Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Norský obří fond mění svojí strategii na více agresivní, chce větší výnos

Norský obří fond mění svojí strategii na více agresivní, chce větší výnos

25.6.2014 11:38
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Norský obří investiční fond v úterý oznámil, že svoje aktiva ve výši 884 mld. USD bude spravovat agresivněji než dosud po dobu příštích 3 let. Bude kupovat větší podíly ve společnostech a zvětšovat své portfolio nemovitostí.

Největší fond na světě také oznámil, že skoro zdvojnásobí své investice do technologií přátelských k životnímu prostředí na 50 mld. NOK (cca. 8 mld. USD). Fond se snaží využít své velikosti a dlouhodobosti své strategie k dosažení vyšších výnosů díky akciovým trhům, které silně rostly a zároveň výnosových měr dluhopisů které jsou nízké. Zdá se také, že na fond jsou vyvíjeny tlaky norskou vládou, aby propagovaly odpovědné investování – které by pomohlo snížit objem skleníkových plynů.

Fond, který investuje jen do akcií, dluhopisů a nemovitostí vydělal 15,9 % ve svých investicích jen loňský rok. Za poslední dekádu zhodnotil svá aktiva o 6,3 %. Oznámení změny investiční strategie přichází v době, kdy normálně fond vyhlašuje svojí investiční strategii na léta 2014 – 2016.

fund

Fond, který byl založen v roce 1990, za účelem zhodnocení určité části výnosů norské vlády z ropy mimo Norsko pro budoucí generace Norů a zamezení přehřívání norské ekonomiky. Ve svém prohlášení fond dále uvedl, že již nebylo možné jen tupě replikovat akciové indexy místo toho, aby fond využil situace na trhu a došel si pro lepší potenciální výnos.

Fond očekává, že do konce roku 2016 bude držet podíl 5 % nebo více ve 100 společnostech, což je značný nárůst proti 45 společnostem loňský rok. Fond je limitován vládou, která stanovila, že fond nesmí vlastnit více než 10 % celé společnosti.

Jedno procento celého fondu (tedy zhruba 9 mld. USD) chce proinvestovat do realit každý rok po dobu tří let. V současné době představují nemovitosti zhruba 1,2 % celkového portfolia. Ale nařízení vlády povoluje podíl až 5 %, proto dochází k navýšení investic do nemovitostí hlavně ve světových městech jako New York, Washington, Boston nebo Paříž.

Investice fondu vzrostly na hodnotě pod vedením Yngve Slyngstada, šéfa Norges Bank Investment Management, který přišel do fondu v roce 1998. V roce 2008 se stal i CEO a postavil nové akciové portfolio. Tak se objem akcií v rámci celého fondu zvýšil ze 42 % na 61 %. Více diverzifikoval celé portfolio do menších společností a do rozvíjejících se trhů, ale přesto zůstalo koncentrováno v Evropě a Americe. Největší podíly má fond ve společnostech z Evropy např. Nestlé (69,85 CHF, -0,29%), Novartis (90,53 USD, 0,07%), HSBC (6,04 GBP, -0,18%) Holdings, Vodafone Group nebo Royal Dutch Shell (30,15 EUR, -0,81%).

Fond byl pod tlakem environmentalistických skupin a některých politických stran k tomu, aby omezil investice do špinavých zdrojů energie jako ropa, plyn nebo uhlí a namísto toho investoval do zelených technologií. Norská vláda však těmto tlakům vzdorovala a vytvořila panel odborníků, aby tento požadavek prověřil. Nicméně změnu ve strategii fondu označil jeden představitelů environmentalistů stále za nedostatečně ambiciózní. Fond oznámil, že bude vyhledávat společnosti nebo investice, které se aktivně podílejí na vývoji obnovitelných zdrojů energie, energetické efektivitě, kontrole znečištění, hospodaření s vodou nebo odpadový management.

Ministr řekl, že investice do zelených technologií existují jen krátce, ale i tak ilustrují, že investování do pouze úzkého sektoru může znamenat značné zvýšení rizika směrem dolů ve srovnání s investováním do širšího spektra, který trh nabízí.

Zdroj: Dealbook


Váš názor
  • Jen tak dál
    25.6.2014 13:15

    a více takových zpráv. Všichni investovat agresivně, nahnat ještě hejly, kteří byli doteď mimo a budu moct začít vyprodávat svoje portfolio. :D
    Peté
Aktuální komentáře
12.12.2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data