální banky pouze vyvážejí deflaci

Stimulující centrální banky pouze vyvážejí deflaci

31.12.2013 12:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka se svojí 200miliardovou palbou proti silné koruně připojila k deflačním válkám, které nastoupily po těch měnových. I tak by se dal interpretovat široce diskutovaný krok ČNB, alespoň podle banky HSBC.

Její analytici v nedávno vydané zprávě poukazují na skutečnost, že navzdory záplavě levných peněz, kolujících ve světovém finančním systému díky kvantitativnímu uvolňování a dalším stimulačním opatřením centrálních bank, se inflace drží znepokojivě nízko. Vysvětlení by podle HSBC mohlo spočívat v tom, že centrální banky skrze divoce rozjeté tiskařské lisy exportují deflaci.

„Je to monetární verze měnových válek. Místo likvidace deflačních trendů měnová stimulace centrálním bankám pouze umožňuje vyvážet deflaci do dalších částí světa,“ uvádí se ve zprávě banky pro investory.

Kvantitativní uvolňování řady velkých centrálních bank doprovází pokles směnného kurzu jimi spravovaných měn, který následně vede ke zvýšení inflace v „domovských“ státech QE. „Avšak na každý pokles hodnoty jedné měny nevyhnutelně připadá nárůst hodnoty jiných měn. A těm, kteří se potýkají s ´nechtěným´ posilováním kurzu, se inflace dostala pod očekávání nízko a často na nižší než chtěnou úroveň,“ uvedla HSBC s odvoláním na nižší než očekávanou inflaci v eurozóně ve druhé polovině roku 2013.

Evropská centrální banka se vyhnula novému kolu stimulace (v jejím podání nazvané LTRO), avšak americký Fed nadále na trhy chrlí desítky miliard dolarů měsíčně a Bank of Japan v dubnu začala s vlastním rozsáhlým programem nákupů aktiv všeho druhu. „Jestliže nekonvenční měnová politika funguje hlavně skrze směnný kurz, spíš než k vyléčení dezinflačních tlaků slouží primárně k jejich exportu. Je stále jasnější, že monetární stimulace jedné země je koulí na noze jiné,“ uvádí se ve zprávě HSBC. Ta také připomíná, že s výjimkou Japonska, jehož měna klesla v uplynulém roce nejvíc, všude ve světě došlo k neočekávanému poklesu inflace.

V prostředí nulových úrokových měr slouží měnová stimulace pouze k umělému zvyšování cen aktiv, aniž by však zrychlovala hospodářský růst. „Pokud mají společnosti, domácnosti i vlády plné ruce práce s oddlužováním, měnová stimulace nemusí padnout na úrodnou ekonomickou půdu. Pokud panuje nejistota ohledně dlouhodobé fiskální situace, růst státního zadlužení by mohl ostatní nutit pouze k vyšším úsporám nebo k urychlení splácení vlastních dluhů. Za těchto okolností může být aktivita každé jednotlivé centrální banky neschopná zabránit globálnímu deflačnímu trendu,“ domnívají se analytici HSBC.

Podle Richarda Duncana z Blackhorse Asset Management se kvůli QE nafoukla obrovská úvěrová bublina, která by po splasknutí mohla způsobit extrémní deflaci po celém světě. Podobně uvažují i lidé z HSBC a nevěstí kvůli tomu mnoho dobrého. „Ve standardním ekonomickém cyklu vede aktivita k inflaci. V prostředí po splasknutí bubliny, kdy se zadlužení pohybuje vysoko a panuje snaha o jeho redukci, platí opak: příliš nízká inflace zvyšuje reálnou hodnotu dluhů, což ztěžuje jejich splácení a, v důsledku, doléhá na poptávku a aktivitu.“ Názorným příkladem je stagnace Japonska, které se s deflací potýká už od poloviny 90. let.

(Zdroje: CNBC, HSBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data