Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Trhy hýbe neviditelná ruka hormonů, Putin celé Ukrajině vlastně pomáhá

Víkendář: Trhy hýbe neviditelná ruka hormonů, Putin celé Ukrajině vlastně pomáhá

02.08.2014 10:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropu konflikt nemine, Putin Ukrajině vlastně pomůže

Vývoj na Ukrajině je i nadále v popředí zájmu médií a analytiků. Na stránkách BeyondBrics se tento týden sešly hned dva zajímavé příspěvky. V prvním z nich Jevgen Vorobjov z PISM tvrdí, že až doposud to měli evropští politici lehké s předstíráním toho, že ke krizi na Ukrajině přistupují fundovaným způsobem. Vše se mění s katastrofou letu MH17. „Pokud byste před dvěma týdny řekli diplomatům ze západu, že další oběti konfliktu budou představovat občané EU, považovali by vás za paranoika,“ píše Vorobjov. Sestřelení MH17 je podle něho prvním případem, kdy ruská propaganda propadla. Zároveň se však ukázalo, že smrt lidí z EU není pro Rusko žádnou nepřekročitelnou hranicí. Naopak, jde jen o „přechodný problém“.

Vorobjov varuje před tím, abychom zmíněnou tragédii považovali za něco mimořádného, co se nebude opakovat. Tím bychom ignorovali celý vývoj konfliktu. Ten totiž ukazuje, že „pokud se něco může zhoršit, zhorší se to“. Západ by se na to tedy měl připravit: Může dojít k přerušení dodávek plynu, do Evropy mohou začít proudit stovky ukrajinských uprchlíků. EU se bojí krátkodobých ztrát, ale výsledkem mohou být ztráty větší a zvýšené bezpečnostní riziko. „Ruská vláda počítá s tím, že náklady války na Ukrajině, které vzniknou kvůli sankcím, nebudou trvat dlouho. Dosavadní chování EU ji v tom utvrzuje. Ukrajina bude se separatisty podporovanými Ruskem bojovat s pomocí od EU i bez ní. Jestliže se však západní země domnívají, že tato válka se jich netýká, mýlí se. Je načase přemýšlet o tom, jak omezit schopnost Ruska udržovat tuto válku po dlouhou dobu,“ píše Vorobjov.

Dalibor Roháč z Žato Institute na stránkách BeyondBrics zase přemítá o tom, že Rusko může nyní Ukrajině paradoxně pomáhat. Poukazuje na skutečnost, že během posledních 20 let Ukrajinci svou zemi považovali za most mezi východem a západem. Byly to ale také roky špatné ekonomické politiky a nemístného sebeuspokojení, které vedly k tomu, že vlády se staly otroky zájmových skupin. „Náhlé zjištění, že východní soused Ukrajiny představuje potenciální existenční hrozbu, může donutit ukrajinské elity k tomu, aby zemi a její ekonomiku dali do pořádku. V některých případech to znamená vybudovat ji od základů znovu, včetně institucí, které stojí za demokratickým kapitalismem,“ domnívá se Rohac.

Analytik poukazuje na to, že traumatické zkušenosti mohou spustit pozitivní změny. Hrozba z Kremlu už má podle něho za důsledek to, že vlády v zemích, jako je například Gruzie, investovaly do oblasti poskytování základních veřejných služeb (bezpečnost či právní systém). MMF odhaduje, že ukrajinská ekonomika v letošním roce klesne o 6,5 %, fiskální deficity se kvůli konfliktu zvyšují a pravděpodobně dosáhnou dvojciferných čísel. Dobrou zprávou je to, že řada postkomunistických zemí čelila podobným výzvám. Ukrajina může těžit z jejich zkušeností. Její problémy jsou obrovské, ne však nepřekonatelné. Ještě před 25 lety byly příjmy Ukrajiny na podobné úrovni jako v Polsku. „Doufejme, že nezamýšleným důsledkem Putinova vojenského dobrodružství bude zrod Ukrajiny, která opět dožene své západní sousedy,“ přeje si Rohac.


Trhy hýbe hlavně neviditelná ruka hormonů

V 70. letech si Američané koupili 1,5 milionu domácích mazlíčků. Nešlo ale o psy nebo kočky, ale o kameny. Nákupy těchto „Pet Rocks“ jasně ukázaly, že racionálně uvažující homo economicus má velké vady na kráse. Výzkum behaviorální ekonomie to potvrzuje. Podle něho jsme obvykle i štědřejší, než by diktovala logika. Naše rozhodování je mnohem více založeno na emocích, přestože se později snažíme o racionalizaci našich rozhodnutí. Na trzích pak mohou hrát významnou roli i stresové hormony.

John Coates a Joe Herbert z Cambridge University zkoumali úroveň stresových hormonů u obchodníků na londýnské burze. Chtěli zjistit, zda hormonální změny nějak souvisejí s pohybem celého trhu či s tím, jak si vedou jednotliví investoři. Coates přitom dříve sám pracoval jako trader v Goldman Sachs a Deutsche Bank. Klíčová zjištění se týkala zejména kortizolu. Jeho vylučování je ovlivněno mírou stresu.

Pokud je nějaké zvíře na útěku před predátorem, vyšší úroveň tohoto hormonu mu pomůže zachránit život. Chronický stres, který je specialitou lidí, zvyšuje dlouhodobě úroveň kortizolu a výsledkem je řada nemocí. Kdy obchodníkům rostla hladina kortizolu? Mohli bychom se domnívat, že v situacích, kdy utrpěli ztráty. Tak tomu ale nebylo. Tento hormon zvedala zvýšená volatilita. Vlastně to dává perfektní smysl, protože stres souvisí s pocitem, že ztrácíme nad věcmi kontrolu a situace jsou nepredikovatelné.

V další studii Coates a jeho tým zvýšili hladinu kortizolu u dobrovolníků tak, aby odpovídala mírnému stresu. Tito dobrovolníci pak hráli hry simulující situace na finančních trzích. Jednorázové zvýšení kortizolu nemělo žádný efekt. Po osmi dnech jeho podávání se ovšem chování změnilo. Dobrovolníci začali preferovat nižší návratnost spojenou s nižší volatilitou. Jinak řečeno, jejich averze k riziku vzrostla.

Jiné studie ukázaly, že dlouhodobý stres a vysoká hladina stresových hormonů vyvolávají atrofii frontálního kortexu, který je důležitý při našem rozhodování. Znamená to celé, že vysoká volatilita na trhu zvýší rovněž hladinu stresových hormonů a následně i averzi k riziku těch, kteří na trhu obchodují? Pokud ano, je to pro trhy dobré, nebo ne? Těžko říci, avšak jedno je jisté. Nejsme žádné optimalizující stroje, ale živoucí organismy, které vede neviditelná ruka biologie.


Státy psů a státy koček

V minulém víkendáři jsme se zamýšleli nad tím, co o lidech v dané zemi říká způsob parkování. Co o nich ale říká to, zdali preferují psy nebo kočky? Podle knihy „Why We Love The Dogs We Do“ se lidé, kteří chovají pouze kočky, liší od těch, kteří chovají psy, či psy a kočky dohromady. U „kočkařů“ je větší pravděpodobnost, že žijí sami. Psi jsou naopak typičtí pro rodiny. Majitelé koček jsou spíše introvertní, nedominantní a důvěřiví. Jeden psycholog k tomu poznamenal, že to může souviset s tím, že „s kočkou nelze chodit na procházky“.

Washington Post přichází s následující mapkou, která ukazuje, jak je to s popularitou psů a koček ve světě. V tmavě zelených zemích najdeme minimálně dvakrát více koček než psů, v tmavě fialových je poměr obrácený. Severní Amerika stejně jako Rusko a většina západní Evropy jsou tak zeměmi koček. Nejoblíbenější jsou ale v Turecku, Egyptě, Saúdské Arábii a Indonésii. Asie, Jižní Amerika, Austrálie, Portugalsko, Španělsko, Polsko, Ukrajina a také Česká republika jsou podle této mapy naopak oblastmi, kde dominují psi:

vikendar

Mapa je sestavena na základě dat z Euromonitoru. Podle nich představuje extrém Indie, kde je desetkrát více psů než koček. V Číně je poměr 2,5 : 1. Naopak ve Švýcarsku je třikrát více koček, podobná je situace v Rakousku a Turecku. Zdá se také, že vyspělé země mají vyrovnanější poměr mezi kočkami a psy. A například Brazílie má podivnou náklonnost k malým psům – na obyvatele je jich zde nejvíce na světě.

Zdroj: FT/BeyondBrics, Washington Post, Moderndogmagazine, WSJ


Čtěte více:

Víkendář: Zaveďme Vertrauensarbeitszeit a bankám zakažme tvořit peníze
12.07.2014 8:00
Domácí průmysl je třeba chránit ... Držitel Nobelovy ceny Joseph Sti...
Víkendář: Budeme potřebovat Rembrandty a introverty
19.07.2014 10:05
Potřebujeme hlavně Rembrandty...The National Trust se stará o zachován...
Víkendář: Státy blahobytu a povalečů, kolaps Ruska do šesti měsíců
26.07.2014 10:00
Kolaps ruské ekonomiky do šesti měsíců?Spojené státy mají dost sil na ...

Váš názor
  •  
    04.08.2014 11:22

    Nejzajímavější je ta poslední informace.
    Juniper
Aktuální komentáře
06.05.2024
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data