Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Největší investiční chyba a ozdravný pesimismus

Víkendář: Největší investiční chyba a ozdravný pesimismus

09.08.2014 15:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší investiční chyba

Velká část behaviorálních financí vlastně pomáhá jen bohatším lidem. Ti chudší totiž mají většinu svého majetku, pokud tedy vůbec nějaký mají, v domech, nebo si spoří na účtech. Od devadesátých let přitom profesoři financí vědí to, co už dávno předtím věděli brokeři a finanční poradci. Většina individuálních investorů si vede hůře než trh. Vlastně to není nic překvapivého. Máme totiž méně informací a zkušeností než banky, hedge fondy a další institucionální investoři. Neznamená to však, že všichni individuální investoři prohrávají. Studie ale ukazují, že lépe než indexové fondy si soustavně vede asi jen 5 % investorů.

Proč jsme při našich investičních pokusech tak špatní? Nabízí se řada psychologických vysvětlení. Mezi ně patří nadměrná sebedůvěra, kdy kupujeme či prodáváme akcie bez toho, abychom se zamysleli třeba nad tím, proč je na druhé straně tohoto obchodu někdo s úplně opačným názorem. Máme také tendenci prodávat vítězné akcie příliš brzy, abychom měli své zisky jisté. Ztrátové akcie naopak držíme obvykle příliš dlouho, protože neustále zoufale věříme tomu, že se jejich cena nakonec zvedne. Zaměňujeme informační šum za významný trend. Věříme tomu, že po sérii špatných sázek musí nutně přijít série těch dobrých. Ale jedna chyba stojí nade všemi ostatními: Nedostatečná diverzifikace.

O diverzifikaci se hodně mluví. I tak se nám ale její logika dostává do hlavy překvapivě těžko. Můžeme se koneckonců ptát, jak máme pokořit trh bez toho, aby se naše sázky lišily od trhu? Odpověď je samozřejmě taková, že většinou trh nepokoříme. Ale podle nové studie německých ekonomů, která je založena na databázi týkající se obrovského množství investorů, nám nedostatek diverzifikace ubírá v průměru 4 procentní body návratnosti ročně! Podle této studie jsou efekty ostatních chyb při investování zanedbatelné ve srovnání s důsledky příliš nízké diverzifikace. Je to logické, protože čím více diverzifikujeme, tím menší význam má to, že někdy vybereme špatnou akcii.

Nabízí se ale jedna významná otázka. Co se stane, bude-li příliš mnoho investorů hodně diverzifikovat? Trhy nefungují pouze tak, že snižují riziko. Měly by také zpracovávat informace a posílat kapitál těm firmám, které ho využijí nejlépe. Když se budou všichni snažit diverzifikovat tím, že budou nakupovat indexové fondy, pak počet lidí, kteří zpracovávají informace, klesne k nule. Trhy by se potom staly pouhým kasínem. Možná tedy existuje důvod pro to, že investoři diverzifikují příliš málo. Pokud máte nějaké informace a znalosti, které jiní nemají, možná stojí za to vsadit na ně malou část svého portfolia. Nejlepší rada, kterou behaviorální finance poskytují, ale zůstává stejná: Diverzifikujte.

Ozdravný pesimismus

Odborníci tvrdí, že pesimismus může být někdy přínosný pro naše fyzické a psychické zdraví. Některé studie totiž zjistily, že negativnější pohled na budoucnost pomáhá k delšímu a zdravějšímu životu. „Příliš často se požaduje, aby lidé byli optimisty,“ tvrdí Dilip Jeste, který působí jako profesor psychiatrie na University of California San Diego. Podle něho je ale mnohem lepší držet se vyrovnanějšího pohledu a nevzdávat se pesimistických názorů.

Převažující pohled se dnes stále drží pozitivní psychologie. Žijeme ve světě optimistů a věříme, že pro naše zdraví je důležitý právě optimismus. Výsledkem je celá záplava knih, seminářů a konferencí na toto téma. Ani v práci nechce být nikdo považován za pesimistu. „Podle mého názoru se to ale mění a začínáme chápat, že při rozhodování je třeba obou pohledů,“ tvrdí profesorka psychologie Julie Norem z Wellesley College.

Optimismus i pesimismus mají mnoho podob. Někdo může mít chronickou tendenci k tomu, aby zaujímal pozitivní či negativní postoje ohledně budoucího vývoje. V takovém případě jde o to, zda vidíme sklenice zpola plné či zpola prázdné. Liší se ale i pohledy na to, proč došlo k určitým věcem. Pesimisté kladou při špatných událostech vinu většinou sami sobě, optimisté naopak viní vnější faktory. Existuje i takzvaný defenzivní pesimismus, kdy si záměrně nastavíme naše očekávání nízko. Protikladem je strategický optimismus. Ten se objevuje ve chvíli, kdy hrozí negativní vývoj a my se přemýšlení o něm záměrně vyhýbáme.

Studie publikovaná v časopise Psychology and Aging tvrdí, že starší lidé s pesimističtějším pohledem na budoucnost mají větší pravděpodobnost delšího a zdravějšího života. Tyto závěry jsou vyvozeny z průzkumu týkajícího se 11 000 lidí z Německa. V rámci průzkumu byli lidé dotazováni i na to, jak jsou spokojení se svým životem a jak spokojení budou podle jejich názoru za pět let. Frieder Lang z University of Erlangen-Nürnberg k výsledkům studie říká: „Ti, kteří jsou defenzivně pesimističtější, více investují do prevence a opatření proti negativnímu vývoji. Optimisté o takových věcech obvykle nepřemýšlejí.“

Dr. Jeste k problematice dodává následující: „Měli bychom být více optimisty než pesimisty, ale ne 100% optimisty. Nevím, jaký je ideální poměr, ale může to být 70:30. Méně stresu nám může prospět. Na druhé straně tu je ovšem nonšalantní přístup k možným hrozbám, který může vést k tomu, že na ně nebudeme připraveni.“ Dodává však, že pesimismus může vést k sebenaplňujícímu se proroctví. Pokud si totiž budeme říkat, že neuspějeme, výsledná deprese může mít za důsledek to, že skutečně neuspějeme. Optimismus zase může být nevýhodou ve stresových situacích. Studie z roku 2011, která byla publikována v Journal of Personality and Social Psychology, totiž zjistila, že značně optimističtí lidé se se stresem skutečně vypořádávají hůře.

Prodej jachet nejvyšší od krize

Světoví superboháči se vracejí na oceány. Prodej luxusních jachet se dostává na nejvyšší úrovně od krize, poptávku táhnou zejména zájemci z USA a z Ruska. K růstu prodejů ale přispělo také to, že výrobci a prodejci jachet „zaujali realističtější postoj týkající se jejich cen“. Nejdelší jachtou, která by měla v letošním roce vyplout na moře, je 140 metrů dlouhá Victory od italské firmy Fincantieri. Jde o devátou největší jachtu všech dob, která má sedm palub a šest bazénů, jejichž délka dosahuje až 8 metrů.

Prodejce jachet Chris Cecil-Wright tvrdí, že zájemci o tato plavidla se stále více chovají podle pravidla „méně je více“. To znamená, že je zajímá více kvalita než pouhá velikost lodi. Typická superjachta dnes stojí více než 150 milionů dolarů, v první polovině letošního roku se jich prodalo 221, což je asi o třetinu více než za stejné období minulého roku. Podle Boat International Media bylo dna trhu dosaženo v první polovině roku 2009, kdy se prodalo pouze 74 jachet. Podle některých výrobců se ale celková hodnota prodaných jachet stále pohybuje hluboko pod úrovní běžnou před krizí.

Celému trhu pomohl návrat bohatých Američanů, kteří jsou tradičně nejvýznamnějšími zákazníky. Zájem zákazníků z Evropy je prý stále chladný. Hlavní silou na trhu by se podle některých názorů měla v delším období stát Čína. Nyní ale v této zemi ještě není potřebná infrastruktura. K tomu se přidávají omezení ohledně pohybu obyvatel, takže dosavadní zájem o nákup jachet je u Číňanů omezený. Co se týče vývoje celého trhu, Bob Saxon z International Yacht Collection varuje, že „recese byla tak hluboká, že zlaté dny, které trh prožíval před krizí, už se možná nikdy nevrátí“.

Zdroj: Bloomberg, WSJ, FT


Čtěte více:

Víkendář: Státy blahobytu a povalečů, kolaps Ruska do šesti měsíců
26.07.2014 10:00
Kolaps ruské ekonomiky do šesti měsíců?Spojené státy mají dost sil na ...
Víkendář: Trhy hýbe neviditelná ruka hormonů, Putin celé Ukrajině vlastně pomáhá
02.08.2014 10:00
Evropu konflikt nemine, Putin Ukrajině vlastně pomůžeVývoj na Ukrajině...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.04.2021
16:30Kritik dohody s PPF Petrus Advisers navrhne do dozorčí rady Monety vlastního člena
16:05Chavez: Digitální dolar
14:49Ekonomika letos stoupne o 3,1 procenta. Deficit se prohloubí a veřejný dluh poroste, odhaduje ministerstvo
14:10Investiční bankovnictví (a boom SPAC) pomohlo Goldman Sachs k rekordním výsledkům
13:18JPMorgan skončila kvartál s rekordním ziskem. Vyhlídky úvěrování ale trhy netěší
12:49Peníze na fond obnovy: Evropská komise si od června chce půjčovat 150 miliard eur ročně
11:47Mezinárodní agentura pro energii díky očkování zlepšila výhled poptávky po ropě
11:47Rozjíždí se výsledková sezóna, akcie lehce v plusu  
11:36Průmyslová výroba v EU i v eurozóně v únoru opět klesla
10:52ČNB začne řešit, jak dlouho bude ekonomika potřebovat její podporu, říká Rusnok
9:15Rozbřesk: Odchylka inflace od prognózy ČNB klesá
8:46Evropské burzy mají po zelené Wall Street namířeno do plusu. Více než inflace zajímají výsledky  
8:46Studie Roland Berger: Problémy s nedostatkem čipů neskončí. Poptávku zvýší elektroauta i automatizace řízení
5:58Řešení dluhů, o kterém se moc nehovoří
13.04.2021
22:02S&P 500 je na dalším maximu  
17:38Další fáze cyklu?
17:21Výnosy po inflaci klesly, zprávy o vakcíně nevadí, Nasdaq v čele růstu  
15:23Coinbase IPO: Kryptoměny vstupují na burzu  
15:09Inflace v USA roste, ale obavy nezvedá  
13:58Stratég JPMorgan: Trh obrací. Hodnotové akcie budou vítězit nad růstovými  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bed Bath & Beyond Inc (02/21 Q4, Bef-mkt)
Tesco PLC (02/21 Q4)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:00JPMorgan Chase & Co (03/21 Q1)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (03/21 Q1)
14:00Wells Fargo & Co (03/21 Q1)