Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolik platí USA za klimatické změny? A lze na výkyvech počasí vydělat?

Kolik platí USA za klimatické změny? A lze na výkyvech počasí vydělat?

24.6.2014 18:15
Autor: Michal Putna, Patria Online

Spojené státy budou v příštích 25 letech čelit miliardovým ztrátám způsobeným ničivými hurikány a jinými přírodními katastrofami, které jsou spojovány s globální změnou klimatu. Nově zveřejněná studie, na které spolupracoval například bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg, nebo americký ministr financí v Bushově administrativě Henry Paulson, kalkuluje náklady spojené s klimatickými změnami v USA. „Jedná se o nejpropracovanější analýzu, která kdy byla v oblasti potenciálních škod způsobených klimatickými změnami vypracována,“ zhodnotil studii klimatolog Michale Oppenheimer z Princeton University.

Studie mapující rizika klimatických změn byla představena necelé tři týdny poté, co prezident Obama vyhlásil novou politiku boje proti skleníkovým plynům. Podle ní by USA měly do roku 2030 snížit emise CO2 o 30 % oproti stavu z roku 2005. Jaké náklady tedy budou muset Američané kvůli změnám klimatu v příštích letech zaplatit?

Škody na domech a majetku způsobené hurikány a (pobřežními bouřemi) budou stát 35 mld. USD, o 14 % poklesne výnos zemědělských plodin, účet za elektřinu v období velkých veder (náklady na klimatizaci) se vyšplhá na 12 miliard dolarů ročně, deset miliard budou kvůli suchu každý rok tratit zemědělci, díky vlnám velmi teplého počasí se dočasně sníží produktivita práce, v některých oblastech USA (Southwest, Midwest, Southeast) nebude možné vykonávat venkovní práce, propadne se stavební výroba,…

Kromě strachu z přírodních pohrom představují klimatické změny také možnost zajímavé investice, která přináší vítanou diverzifikaci investičního portfolia. Existuje relativně mladá třída aktiv, která umožňuje investorům nakupovat dluhopisy – tzv. climate bonds (zelené dluhopisy), které investují do boje s klimatickými změnami a současně vyplácejí v pravidelných intervalech zajímavý kupón.

Zelené dluhopisy se dělí do několika tematických kategorií dle oblasti pomoci, na kterou se zaměřují (zemědělství, deštné pralesy, znečištění vody, aj.). Emitent cenného papíru (vláda, místní samospráva, banka, korporace) se zavazuje využít získané prostředky na opatření zmírňující dopady klimatických změn (v minulosti např. na protipovodňové hráze v deltě Nilu, záchranu Velkého bariérového útesu, vybudování systému zavlažování, apod.). Samostatnou kategorií v rámci zelených dluhopisů jsou velmi populární tzv. Forest bonds zaměřené na ochranu deštných pralesů po celém světě.

V roce 2013 bylo do zelených dluhopisů investováno celkem 346 miliard amerických dolarů a většina emitovaných dluhopisů měla nejvyšší investiční rating, jak ukazuje níže uvedená tabulka.

klima
Zdroj: Climate Bonds Initiative, Reuters


Čtěte více:

Stříbro: Čtrnáct dní a dvanáct procent
24.6.2014 11:14
Drahé kovy jsou investory vnímány jako „bezpečný přístav“. Chrání prot...
Raketový nárůst prodejů o 19 % - americký realitní trh znovu pozitivně překvapuje
24.6.2014 16:28
Růst prodejů nových domů se čekal, ale pouze o 1,6 procenta. Namísto t...
Dubajská burza zažila jeden z největších poklesů
24.6.2014 16:41
Dubajská burza se v úterý značně propadla. Rozšířila tak nedávné ztrát...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data