Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna klimatu a zruinovaní investoři

Změna klimatu a zruinovaní investoři

25.6.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Kolik fosilních paliv nakonec spálíme? To není jen otázka pro ty, kteří se zajímají o změnu klimatu. Zajímat by to mělo rovněž investory, a to i v případě, že se domnívají (podle mého názoru absurdně), že celé zkoumání klimatických změn je jen jeden velký podvod. Měli by se ptát, co by se stalo s investicemi do těžby a průzkumu v případě, že by politici jednali podle toho, co klimatické změně říkají. Co by to udělalo s firmami, které mají zásoby fosilních paliv a investují do hledání dalších rezerv? Je možné, že veškeré tyto výdaje jsou jen vyhazováním peněz, které by měly většího užitku jinde?

Carbon Tracker, Grantham Research Institute a Environment at the London School of Economics vytvořily analýzu zabývající se spalováním fosilních paliv. Její závěr je jednoduchý: Toto spalování je neslučitelné s cíly, které si vlády stanovily v oblasti klimatických změn. Pokud by tedy investoři postupovali konzervativně, museli by snižovat hodnotu rezerv a návratnost investic v celém energetickém sektoru. Je totiž možné, že hodně z nich nakonec nebude výnosných. Podle World Energy Outlook 2012 by spálení existujících rezerv znamenalo vypuštění 2 860 gigatun oxidu uhličitého. To je ale asi třikrát více, než kolik by bylo slučitelné se současnými emisními cíly. Spálení těchto rezerv by totiž zvedlo globální teplotu o více než 3 stupně Celsia.

Co to vše znamená pro firmy obchodované na akciovém trhu? Jejich rezervy dosahují ekvivalentu 762 gigatun emisí, tedy asi čtvrtiny celku. Zbytek drží neobchodované firmy, zejména státem vlastněné společnosti. Obchodované společnosti také plánují zvýšit objem svých rezerv o 1 500 gigatun. Pokud bychom k nim ale přiřadili čtvrtinu toho, co je možné spálit podle současných emisních cílů, nemohly by vytěžit více než třetinu existujících rezerv. Něco se tedy bude muset změnit. Buď svět nedodrží svůj slib a nebude se snažit o udržení emisí na stanovené hranici, nebo energetické firmy investují do nevyužitelných zdrojů. Investoři implicitně sázejí na druhou alternativu.

Energetické firmy jsou si problému dobře vědomy. Například ExxonMobil uvádí, že podle něho není scénář nízkých emisí pravděpodobný. Společnost říká, že náklady by v takovém případě byly příliš vysoké a „zejména chudší společnosti by nebyly ochotny je nést“. Svět se tak nyní nachází ve stavu extrémního pnutí. Vlády se zavázaly, že budou změnu klimatu brát vážně. To znamená, že by muselo dojít k razantní změně energetického mixu a snížení emisí. Velké energetické firmy se ale nedomnívají, že k tomu dojde. Podle nich bude vývoj setrvačný a spáleny budou současné i nové rezervy fosilních paliv. Investoři si musí tipnout, kdo bude mít pravdu. V klimatickém kasinu činíme velmi rizikové sázky.

Uvedené je výtahem z „A climate fix would ruin investors“, autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT

 

 


Čtěte více:

Kolik platí USA za klimatické změny? A lze na výkyvech počasí vydělat?
24.6.2014 18:15
Spojené státy budou v příštích 25 letech čelit miliardovým ztrátám způ...
Norský obří fond mění svojí strategii na více agresivní, chce větší výnos
25.6.2014 11:38
Norský obří investiční fond v úterý oznámil, že svoje aktiva ve výši 8...
Singapur chce nahradit Londýn v pozici střediska obchodování se zlatem, pomoci má speciální kontrakt
25.6.2014 16:45
Singapurská burza ve snaze zvýšit svůj vliv na světové trhy hodlá zahá...
Propad americké ekonomiky se prohlubuje, HDP po revizi -2,9 procenta!
25.6.2014 14:40
Výkon americké ekonomiky v prvním kvartále nepřestává negativně překva...

Váš názor
  •  
    26.6.2014 11:39

    V casoch Edisona sa vyrabali tony sviecok a firmy, ktore ich produkovali rozhodne nepocitali s tym, ze casom skrachuju (ci zmenia sortiment) kvoli elektrike. Ani v dobe, kedy uz elektrifikacia zacinala naberat obratky, este vyroba sviecok nebrzdila.. Preco by to tentokrat nemalo byt odlisne? Energiu potrebujeme, takze je i otazkou ceny, ci a kedy nejaky iny zdroj fosilne paliva nadobro prevalcuje..
    Eco
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data