Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norský obří fond mění svojí strategii na více agresivní, chce větší výnos

Norský obří fond mění svojí strategii na více agresivní, chce větší výnos

25.06.2014 11:38
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Norský obří investiční fond v úterý oznámil, že svoje aktiva ve výši 884 mld. USD bude spravovat agresivněji než dosud po dobu příštích 3 let. Bude kupovat větší podíly ve společnostech a zvětšovat své portfolio nemovitostí.

Největší fond na světě také oznámil, že skoro zdvojnásobí své investice do technologií přátelských k životnímu prostředí na 50 mld. NOK (cca. 8 mld. USD). Fond se snaží využít své velikosti a dlouhodobosti své strategie k dosažení vyšších výnosů díky akciovým trhům, které silně rostly a zároveň výnosových měr dluhopisů které jsou nízké. Zdá se také, že na fond jsou vyvíjeny tlaky norskou vládou, aby propagovaly odpovědné investování – které by pomohlo snížit objem skleníkových plynů.

Fond, který investuje jen do akcií, dluhopisů a nemovitostí vydělal 15,9 % ve svých investicích jen loňský rok. Za poslední dekádu zhodnotil svá aktiva o 6,3 %. Oznámení změny investiční strategie přichází v době, kdy normálně fond vyhlašuje svojí investiční strategii na léta 2014 – 2016.

fund

Fond, který byl založen v roce 1990, za účelem zhodnocení určité části výnosů norské vlády z ropy mimo Norsko pro budoucí generace Norů a zamezení přehřívání norské ekonomiky. Ve svém prohlášení fond dále uvedl, že již nebylo možné jen tupě replikovat akciové indexy místo toho, aby fond využil situace na trhu a došel si pro lepší potenciální výnos.

Fond očekává, že do konce roku 2016 bude držet podíl 5 % nebo více ve 100 společnostech, což je značný nárůst proti 45 společnostem loňský rok. Fond je limitován vládou, která stanovila, že fond nesmí vlastnit více než 10 % celé společnosti.

Jedno procento celého fondu (tedy zhruba 9 mld. USD) chce proinvestovat do realit každý rok po dobu tří let. V současné době představují nemovitosti zhruba 1,2 % celkového portfolia. Ale nařízení vlády povoluje podíl až 5 %, proto dochází k navýšení investic do nemovitostí hlavně ve světových městech jako New York, Washington, Boston nebo Paříž.

Investice fondu vzrostly na hodnotě pod vedením Yngve Slyngstada, šéfa Norges Bank Investment Management, který přišel do fondu v roce 1998. V roce 2008 se stal i CEO a postavil nové akciové portfolio. Tak se objem akcií v rámci celého fondu zvýšil ze 42 % na 61 %. Více diverzifikoval celé portfolio do menších společností a do rozvíjejících se trhů, ale přesto zůstalo koncentrováno v Evropě a Americe. Největší podíly má fond ve společnostech z Evropy např. Nestlé (69,85 CHF, -0,29%), Novartis (90,53 USD, 0,07%), HSBC (6,04 GBP, -0,18%) Holdings, Vodafone Group nebo Royal Dutch Shell (30,15 EUR, -0,81%).

Fond byl pod tlakem environmentalistických skupin a některých politických stran k tomu, aby omezil investice do špinavých zdrojů energie jako ropa, plyn nebo uhlí a namísto toho investoval do zelených technologií. Norská vláda však těmto tlakům vzdorovala a vytvořila panel odborníků, aby tento požadavek prověřil. Nicméně změnu ve strategii fondu označil jeden představitelů environmentalistů stále za nedostatečně ambiciózní. Fond oznámil, že bude vyhledávat společnosti nebo investice, které se aktivně podílejí na vývoji obnovitelných zdrojů energie, energetické efektivitě, kontrole znečištění, hospodaření s vodou nebo odpadový management.

Ministr řekl, že investice do zelených technologií existují jen krátce, ale i tak ilustrují, že investování do pouze úzkého sektoru může znamenat značné zvýšení rizika směrem dolů ve srovnání s investováním do širšího spektra, který trh nabízí.

Zdroj: Dealbook


Váš názor
  • Jen tak dál
    25.06.2014 13:15

    a více takových zpráv. Všichni investovat agresivně, nahnat ještě hejly, kteří byli doteď mimo a budu moct začít vyprodávat svoje portfolio. :D
    Peté13
Aktuální komentáře
24.02.2020
13:03Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu  
12:14Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu  
11:25Piráti žádají americké politiky a akcionáře CETV o prošetření rizik prodeje mediání skupiny do rukou PPF Petra Kellnera
11:11Únorová podnikatelská nálada v Německu: Nečekané zlepšení, virus se ale ještě plně nepromítl
10:35Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
10:30ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:00Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
9:13Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
9:11Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
8:49Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně
8:45Evropské trhy zřejmě v úvodu výrazně klesnou. Koronavirus se šíří v Itálii i ve světě  
8:44UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem
8:30Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru
8:00SAZKA Group a.s. - Announcement of the first coupon payment
5:42Mamka s taťkou na epické akciové dráze
23.02.2020
9:33Víkendář: Slunce na jihu, hory na severu, strach a nedůvěra mezi tím
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo