Index cen průmyslových výrobců v eurozóně se v květnu meziměsíčně snížil o 0,1 procenta oproti očekávané stagnaci. Klesaly zejména ceny energií a to o 0,3 procenta. Zboží běžné spotřeby kleslo na cenách o 0,1 procenta. Stagnaci vidíme u meziproduktů a kapitálového zboží, zatímco zboží dlouhodobé spotřeby zdražilo o nepatrných 0,1 procenta.

Meziročně ceny klesají, ale jejich pokles letos postupně zvolňuje. V květnu to bylo o 1,0 procento, zatímco v dubnu ceny klesaly o 1,2 procenta. Stále platí, že za velkou částí této deflace stojí energie. Bez nich by index klesal meziročně pouze o 0,2 procenta.
Regionálně je výrobní deflace nejsilnější v Belgii, kde jsou ceny níž o 4,8 procenta. Výrazně ceny klesají také na Kypru nebo na Slovensku. Jádro eurozóny hlásí mírnější deflaci, když v Německu ceny klesají o 0,7 a ve Francii o 0,3 procenta. Růst výrobních cen vykazuje Estonsko, Irsko, a hlavně Řecko (+1,1 procenta).
Výrobní ceny klesají prakticky v souladu s předpoklady. Navíc jde o číslo za květen, které očekávané zítřejší rozhodování ECB nijak neovlivní. Z tohoto pohledu vidíme data jako neutrální pro finanční trhy. Samotný vývoj výrobních cen se však mírně zlepšuje. Stále je tu pokles, který v nejbližším výhledu spotřebitelskou inflaci určitě vzhůru nepožene. Čísla z posledních měsíců ale zvyšují šanci, že deflace ve výrobních cenách dosáhla svého vrcholu. Tomu by nasvědčovaly i rostoucí ceny ropy.