Ceny ropy v minulém týdnu prodloužily svůj krátkodobý sestupný trend trvající zhruba od poloviny června. Brent pokračoval dolů prakticky stejným tempem a dnes se nachází těsně pod 106 dolary za barel. Americká WTI tempo svého poklesu zvýraznila a dostává se na 101,4 dolaru za barel. Ropa už smazala nárůst způsobený Irákem a dál klesá hlavně díky zlepšení názorů na dodávky suroviny.

Produkce v Libyi stoupla na 350 kb/d. Podle zpráv ze státní těžební firmy se tak uvolnění blokády už projevuje na růstu dodávek, které se vrací k normálu. Strach z omezování dodávek klesá rovněž v Iráku, přestože islamisti nadále ovládají velká území. Neměli by však mít sílu ohrozit oblasti klíčové pro dodávky ropy. Na druhou stranu je tu nová izraelská ofenziva proti islamistům v Gaze. Dosavadní bombardování může být předehrou větší akce, ale na trhy toto téma příliš nepůsobí a ropě poskytlo pouze nevýraznou podporu.
Makroekonomická data z posledního týdne nebyla příliš významná, představy o politice centrálních bank se neměnily a ani kauza banky Espírito Santo na ropu neměla velký vliv. Zpráva o amerických zásobách tentokrát směr neudávala. Zásoby ropy klesly zhruba v souladu s odhady a ostatní položky dopadly smíšeně. Na jednu stranu zásoby benzínu stouply namísto očekávaného poklesu, na stranu druhou růst zásob ropných destilátů byl značně nižší, než se čekalo.
Ačkoli se klesající cena ropy už promítla do cen benzínu obchodovaného na ARA, domácí spotřebitelé to ještě nepocítili. Maloobchodní ceny se podle CCS prakticky nezměnily. Natural 95 zdražil o halíř na 36,96 korun a motorová nafta naopak v průměru nepatrně zlevnila na 36,44 korun za litr. Tento vývoj ukazuje na nárůst marží obchodníků, které ale podle nás nadále zůstávají podprůměrné. Mohou tak stále brzdit zlevňování pohonných hmot, ke kterému by mělo v nejbližší době docházet díky pokračujícímu poklesu ceny suroviny.