Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Past likvidity aneb co (ne)způsobuje inflaci v USA?

Past likvidity aneb co (ne)způsobuje inflaci v USA?

22.05.2014 18:16
Autor: Martin Novotný, Patria Finance

Na finanční krizi reagovala americká centrální banka začátkem roku 2009 velmi nekonvenční monetární politikou kvantitativního uvolňování. Od ledna roku 2009 do prosince 2013 narostla rozvaha Federálního rezervního systému o 3,5 bilionu USD, a to zejména v důsledku programu odkupu aktiv od finančních institucí (Long-Scale Asset Purchase). Cílem kvantitativního uvolňování, kterého se dosud uskutečnila prozatím 4 kola, je zvýšení likvidity na trhu zápůjčních fondů a snižování úrokových sazeb za účelem stimulace ekonomiky.

V předkrizových letech každé zvýšení nabídky peněz (v USA měřeno měnovým agregátem M0) o 1 procento způsobilo růst inflace o 0,54 procent. V období od prosince roku 2008 do prosince 2013 vzrostl měnový agregát M0 celkem o 40,29 procent, průměrný roční růst dosahoval 8,06 procenta. Podle výše uvedené logiky by tedy roční inflace v USA v uvedených letech měla činit 4,35 procent. Toho se obávala jak odborná veřejnost, tak média, jejich obavy však musely být naopak brzy namířeny k blížící se hrozbě deflace.

Janet Yellen, v té době předsedkyně FEDu v San Franciscu, se v roce 2009 na zasedání FOMC vyslovila, že není důvod obávat se razantního nárůstu inflace, která by byla způsobena uvolněnou měnovou politikou americké centrální banky. Tlak na zvýšení cen a mezd byl v té době velmi malý, jelikož se v ekonomice nacházelo velké množství nevyužitých zdrojů. Také peněžní multiplikátor (viz graf níže) byl značně oslaben, finanční instituce držely z opatrnostních a regulačních důvodů významnou část volných prostředků v rezervách místo poskytování úvěrů.

000000000
Tento jev, při kterém nedochází k významnému růstu cenové hladiny ani při extrémním rozvolnění měnové politiky a razantním navýšení nabídky peněz, se nazývá past likvidity. Zvýšená nabídka peněžních prostředků byla plně absorbována trhem, jelikož finančními institucemi byla upřednostňována držba hotovosti před investicí. Náklady obětované příležitosti neinvestovaných peněz byly nulové – FED snížil svou klíčovou sazbu k technické nule. Výnosy z finančních aktiv se snižovaly při současném zvýšení rizika, investoři tedy navyšovali své zásoby hotovosti na úkor jejich investičních portfolií. Analytik St. Louiské pobočky FEDu Yi Wen ve svém výzkumu z roku 2013 ukázal, že program nákupu aktiv LSAP v tempu, které FED zvolil, může snížit reálnou úrokovou míru až o 2 procenta, avšak nebude mít výrazný vliv na snížení nezaměstnanosti či na výši kapitálových investic. K mírnému snížení nezaměstnanosti ale skutečně došlo - nezaměstnanost v USA dosahovala v dubnu letošního roku 6,3 % oproti lednovým 6,6 %, toto zlepšení však bylo způsobeno zejména snížením míry participace na trhu práce. Výzkum uvádí, že program FEDu na odkupu aktiv může mít vliv na pokles cenové hladiny právě prostřednictvím „trade-off“ vztahu mezi hotovostí a investičními portfolii.

Právě výše uvedená logika stojí za faktem, že zvýšení úrokové míry by mělo v současné situaci za následek zvýšení inflace. Za běžných podmínek ke zvýšení inflace naopak vede snížení úrokové sazby. Ta způsobí pokles mezního sklonu k úsporám, ke zvýšení spotřeby a investic a tím i inflace. Pokud se však ekonomika nachází ve fázi odeznívající recese a pasti likvidity, snížení úrokové míry naopak v investorech vyvolá obavy o výnosnost jejich finančních aktiv a začnou považovat hotovost za lepšího uchovatele hodnoty.

000000000000000
Inflace, která začala znovu klesat na začátku roku 2012, byla výrazně nižší, než 2% inflační cíl Federal Open Market Committee. V lednu 2014 FOMC ve výhledu zlepšujícího se stavu ekonomiky poprvé mírně utáhla kohoutek odkupu aktiv, kdy z hodnoty 85 miliard USD snížila tempo na 75 miliard USD měsíčně. Úrokové sazby však komise zanechala na nejnižší možné úrovni s konstatováním, že na těchto hodnotách zůstanou zřejmě ještě déle, než do té doby signalizovala. V současné chvíli inflace pomalu směřuje do pásma 2 %, které bylo stanoveno jako inflační cíl pro další období. Její signifikantní zrychlení však budeme moci pozorovat až v případě výraznějšího poklesu poptávky po hotovosti, tedy v okamžiku, kdy FED zvýší inflační očekávání modifikací základní úrokové sazby směrem nahoru.

Zdroj: St.Louis FED

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
14:01Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
12:26Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
11:28Nová vzpruha nepřichází, krátkodobý růst se unavil  
11:03USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
10:10Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
9:32Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
9:26Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
9:11Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university