Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drobní investoři se stále bojí akcií. Vydrží rally bez nich?

Drobní investoři se stále bojí akcií. Vydrží rally bez nich?

09.01.2014 15:40
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Americká akciová rally, v jejímž rámci index S&P 500 v uplynulém roce posílil téměř o 30 %, zatím výrazně nepřilákala drobné investory z řad desítek milionů domácností spořících si na důchod. A to by podle deníku Wall Street Journal mohl být problém.

Podle společnosti Lipper, jež monitoruje kapitálové pohyby na finančních trzích, přiteklo do amerických podílových fondů zaměřených na akcie v uplynulých 12 měsících něco přes 60 mld. USD, což představuje první kladnou meziroční bilanci od roku 2005. Rozbor dat s ohledem na historický vývoj ale odhaluje slabinu, která některým analytikům dělá delší dobu starosti. Vzhledem k tomu, že americké burzy neúnavně překonávají jeden rekord za druhým (index Dow Jones Industrial Average loni dosáhl přes 50 absolutních maxim), by do fondů měla téct mnohem větší kvanta peněz.

„Je překvapující, že lidé jen tak zlehka zkouší vstupovat na trh, který od svých minim vystoupal o tolik výš,“ tvrdí Jeff Tjornehoj, který má v Lipperu na starosti americké akcie. Podle něj by se dalo očekávat mnohem větší nadšení.

Ve srovnání s předchozími dramatickými vzestupy trhu připomíná dosavadní návrat k akciím spíš jen nesmělé koketování, obzvlášť když se vezme v úvahu, že Dow Jones v roce 2013 posílil nejvíc od roku 1996. V letech 2006-2012 investoři z akciových podílových fondů stáhli 451 mld. USD, z toho 126 mld. USD v roce 2012. Loňský příliv tak v porovnání vypadá jako nepatrný pramínek po silném protiproudu. Do čísel nejsou započítány indexové akcie – ETF, jejichž popularita v posledních letech výrazně vzrostla.

Navzdory známkám toho, že ekonomika nabírá na obrátkách a že spanilá jízda indexů do nových výšin bude nadále pokračovat, se mnoho obyčejných Američanů drží od akcií dál. V řadě případů je od investic odrazují velké ztráty utrpěné během finanční krize. Vzpomínka na prudké pády titulů napříč trhem z roku 2008 je v paměti milionů lidí stále čerstvá.

Někteří analytici a manažeři fondů se domnívají, že Dow Jones i S&P 500 mají před sebou další nárůsty, k nimž by měl přispět právě postupný, i když pomalý návrat drobných investorů. Ve prospěch akcií prý mluví špatná výkonnost komodit a dluhopisů z posledních měsíců, nízké úrokové sazby a také slušný stav ekonomiky. Jinými slovy, akcie jsou předurčeny k úspěchu, protože na finančním trhu neexistuje alternativa.

Skeptičtější hlasy tvrdí, že vlažný vztah domácností k akciovému trhu bude omezovat potenciál probíhající rally. Poukazují na to, že akciový apetit drobných investorů v průběhu loňského roku navzdory vzestupu burz oslaboval. Data Lipperu ukazují, že největší příliv prostředků připadl na leden a že od konce června se průměrné týdenní přírůstky oproti prvnímu pololetí scvrkly na polovinu.

Alespoň podle jednoho indikátoru by se nálada drobných investorů mohla zlepšovat. Koncem prosince jejich zájmové sdružení oznámilo, že jím měřený index býčího postoje vystoupal na nejvyšší hodnotu od ledna 2011.

Z větší ochoty vložit víc na burzu nicméně nemusí nejvíc profitovat podílové fondy. Investoři se naučili pracovat s jinými nástroji, případně spoléhat na jiné země světa. V letech 2006-2012 do amerických akciových ETF přiteklo 353,5 mld. USD. V prvních 11 měsících loňského roku pak tyto nástroje přilákaly dalších 86 mld. USD. Hedgeový fond BlackRock odhaduje, že kolem 65 % amerických ETF je v držení finančních poradců zastupujících menší klienty či přímo drobných investorů. Do akciových podílových fondů zaměřujících se na trhy mimo USA v prvních 11 měsících loňského roku přiteklo 97 mld. USD.

(Zdroje: WSJ, Lipper, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data