Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budeme mít v roce 2050 hlad?

Budeme mít v roce 2050 hlad?

22.09.2014 15:05
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nedávná volatilita v cenách klíčových zemědělských plodin vyprodukovala otázku, jestli naše zemědělské kapacity budou v roce 2050 schopny uspokojit stále větší požadavky naší stále rostoucí světové populace. Existuje řada faktorů, kterým se budeme věnovat a sledovat jejich možné dopady na to, jestli světová produkce je a bude schopná uspokojit světovou poptávku.


Očekává se, že světová populace by do roku 2050 měla vzrůst ze současných 7 miliard na 9 miliard. A příjem každého člověka by měl do roku 2050 také vzrůst a to napříč všemi regiony. Výkon respektive produktivita našeho systému zemědělství se za posledních několik dekád významně zlepšila. Ovšem čelí stále větším výzvám a to díky stále nestabilnějšímu klimatu a celkovým klimatickým podmínkám.

Faktory, které budou popohánět poptávku i nabídku, nebudou určovat jenom to, co budou farmáři pěstovat, ale i to, kde to budou pěstovat a jak moc dostupné to pro lidi bude. V neposlední řadě bude zajímavé sledovat, jak si odvětví poradí s hospodařením se vzácnými zdroji jako je půda, voda, apod.


Studie se zabývala třemi hlavním faktory, které budou ovlivňovat to, jestli bude dostatek plodin na trhu, aby se uspokojila veškerá spotřeba – velikost populace (na straně poptávky), příjem (na straně poptávky) a produktivita (na straně nabídky).

Závěry ze studie U.S. Department of Agriculture odhadují, že růst světové populace o 10 %, zapříčiní pravděpodobně stejné zvýšení, co se týče celkového objemu sklizených plodin ale také 10 % růst celkové spotřeby. Tudíž se dá říci, že elasticita celkové sklizně a světové spotřeby je blízká nebo rovna jedné (viz graf). Zajímavé je, že výnosnost (na jednotku plochy) má nižší elasticitu – zhruba poloviční. Tudíž růst světové populace o 10 % bude mít za efekt růst o 5 % ve výnosu např. jednoho hektaru pole.

ela
Růst průměrného světovému příjmu (na hlavu) o 10 % by měl efekt nejvíce na celkovou produkci a spotřebu o 3 %. O tři procenta by podle projekce vzrostl výnos a ještě objem obchodu s komoditami (export a import komodit). Překvapivě neelastická je cena a celková plocha. U těchto dvou sledovaných metrik by změna příjmu nevedla prakticky k žádné změně.

Vzhledem k tomu, že se v posledních několika desetiletích produktivita zemědělství silně zlepšovala, projekce se zabývá možnými dopady jejího poklesu jako možného ohrožení světové nabídky zemědělských komodit. Šok a rychlý pokles produktivity může být zapříčiněn například klimatickými změnami nebo dlouhodobým podfinancováním zemědělských technologií nebo výzkumu v těchto oblastech.

Studie netestovala dopady přímo klimatických změn, které jsou tolik diskutované v tomto desetiletí. Zato pro doplnění zbylých výsledků studie ohodnocuje dopady 20 % poklesu v produktivitě. To ukázalo jednoznačně, že by se objem spotřeby nezměnil. Produktivita tak nemá vliv na celkovou poptávku. Zato má dopad na výnos na jednotku plochy o - 12 %, její elasticita je tak okolo 0,6. Nejvíce by pochopitelně zareagovala cena, ta by vystřelila o 15 % nahoru, její elasticita se blíží k -0,8. Hned v závěsu s elasticitou -0,7 by vzrostl objem plochy pro pěstování plodin o 14 % při poklesu produktivity o 20 %.

Je tedy nasnadě, že do budoucnosti budeme čelit stále větší poptávce od větší a bohatší populace. Navíc tato studie počítá se střední mírou plodnosti (fertility). Ve variantě projekce Spojených národů, kde fertilita je vysoká, by mohlo v roce 2050 žít na naší planetě 10,6 mld. lidí. To by samozřejmě zvyšovalo tlak na zdroje, objem pěstební plochy apod. Pokud by se tak stalo, cena komodit by vystřelila výše a v podstatě by ekonomicky „zpřístupnila“ dosud nevyužívané plochy například méně vhodné pro danou plodinu nebo obecně pro zemědělskou produkci.


Na straně nabídky můžeme zatím spíše očekávat svízelnější a těžší podmínky
, které plynou z klimatických změn a nedostatečném vývoji a výzkumu. Zajímavý a celkem novým faktorem, který vstupuje do této oblasti, jsou bio paliva. Poptávka po nich samozřejmě zvyšuje poptávku po určitých plodinách a mění tak strukturu toho co zemědělci produkují.

Zdroj: Drivers of Agricultural Demand and Supply, ERR-174, U.S. Department of Agriculture, Economic Research Service, September 2014


Čtěte více:

Milujete dividendy? Máme pro vás tři esa z rukávu
19.09.2014 17:50
Je vždy chytré, aby investor usiloval o solidní dividendové tituly, pr...
Tesco kvůli chybám v účetnictví snížilo výhled zisku, akcie ztrácí 8 %
22.09.2014 10:53
Britská maloobchodní společnost Tesco zjistila chyby v účetnictví, kvů...
Alibaba při IPO vystřelila o 37 %!
22.09.2014 13:15
Akcie největšího čínského online obchodníka vstoupily minulý týden v p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2025
16:06Americké akcie mají to nejlepší za sebou. Očekávám další ztráty, říká stratég z Jefferies
8:05Víkendář: Slok o „dobrovolné recesi“
25.04.2025
22:01Americké indexy dokázaly v závěru týdne posílit  
17:59Footshop a.s.: Informace pro investory
17:55Na trhu se přetlačují dvě investiční teze. Která vyhrává?
17:15Evropa zelenou uhájila, v Praze se dařilo povýsledkové Monetě  
15:42Slabý dolar představuje vedle cel další problém pro zisky firem
14:01UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2024
13:38UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2024
13:34UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2024
13:11Perly týdne: Recese a dolar měnící podmínky ve světové ekonomice
12:07ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:53Jakub Blaha: Intel díky předzásobení zákazníků poráží odhady Wall Street, výhled na druhé čtvrtletí je však mnohem pochmurnější  
11:20Pátek je na akciích zelený. Alphabet potěšil, Čína možná udělí výjimky z cel  
10:55Komentář analytika: Alphabet překonává očekávání díky rekordním ziskům z reklamy a 28% růstu cloudu  
10:51UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o jedenácté výplatě úrokového výnosu
9:56Čistý zisk Monety za 1Q mírně zaostal za naším očekáváním. Čisté úrokové výnosy lehce zklamaly  
9:27SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden – březen/2025
9:21FT: Apple kvůli celní válce s Čínou plánuje montovat iPhony pro USA v Indii
9:08Rozbřesk: Důvěra v českou ekonomikou mírně poklesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data