Největším konkurentem Benziny se stane maďarský holding . Ten v Česku od italské společnosti ENI kupuje síť čerpacích stanic Agip. už vlastní benzinky značky Pap Oil a Slovnaft. Holding stanice vymění za rafinerii Mantova a některé benzinky v Itálii.
Obchod roku na českém maloobchodním trhu s pohonnými hmotami je téměř hotov. Maďarský ropný holding získá od italské společnosti ENI její českou síť 124 čerpacích stanic Agip. Koncern ovládaný maďarským státem se tak po firmě Benzina stane dvojkou zdejšího trhu. Informaci o podpisu smlouvy mezi oběma společnostmi potvrdilo HN několik na sobě nezávislých zdrojů. „Principem je, že nikdy nekomentujeme spekulace,“ řekl HN mluvčí Tamás Berzi.
Maďarský holding v Česku vlastní 125 benzinek značky Pap Oil a prostřednictvím dceřiné společnosti také 24 čerpacích stanic Slovnaft. Díky síti Agipu se s téměř třemi stovkami pump stane největším konkurentem Benziny, která jich v Česku provozuje necelých 340, a patří jí tak přibližně desetina trhu. Nákup dalších čerpacích stanic v Česku plánovala maďarská společnost poslední dva roky. „Ve střednědobém horizontu by chtěla zdvojnásobit současný přibližně pětiprocentní podíl na tomto trhu,“ uvedl k dalším plánům mluvčí Slovnaftu Anton Molnár v roce 2012. Tehdy firma získala čerpací stanice Pap Oil.
Podle informací HN nebude za pumpy Agipu v Česku platit hotově. Součástí smlouvy je totiž výměna českých čerpacích stanic za italskou rafinerii Mantova, kterou Maďaři vlastní a již chtějí už od loňského roku zavřít z důvodu „nepříznivého ekonomického prostředí“. má také společnosti ENI údajně přenechat část svých italských benzinových stanic. O odchodu z českého trhu již Italové uvažovali delší dobu. Jejich zdejší pumpy Agip jsou totiž ztrátové a zisk firmě nepřináší ani třetinový podíl v České rafinérské, kterou vlastní dohromady s polským . Také tento podíl chtějí Italové prodat, předkupní právo na něj má právě Orlen.
I ten o pumpy Agip usiloval: chtěl jimi posílit Benzinu, kterou ovládá přes skupinu . Polákům tak utekla šance, jak významně zlepšit svoji pozici na maloobchodním trhu pohonných hmot a zároveň plně ovládnout české rafinerie. Orlen totiž také jedná s českým státem o spojení státních ropných podniků Čepro a Mero s Českou rafinérskou. V tomto novém petroholdingu si Poláci přejí držet kontrolní podíl.
(Zdroj: HN)

Související články na IHNED.cz
Na nákup potravin i v noci. Lukoil zavede na benzínkách nonstop prodejny Žabka
Lukoil potrápily vyšší daně. Ropnému gigantu klesl zisk o 12 procent
Pumpaři nečekaně ocenili šéfa finančních kontrolorů. Knížka zvolili osobností roku