Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Alibaba při IPO vystřelila o 37 %!

Alibaba při IPO vystřelila o 37 %!

22.09.2014 13:15
Autor: Michal Putna, Patria Online

Akcie největšího čínského online obchodníka vstoupily minulý týden v pátek na newyorskou burzu. O akcie Alibaby (ticker BABA) byl mimořádný zájem, což bylo patrné již před jejich uvedením na obchodní parket. Původní upisovací cena 60 USD byla navýšena na 68 USD za jednu akcii, titul pak otevřel obchodování na ceně 92,7 USD.

Společnost při svém IPO získala téměř 25 mld. dolarů (včetně prodeje dodatečného balíku akcií), které chce Alibaba použít k expanzi v USA a také v Evropě (již dnes má společnost 80% podíl na celkových čínských tržbách z internetového prodeje). Tržby Alibaby v minulých letech přitom vykazovaly silnou růstovou dynamiku a částka 2,6 mld. USD v 2Q14 představuje meziroční zvýšení tržeb téměř o polovinu! – viz graf.

tržby

Ihned po uvedení na trh akcie prudce posílily až k hranici 100 dolarů a po zbytek páteční obchodní seance se pohybovaly v koridoru 90 až 94 USD – viz graf. Akcie zakončila obchodování na ceně 93,33 USD, což znamená zisk 37,5 % za jediný den!

baba

Alibaba se ihned po svém uvedení na burzu v New Yorku zařadila mezi nejhodnotnější společnosti z pohledu celkové tržní kapitalizace. Aktuálně, podle páteční close ceny, firmě patří 12. příčka v indexu S&P 500. Alibaba tak za jediný den přeskočila takové giganty jako Verizon, Facebook, Pfizer, Cola-Cola, Intel, apod.

sp

Téměř čtvrtinový podíl v Alibabě vlastní společnost Yahoo, která při pátečním IPO prodala 120 mil. (z celkových 524 mil.) akcií této společnosti. Akcie Yahoo následně odepsaly 2,74 % v reakci na snížení podílu v Alibabě. Yahoo je již devět roků obchodním partnerem Alibaby a velká část (reklamních) příjmů pochází právě z asijského trhu.

Investiční doporučení a riziko čínských komunistů

Analytici oslovení agenturou Bloomberg v drtivě většině (83 %) doporučují Alibabu k nákupu, zbývající se kloní k doporučení akcie Alibaby držet. 12M cílová cena je predikována na 89 USD, což při páteční close hodnotě téměř 94 USD představuje negativní výnosový potenciál 5,2 %.

Při slavnostním uvedení na burzu CEO Alibaby Jack Ma odpovídal na mnoho dotazů týkajících se IPO, obchodního modelu společnosti, plánu do budoucna, apod. V online reportáži byl vznesen také jeden dotaz, který by neměl zapadnout. Jack Ma by dotázán, zdali je pravda, že společnost využívá otrockou práci a někteří její zaměstnanci pracují v nelidských podmínkách. Ma odpověděl, že tyto informace nejsou pravdivé, však ihned dodal, že společnost pracuje na nápravě. Celkové vyznění odpovědi tedy bylo velmi diskutabilní. Tím se dostáváme k jednomu z největších rizik spojených s investicí do Alibaby.

Mezi nejčastěji skloňovanou obavu patří změna regulatorního rámce v Číně. Je třeba připomenout, že společnost Alibaba získala dominantní postavení na domácím trhu díky silné regulaci ze strany čínských státních činitelů. Z politických důvodů tak v zemi existuje zákaz pro firmy jako Twitter, Facebook, YouTube, aj. - tedy pro největší konkurenty Alibaba. Alibaba vděčí za svůj úspěch již od počátku do velké míry čínským politikům a úředníkům, kteří firmě vytvořili podmínky pro dynamický růst. Zakázali zahraniční konkurenci, v počátcích společnost investičně podpořili a nyní je Alibaba ze strany čínských politiků nahlížena jako výkladní skříň čínské ekonomiky, která „musí uspět.“ Nákup akcií této společnosti s sebou proto nese riziko spojené především s politickým vývojem v Číně a ochotou (vládních) úředníků i nadále firmu podporovat.

Investovat do internetového obra Alibaba tedy znamená posoudit růstový potenciál firmy operující (nejen) na nejlidnatějším trhu na světě s potenciálními riziky politických ingerencí, které společnost provázejí již od jejího založení.Zdroj: BBG, Business Insider


Čtěte více:

Pohádka Tisíce a jedné noci - Alibaba odstartovala útok na pozici největšího IPO historie...
08.09.2014 11:06
Je to tady. Největší a nejočekávanější IPO letošního roku klepe na dve...
Alibaba prosím! 8 IPO, které letos investorům zdvojnásobily jejich peníze
12.09.2014 13:00
Už jen pár dní nás dělí od možná největšího veřejného úpisu historie. ...
Alibaba na primát největšího IPO historie nedosáhla, získala 21,8 mld. USD
19.09.2014 8:31
Největší čínský internetový prodejce Alibaba Group Holding získá prode...
Damodaran: Pro a proti investici do společnosti Alibaba
19.09.2014 15:00
Hodnotu akcií společnosti Alibaba jsem poprvé odhadoval v květnu letoš...

Váš názor
  •  
    22.09.2014 14:56

    však si to taky ty banky, ktery nakoupili nejvetsi podily v IPO pekne zaridily... takovou medialni masaz jsem jeste nevidel...
    Jelec Tloušť
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data