Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
L. Summers: Bacha na hospodářské zpomalení Číny a Indie

L. Summers: Bacha na hospodářské zpomalení Číny a Indie

29.10.2014 10:22
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Čína a Indie – dvě země, které v posledních letech stojí v čele světového hospodářského růstu a jen málokdo namítne, že by tomu tak nemělo být i v letech následujících. Ekonom Larry Summers je však směrem k hospodářským vyhlídkám asijských rychlíků opatrnější.

„Historie nás naučila, že abnormálně rychlá tempa růstu jsou jen zřídkakdy udržitelná,“ uvedl Summers ve společném reportu s Lantem Pritchettem. Jelikož by zpomalení Indie a především Číny, ze které proudí velká část světové poptávky, mělo negativní vliv na celosvětové hospodářství, vyplatí se Summersovy důvody k obavám rozebrat podrobněji.

1. Neignorujme historii

Summers s Pritchettem v první řadě zdůrazňují, že periody prudkého růstu zpravidla střídá ekonomické zpomalení. Narážejí tak na tendenci „návratu do normálu“ (regression to the mean), který je patrný takřka ve všech oblastech ekonomie i běžného života. I proto dvojice upozorňuje na chybný přístup některých ekonomů, kteří budoucí růst (obou zemí) odhadují na základě nedávné periody boomu, namísto delšího úseku, během něhož je patrná tendence k návratu do normálu. V případě asijské dvojice tak Summers s Pritchettem upozorňují, že případný pokračující rychlý růst může v budoucnu znamenat namísto postupného poklesu spíše prudký propad.

2. Předvídání budoucnosti nám nejde

Klíčové ekonomické události jsou jen stěží predikovatelné. Ať už pohled na nedávnou finanční krizi, či na předpovědi ohledně posunu SSSR na hospodářské čelo místo USA ze 60. let. dokazují, že v odhadech vývoje agregované ekonomiky dochází k chybám. I proto Summers s Pritchettem varují před přehnaným optimismem směrem ke schopnostem Číny a Indie udržet stávající superrychlá hospodářská tempa.

3. Politika

Report amerických ekonomů poukazuje také na další faktor, který může především v případě Číny výrazně ohrozit budoucí hospodářská tempa. Má jím být případný přesun k demokracii. Autoři studie tvrdí, že země, které se transformují na demokratický režim po letech prudkého ekonomického růstu, zpravidla trpí v dalších deseti letech výrazným hospodářským zpomalením.


Ať už se autoři studie ve svých úvahách mýlí či nikoliv, dozajista stojí vývoj hospodářství obou asijských zemí za pozornost. Jejich pokračující růst totiž hraje významnou roli pro další navázané ekonomiky, a to jak evropské, tak také ty americké. Právě hospodářský růst a s ním spojená akcelerující poptávka mohou předznamenat dodatečný zájem o výrobky a služby z ostatních koutů světa a hnát tak ekonomiky vybraných zemí vzhůru. Bez zmíněné dodatečné poptávky pak bude celosvětový hospodářský blok strádat.

Zdroj: CNNMoney
Čtěte více:

Nebojme se čínského zpomalení. Tolik škody by nenadělalo
28.10.2014 13:50
Stále více lidí se obává toho, že zpomalení tempa růstu čínské ekonomi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.