Dovolím si oponovat.
Total social financing as % of GDP se vážně překládá jako "odhadovaná výše všech dluhů ve společnosti mimo dluh centrální vlády"? Zajímavé. Jinak pro zajímavost, dluhy Japonska jsou hodně přes 200% HDP, mají tam anemický růst, vybuchlou jaderku, nejvíce nejstarších lidí na zeměkouli, ale jinak jsou naprosto v pohodě a mají jeden z nejvyšších životních standardů na zemi včetně velmi drahého bydleni na velmi omezených ostrovech, prakticky bez nerostů, kdy musí téměř všechny energie dovážet.
Čína roste v HDP každoročně stabilně 7-10% už snad 20 let, má snad největší zásoby nerostů i vzácných prvků na světě, navíc teď podmínečně upustila od politiky 1 dítěte, takže už jsou na cestě budoucí noví pracovníci a počet obyvatel dále poroste, což je důležité z pohledu spotřeby, výroby i placení dluhů.
Prakticky někde po r. 2030 dokonce předstihne i USA, nejsilnější ekonomiku světa.
To hlavní, co by Číně mohlo způsobit zásadní problémy by byl bankrot USA, protože Čína je jejich ZDALEKA největší věřitel.
Čas rovněž ukáže, kdo měl pravdu a kdo na tom vydělal i prodělal.
Kolemjdoucí

Dluh Japonska je sice hodně přes 200% HDP, ale je to dluh včetně dluhu vlády, takže to nelze jednoduše porovnat. Japonsko by už v pohodě nebylo, kdyby tak bezhlavě netisklo peníze. A to se Japonsko dostalo do problému proto, že mělo podíl investic na HDP 35%, v Číně je to bezprecedentních 50% (některé zdroje uvádějí až 70%). Zkrátka jsem k vývoji v Číně skeptický. Naopak z krachu USA Číně nebezpečí nehrozí, neboť USA zkrachovat nemohou, své závazky "poctivě" uhradí natištěnými penězi.
Josef
